Víkendový kongres landsmanšaftu v Plzni budil vášně na jednání plzeňského městského zastupitelstva

Víkendový kongres landsmanšaftu v Plzni budil vášně na jednání plzeňského městského zastupitelstva | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michaela MakovcováMichaela Makovcová

odborná asistentka

Více

Antonín KmochAntonín Kmoch

Více

Karel MaxaKarel Maxa

Radní města Horažďovice

Více

Víkendový kongres landsmanšaftu v Plzni budil vášně na jednání plzeňského městského zastupitelstva

Plzeň, 08.09.2016, aktualizováno 15:42 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ostrou diskusi na jednání plzeňského městského zastupitelstva vyvolalo vyjádření zastupitele Karla Kvita (KSČM), který se dotazoval vedení města na to, zda ví o konání víkendového kongresu, který v hotelu Marriott pořádá landsmanšaft, tedy Sudetoněmecké krajanské sdružení. Akce totiž vyvolala v Plzni velkou nevoli v řadách KSČM a místního Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), proti jejímu konání se má uskutečnit v pátek odpoledne demonstrace a v pohotovosti jsou bezpečnostní složky. Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) odmítl tvrzení, že by se město na akci nějak organizačně podílelo a nikdo z vedení města se ani konference nezúčastní.

„Ví se o tom kongresu landsmanšaftu u nás v Plzni,“ tázal se zastupitel Karel Kvit. Podle vyjádření krajské i městské organizace KSČM zaslaného médiím se jedná o pokračující, velice nebezpečný trend posledních let, kdy se po otevření Sudetoněmecké kanceláře v Praze a účasti některých ministrů české vlády na sudetoněmeckých srazech začínají akce landsmanšaftu stále častěji přesouvat na suverénní území našeho státu. „My proti takovýmto akcím demonstrujeme. Ze sudetské strany je to také demonstrace - pokus o návrat do své milované rodné vlasti. Ale neměli by tito Němci nikdy zapomenout, jak se k této vlasti zachovali krátce před vypuknutím války, jak se chovali ke svým českým - původně spoluobčanům. My a většina naší starší populace je za své spoluobčany nepovažuje,“ řekl Jaroslav Bukovský z plzeňského ČSBS.

„O uvedené akci jsme se dozvěděli vlastně až z mailů KSČM. oficiálně jsme to nevěděli. Monitorujeme to našimi složkami Městské policie a PČR, budeme v místě konání akce zajišťovat pořádek. Rozhodně ta akce není v režii města, jak někde zaznělo. Nemáme s tím nic společného. Divím se také tomu, že nás nikdo nepozval, zatímco primátora Brna ano,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.

„Plzeň nikdy nebyla zvána na tyto akce, protože naše město nepatřilo do Sudet na rozdíl od Brna například. Nebyl jsem nikdy na této akci jako bývalý primátor Plzně,“ uvedl Jiří Šneberger (ODS). Pozvání ovšem nedostal ani zástupce MO6 Plzeň Litice, který byl jako jediný plzeňský obvod součástí Sudet. Tehdy však Litice nepatřily k Plzni.

Zastupitel Petr Suchý (TOP09) uvedl, že konferenci spolupořádá Česko-německé diskusní fórum. „V radě fóra je například vedle ministra kultury Daniela Hermana i zástupce KSČM, konkrétně Miroslav Prokeš, člen Komunistické strany Čech a Moravy, předseda komise strategie životního prostředí. Komunisté tedy spoluorganizují konferenci, proti které zde vystupují,“ smečoval Petr Suchý.

„Fórum pořádá za německou stranu sudetoněmecký landsmanšaft, na straně druhé je Česko-německé diskusní fórum, což je oficiální státní orgán, který vznikl v souvislosti s česko-německou deklarací. Chci zdůraznit svůj osobní názor na tuto věc, nesouhlasím s tím, aby se konaly proti této akci protesty v době, kdy příští rok slavíme 20 let od česko-německé deklarace, která položila základy našim dobrým vztahům. Jsem přesvědčen o tom, že když se Vláda ČR zastoupena se souhlasem premiéra Sobotky ministrem kultury Hermanem prezentovala na zasedání sudetoněmeckého landsmanšaftu v Bavorsku, tak vyjádření KSČM a plzeňské pobočky ČSBS považuji za zbytečný a nepatřičný závan dávných časů, který do dnešní atmosféry česko-německých vztahů už nepatří,“ konstatoval první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

Samotný kongres je zaměřený na česko-německou komunální spolupráci budou se tam prezentovat zkušenosti z komunální politiky a společných projektů měst z Čech a Německa, mimo jiné projekty Liberce, Brna a Poběžovic na Domažlicku. Landsmanšaft je jejím pořadatelem, který dostal na pořádání příspěvek od Česko-německého fondu budoucnosti, jehož součástí je také Česko-německé diskusní fórum. Organizátoři si Plzeň pro pořádání akce vybrali údajně proto, že je z německé i z české strany snadno dopravně dostupná. Kongres by podle představ sudetských Němců měl napomoci dalšímu rozvoji přeshraničních vztahů. „Jedním z předních cílů komunálního kongresu je vzbudit zájem o nová partnerství a odstraňovat ještě existující překážky, abychom pomocí kooperací dosáhli společných cílů,\\\" uvedl na pozvánce na akci spolkový předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Muf 09.09.2016 18:37, Reagovat

Z vyjádření pana Baxy, teď konečně víme co znamená \"vrátíme kraj do pravých rukou\". Tak ho obyvatelé sudet múžou zvolit hejtmanem, aby pak mohl, s otce biskupem, důstojně vítat krajany!!

Jan Novák 08.09.2016 16:35, Reagovat

Ano, pane náměstku Baxo, je to závan starých časů, ale od Vás a před rok 1939, kdy 90% Sudeťáků bylo členy Henleinovy Sudetendeutsche Partei, která se rychle a efektivně začlenila do NSDAP. Stovky útoků, mnohdy se zbraní v ruce na Čechy v pohraničí, ale i na ozbrojené složky státu, s křikem \"Heim ins Reich\" předznamenaly ukrutnou nacistickou genocidu u nás, která měla vést ke kompletní likvidaci našeho národa. Myslím si, že za zpochybňování tohoto procesu by měly být stejné postihy, jako za zpochybňování holocaustu. A za trapné řeči o nějakém 20 letém výročí podpisu nějaké podřízenecké Havlovo deklarace, které pouze relativizovala utrpení Čechů a snížila vinu Němců a sudetských Němců zejména, a za Váš explicitní odpor proti zcela oprávněnému občanskému protestu byste se měl ihned vzdát všech politických funkcí a veřejně se všem obětem okupace naší země omluvit!

Pavel Heinz 09.09.2016 08:03, Reagovat

Baxa je vlezdoprdelka všech a to jen kvůli tomu, aby náhodou nebyl někým nenáviděný. Ovšem bohužel zapomíná, že pokud leze do zadečku někomu, může tím vadit někomu jinému, komu taky do zadečku leze. Tato hatefree loutka by měla navždy z Plzně zmizet, neboť pro Plzeň zatím vůbec nic pozitivního neudělala.

Velmi zajímavé odkopání se ODS 08.09.2016 16:23, Reagovat

Haha, tak Baxa považuje za závan starých časů, pokud někomu vadí sjezd nacistů - no tak aspoň že to víme, že se ODS posunula napravo až za různé extrémistické hajlující blbečky.

Podle Baxy a ODS tedy do dnešní atmosféry česko-německých vztahů naopak patří oslava nacismu, velmi zajímavě se nám tichý a nenápadný nácek odkopal.

Pavel Heinz 09.09.2016 08:05, Reagovat

Pamatujete si na Topolánka? Myslím si, že pokud by došlo opět k nacismu, tak právě ODS by se velmi rychle převlékla do nacistických barev. Oni nadávají na ultrapravicové strany, ale oni sami jich ve svém sboru mají několik. Baxa je samozřejmě jeden z nich.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.