Plzeňské zastupitelstvo schválilo 13 milionů korun na přípravu dokumentace pro stavbu městského archivu na Světovaru

Plzeňské zastupitelstvo schválilo 13 milionů korun na přípravu dokumentace pro stavbu městského archivu na Světovaru | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří ŠnebergerJiří Šneberger

Zastupitel PK, člen výkonné rady ODS

Více

Stanislav KvasničkaStanislav Kvasnička

středoškolský učitel, zastupitel MěZ Planá

Více

Tomáš HirtTomáš Hirt

Sociální a kulturní antropolog, vysokoškolský učitel

Více

Plzeňské zastupitelstvo schválilo 13 milionů korun na přípravu dokumentace pro stavbu městského archivu na Světovaru

Plzeň, 09.09.2016, aktualizováno 15:27 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zastupitelé Plzně schválili, že uvolní 13 milionů korun na přípravu projektové dokumentace nového zázemí Archivu města Plzně. Ten nyní sídlí v nevyhovujících prostorách historické budovy ve Veleslavínově ulici, a pro svůj provoz má výjimku. Archiv by se měl přestěhovat do bývalého areálu pivovaru Světovar, konkrétně do haly Bratislava, která ovšem musí projít rekonstrukcí. Vedle samotného archivu, jenž má v současné době zhruba 4150 běžných metrů archiválií a v případě knihovny přes 1500 běžných metrů odborných publikací, by měla být v upravené budově také centrální spisovna Magistrátu města Plzně a spisovna Odboru stavebně-správního. Celkem se jedná o 9160 běžných metrů archiválií a dokumentů.

„Jde se o přelomové, vskutku historické rozhodnutí Zastupitelstva města Plzně, kterým se vykonal zásadní krok k tomu, aby Archiv města Plzně získal odpovídající zázemí pro svou činnost i pro velmi vzácné dokumenty, které jsou v našem archivu uložené,“ řekl první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

Město už má k dispozici dispozici studii proveditelnosti, která v hrubých rysech ověřila možnost využití právě objektu B9 haly Bratislava pro potřeby archivu. Studie navrhuje přístavbu objektu, díky níž bude kapacita úložných prostor dostatečná včetně střednědobé rezervy. Rezerva, s níž studie počítá, představuje dalších 5840 běžných metrů, tedy při celkovém průměrném ročním přírůstku 270 běžných metrů bude mít město potřebné prostory na dalších přibližně 20 let. Odhad finančních nákladů na adaptaci haly Bratislava a vybudování vedlejší přístavby byl zatím vyčíslen na 134 milionů korun, sumu by měla zpřesnit právě i projektová dokumentace. Tu město potřebuje k tomu, aby získalo stavení povolení.

Archiv města Plzně je jedním z nejstarších a obsahem svých fondů také jedním z nejvýznamnějších archivů v ČR. Jeho vznik spadá do doby založení města, kdy se archivu věnovala značná pozornost, neboť byl zárukou nejrůznějších městských práv. „Z technického hlediska nesplňují naše současné prostory ve Veleslavínově ulici ani základní parametry, jaké jsou v dnešní době už běžným standardem pro budovy archivů, kromě toho nemáme dostatek volných kapacit v depozitářích,“ připomněl vedoucí archivu Adam Skála. Archiv města Plzně v současné době spravuje 1369 archivních fondů, což obnáší více než čtyři kilometry písemností, a zároveň disponuje kvalitní odbornou knihovnou o více než 86 tisících titulech. Z prostorových důvodů je část písemností uložena mimo hlavní archivní budovu.

Pro umístění nového Archivu města Plzně se na základě urbanistické studie zvolila jedna z budov v areálu bývalého pivovaru Světovar. Návrh řešení budoucího archivu je koncipován tak, aby splnil nejenom veškeré technické, klimatické, bezpečnostní, ale i prostorové požadavky. „Budoucí územní vývoj dané lokality počítá i s rezervou pro příští rozvoj úložných kapacit Archivu města Plzně v dlouhodobé perspektivě, minimálně na několik dalších desetiletí. Rekonstrukce budovy pro Archiv města Plzně včetně potřebného zázemí by tak systémově vyřešila problémy, s nimiž se archiv potýká už několik desítek let,“ doplnil náměstek Martin Baxa.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jan Maur 13.09.2016 09:17, Reagovat

Předpokládám, že akci dostane firma typu PPAA, která dostane opět přeplaceno za další zbytečný projekt, který skončí v šuplíku. Nedávno jsem zjistil, že takto leží na magistrátu projekty za několik stovek milionů, které už nebudou nikdy realizovány. Zodpovědnost zastupitelů nulová. Po volbách někteří odejdou a jjeich zločiny se tím smažou. Aktuálně se někteří snaří přejít na kraj, pač si začínají zcela oprávněné uvědomovat, že tady v Plzni jsou už provařený. To je příklad zejména pana Baxy, který je např. v Sušici zcela neznámý a billboardech vypadá jako někdo velmi \"slušný\" s navíc označením - středoškolský učitel, což zní tak krásně nevinně. Bohužel tahle osoba jednající ve stínu osob, jako jsou např. Kopáčkové, Štrunc nebo Jurečko, tj. osoby s pofidérní minulostí, bohužel velmi zapáchá. Pro Plzeň tato osoba získala zbytečný projekt EHMK2015, který pohřbil tradiční akce v Plzni a vybudoval ošklivé divadlo, které nám bohužel nikdo moc nezávidí. Dokázal toho mnoho pokazit...at už jako zastupitel, či jako primátor a ted chce kazit jinám. Zřejmě se do zastupitelstva kraje dostane, pač jako jednička za ODS v pravicové Plzni má tohle jisté. Funkce hejtmana se však nedočká. Tedy aspoň doufám, ve prospěch Plzeňského kraje.

VZpFWr 13.09.2016 12:28, Reagovat

Samozřejmě, že máte pravdu. Jestli se chcete dozvědět o dalších trestních kauzách a utajovaných informacích o podvodném EHMK2015, kupte si velmi zajímavou knihu Plzeň sobe na adrese: knihaplzensobe@seznam.cz

San 11.09.2016 16:31, Reagovat

Proč nevypíšete výběrové řízení,nebo snad ano, za tyhle prachy můžete mít nejen zlaté, ale přímo diamantové vejce.

MrDacz 10.09.2016 22:23, Reagovat

To mne poser zada, ja sem myslel, ze tohle bylo zpracovano uz v projektu Svetovar cultural factory, ci jak se ta sracka jmenovala!!!?
No bodou volby a tyhle srace jako je Baxa a Zrzavecky nebude nikdo volit!!!

Zlodějna na kvadrát 10.09.2016 10:07, Reagovat

13 milionů na přípravu projektové dokumentace??? Ten baxa je fakt nehorázný zloděj a cvičený opičky mu to ještě schválí!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.