Kraj má nový symbol, končící hejtman Václav Šlajs představil hejtmanský řetěz pro své nástupce

Kraj má nový symbol, končící hejtman Václav Šlajs představil hejtmanský řetěz pro své nástupce | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Radek MrázRadek Mráz

Jednatel společnosti

Více

Světlana BudkováSvětlana Budková

Asistentka radního PK

Více

Alena RatajováAlena Ratajová

vedoucí sociálního odboru MÚ Stříbro, zastupitelka OZ Heřmanova Huť – předsedkyně finančního výboru,

Více

Kraj má nový symbol, končící hejtman Václav Šlajs představil hejtmanský řetěz pro své nástupce

Plzeň, 12.09.2016, aktualizováno 14:04 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Jedno příjemné překvapení si nachystal končící hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs (ČSSD) na poslední jednání krajského zastupitelstva před krajskými volbami. Kolegům zastupitelům i radním totiž poprvé představil nový hejtmanský řetěz, kterým se budou od tohoto okamžiku prezentovat při slavnostních příležitostech budoucí hejtmani Plzeňského kraje. Nový symbol kraje, kterému se správě říká závěsný odznak je složený ze stříbrných článků se zlacenými prvky. Kromě krajského a státního znaku jednotlivé články řetězu symbolizují dominanty a významné památky jednotlivých okresů, města Plzně a Plzeňského kraje. Hejtmanství za unikátní šperk z dílny Petra Vogela zaplatilo 199 tisíc korun.

Ředitel krajského úřadu dekoruje novým řetězem hejtmana Václava Šlajse | Autor: Jindra RadováŘeditel krajského úřadu dekoruje novým řetězem hejtmana Václava Šlajse | Autor: Jindra Radová

Nový hejtmanský řetěz si ještě před koncem svého funkčního období alespoň krátce užije i Václav Šlajs. „Využiji jej hned dvakrát, poprvé to bude ve středu, kdy do Dvorany hejtmana Plzeňského kraje uvádu pět nových osobností. Podruhé si ho vezmu, když budu oceňovat starosty měst i obcí, kteří jsou ve funkci více než 12 let. Aby viděli, že máme také hejtmanský řetěz,“ uvedl hejtman Šlajs. Zákon říká, že na závěsný odznak mají nejen primátoři a starostové, ale také hejtmani. „My jsme jeden ze čtyř krajů, který hejtmanský řetěz ještě neměl. Po zvolení do funkce hejtmana jsem nechtěl hned začínat řetězem, tak jsem si říkal, že ho na závěr mého období připravím pro svého nástupce,“ vysvětlil Václav Šlajs.

Během slavnostního okamžiku při jednání krajského zastupitelstva hejtmana novým řetězem dekoroval ředitel krajského úřadu Jiří Leščinský. Řetěz podle jeho slov nepatří k základním symbolům kraje, což je prapor a znak, hejtman ho ale může podle zákona nosit při význačných příležitostech.

Autorem návrhu hejtmanského řetězu je vedoucí ateliéru Design kovu a šperku Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni Petr Vogel. V řetězu, který navrhl i vytvořil, zohlednil historii a památky i průmyslovou tradici kraje. Osm článků v řetězu v sobě má zlacené siluety okresů vyřezané lupénkovou pilkou a na nich zobrazenou památku typickou pro danou oblast. Klatovské symbolizuje Černá věž, Domažlicko zase náměstí s věží, jižní Plzeňsko barokní chrám v Přešticích, Tachovsko má kostel Nanebevzetí Panny Marie, Plzeň katedrálu sv. Bartoloměje, Rokycansko se prezentuje siluetou Masarykova náměstí s morovým sloupem a severní Plzeňsko představuje silueta Mariánské Týnice. Celý kraj pak symbolizuje rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Zvolený materiál podle Vogela odkazuje na těžbu stříbra typickou v minulosti pro kraj.

„Hlavním záměrem bylo vyjádřit a skloubit dohromady historický odkaz s tím, že Plzeňský kraj je dnes a do budoucna symbolem strojírenství a rozvíjejících se technologií,“ řekl Vogel. Jednotlivé články řetězu, jejich spoje, kardanové klouby či nýty tak tvarem a stylem připomínají strojírenské součástky a výrobky ze Škodovky. Hmotnost řetězu je 937 gramů. Autor musel vytvořit šperk v doslova šibeničním termínu dvou měsíců v období prázdnin a letních dovolených. „Ve finále jsem honil každou hodinu, až do noci. Závěs je ruční práce, kromě vyrytého písma, odlitých součástí a vymodelovaných znaků,“ dodal Vogel.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.