Do plzeňských zamířilo 1800 prvňáčků, město má novou církevní základní a střední školu

Do plzeňských zamířilo 1800 prvňáčků, město má novou církevní základní a střední školu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Stanislav PolčákStanislav Polčák

Europoslanec

Více

Jiří JuklJiří Jukl

Starosta Hartmanic

Více

Ivan RollingerIvan Rollinger

Více

Do plzeňských zamířilo 1800 prvňáčků, město má novou církevní základní a střední školu

Plzeň, 02.09.2016, aktualizováno 10:23 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Více než 1800 prvňáků nastoupilo 1. září do základních škol v Plzni. V novém školním roce budou navštěvovat 80 prvních tříd. Město Plzeň jako zřizovatel základních škol pro ně připravilo několik novinek, například další využití Plzeňské karty. Město spustí pilotní projekt na 33. základní škole, kde prvňáci po vyřízení žádosti zdarma dostanou kartu ve formě přívěsku. Funkčnost modelu se ověří v průběhu školního roku, využívat ji budou v rámci stravovacího systému. V budoucnu by se mohla podle slov primátora Plzně Martina Zrzaveckého (ČSSD) používat i pro vstup do budovy a pro zlepšení zabezpečení školy.

Slavnostního otevření nové Církevní základní a střední školy Plzeň se zúčastnil primátor se svými náměstky | Autor: Plzen.euSlavnostního otevření nové Církevní základní a střední školy Plzeň se zúčastnil primátor se svými náměstky | Autor: Plzen.eu

„Tento formát Plzeňské karty mohl znamenat rozšíření použití karty v rámci stravovacích systémů právě mezi mladšími dětmi prvního stupně,“ uvedl Michal Kraus, předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků. V současné době je stravovací systém ve všech základních školách v Plzni sjednocen. Na obědy nyní chodí žáci buď s Plzeňskou kartou, nebo s čipem vydaným přímo pro tyto účely. Forma přívěsku Plzeňské karty byla zvolena proto, aby ji mohli dát žáci na klíče a eliminoval se počet ztrát nebo poškození karty.

V západočeské metropoli je do nového školního roku zapojeno 26 základních škol, které zřídilo město Plzeň. Jejich první třídy bude navštěvovat přes 1800 žáků. „Definitivní počet se ještě upřesní v závislosti na vyřízení žádostí o odklad a odstranění duplicitního zapsání dětí ve více školách. Očekáváme otevření stejného počtu prvních tříd jako loni, tedy asi 80,“ uvedla Eva Herinková (ČSSD), náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí. Ta školní rok zahájila na 13. základní škole, následně si prohlédla prostory, které má škola nově k dispozici v Táborské ulici.

Podle vedoucí Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně Dagmar Škubalové se v Plzni osvědčily přípravné třídy. „Ty jsou určeny pro děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky, u kterých je předpoklad, že zařazení do přípravné třídy vyrovná jejich vývoj, přednostně však pro děti, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky,“ vysvětlila Dagmar Škubalová. V novém školním roce jsou třídy zřízeny na šesti základních školách, konkrétně na 7., 13., 16., 17., 22. a Bolevecké základní škole, navštěvuje je více než stovka dětí.

Nově mohou žáci navštěvovat i Církevní základní a střední školu Plzeň, která od města získala prostory v Táborské ulici do výpůjčky. Slavnostního otevření této základní školy, jejímž zřizovatelem je Biskupství plzeňské, se první školní den zúčastnil primátor města Martin Zrzavecký a jeho náměstci Martin Baxa (ODS) a Petr Náhlík (KDU-ČSL). Nové škole, studentům i pedagogům požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub.

Církevní základní škola otevřela v tomto školním roce první a šestou třídu, další budou vznikat postupně v pěti letech za sebou. Plný provoz plánuje od školního roku 2020/2021, celková kapacita školy bude 270 žáků. Do první třídy nastoupilo 16 dětí, do šesté 22. První ročníky střední školy bude navštěvovat 90 studentů, celkově v tomto školním roce studuje v ekologických a sociálních oborech střední školy 180 žáků.

Biskupství novou školu založilo na základě dlouhodobé poptávky veřejnosti a jako doplnění církevního školství v Plzni. Škola vznikla při tehdejší Církevní střední odborné škole Spálené Poříčí, která vzdělání poskytuje již dvacet let. Z obce na jižním Plzeňsku se střední škola přestěhovala do budovy v Táborské ulici, čímž se zlepšila její dopravní dostupnost. Škola kromě kvalitního vzdělání nabízí zájemcům především vstřícnou atmosféru rodinné školy a výchovu v křesťanském duchu s důrazem na osobní a duchovní růst dětí. Její žáci například vykonávají praxi v Týdenním a denním stacionáři Domovinka v nedaleké Úslavské ulici.

Do projektu nové školy investovalo doposud biskupství 2,5 milionu korun. Otcem myšlenky se před dvěma lety stal František Radkovský, emeritní plzeňský biskup. „Jsme velmi rádi, že se v Plzni otevřela církevní základní škola. Před časem se vedení města bez politické příslušnosti shodlo na tom, že otce biskupa a vznik nové školy podpoříme,“ řekl primátor Martin Zrzavecký při slavnostním otevření školy.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Z toho mi běhá mráz po zádech 05.09.2016 10:17, Reagovat

Mám z toho husí kůži - jaké bude asi uplatnění dětí v práci a ve společnosti, pokud se ve škole naučí, že Země je placatá, když člověk dojde na konec, tak tam spadne do pekla, že se Slunce točí kolem Země a podobně :( Doufám, že za omyl v písemce, že Země není středem vesmíru, nebudou děti upalovány, jak to má církev ve zvyku.

dotaz 05.09.2016 09:08, Reagovat

Nevíte někdo, koho bude volit Soňa Jeřabová?

MrDacz 05.09.2016 11:07, Reagovat

super

XX 05.09.2016 10:25, Reagovat

Máte smysl pro humor, chválím!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.