Hejtmanství chystá výběrové řízení na provozovatele jediné záchytky v kraji, ročně odbaví 1700 klientů

Hejtmanství chystá výběrové řízení na provozovatele jediné záchytky v kraji, ročně odbaví 1700 klientů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal VozobuleMichal Vozobule

zastupitel města Plzně

Více

Václav RaisVáclav Rais

Student

Více

Roman ZarzyckýRoman Zarzycký

Uvolněný předseda Kontrolního výboru ZMP

Více

Hejtmanství chystá výběrové řízení na provozovatele jediné záchytky v kraji, ročně odbaví 1700 klientů

Plzeň, 02.09.2016, aktualizováno 20.09.2016 11:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Výběrové řízení na provozovatele protialkoholní záchytné stanice v letech 2017 a 2018 vypíše Plzeňský kraj. Kraj vypisuje výběrová řízení vždy na dva roky, současnému provozovateli vyprší smlouva na konci letošního roku. Pro celý kraj, který má 570 tisíc obyvatel funguje jediná záchytka v Plzni. I nadále počítá vedení kraje s tím, že v celém regionu zůstane jen jedna záchytka, její provoz ale bude možná stát krajskou kasu víc než dosud. Nyní investuje kraj do záchytky zhruba 2,7 milionu korun ročně. Krajský příspěvek pokrývá provoz záchytky, která musí podle předpisů fungovat při zdravotnickém zařízení. V krajském městě je to dosud Městská poliklinika Plzeň ve čtvrti Slovany. Podle dostupných údajů na záchytce ročně přenocuje přes 1700 lidí.

„Je to naše povinnost, tak musíme zabezpečit tyto služby. Do budoucna se ale možná bude muset hledat nějaké jiné systémové řešení,“ informoval hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Před výběrovým řízením zatím odmítl specifikovat, kolik bude přibližně dotace kraje v dalších dvou letech činit. Záchytka s deseti lůžky je podle Šlajse většinou značně zaplněná. Za pobyt zaplatí lidé 4500 za noc, to je podle dostupných údajů jedna z nejvyšších částek v ČR. Poplatek se ale daří vybrat zhruba jen od 17 procent klientů, řekl hejtman. Podle jeho slov roste podíl lidí, kteří jsou na záchytku převáženi nejen pod vlivem alkoholu, ale také drog a roste i jejich počet a agresivita. Předpokládané zvýšení dotace kraje na provoz záchytky by měly podle hejtmana částečně pokrýt potřebné posílení personálu.

Společnost Člověk v tísni a následně i ombudsmanka Anna Šabatová, kritizovala způsob, jakým se vymáhají dlužné částky po klientech, kteří za svůj pobyt na záchytce nezaplatí. Dluh totiž může narůst z částky 4500 korun až na desetitisíce. V případě, že člověk neuhradí částku na místě, podepisuje uznání dluhu. To obsahuje mimo jiné také rozhodčí doložku a navíc zajišťovací směnku. To je způsob, který je běžný u nejhorších spotřebitelských nebo úvěrových společností.

V praxi to znamená, že spor o případný dluh nebude řešit soud, ale rozhodce v rámci rozhodčího řízení. Zatímco poplatek u soudu by byl zhruba ve výši tisícikoruny, odměna rozhodce je přibližně pětinásobná. Záchytka předává případ Plzeňskému inkasnímu družstvu. U jehož zrodu stál shodou okolností i Pavel Cink, majitel Městské polikliniky Plzeň, která provozuje záchytku. Ten už dnes po vlně kritiky v orgánech družstva nefiguruje, ani není jeho zaměstnancem.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 03.09.2016 06:47, Reagovat

Osobně si myslím, že průměrně inteligentní a vzdělaný člověk uznání dluhu s rozhodčí doložkou a ke všemu ještě směnkou nepodepíše. A těm méně vzdělaným, kteří se točí na záchytce kolem dokola, je nějaká směnka ukradená, na těch si nikdo nic nevezme. Takže v tom problém nebude.

Spíš je otázka, jestli při vzrůstající agresivitě ve společnosti a přílivu nevzdělané až negramotné spodiny z Balkánu a Ukrajiny není jedna záchytka až v Plzni dost málo z pohledu oblastí od Plzně vzdálených (policejní hlídka tak vypadne ze své činnosti i na 3-4 hodiny a to je problém).

MrDacz 02.09.2016 22:39, Reagovat

To je dost!
Konecne nekdo vyfotil manzelku Vosiho Hnizda!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.