Kraj vyhlásí druhou výzvu kotlíkových dotací v letošnm roce, pro zájemce je ve hře je 73 milionů korun

Kraj vyhlásí druhou výzvu kotlíkových dotací v letošnm roce, pro zájemce je ve hře je 73 milionů korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Evžen BouřaEvžen Bouřa

Výzkumný pracovník

Více

Eva UldrychováEva Uldrychová

Finanční referentka

Více

Václav ProkůpekVáclav Prokůpek

Sportovní reportér a manager‏

Více

Kraj vyhlásí druhou výzvu kotlíkových dotací v letošnm roce, pro zájemce je ve hře je 73 milionů korun

Plzeň, 29.08.2016, aktualizováno 10:56 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Majitelé starých kotlů na tuhá paliva v Plzeňském kraji mají v letošním roce už podruhé možnost vyměnit si zdroje tepla za ekologičtější zařízení za přispění dotace z EU. Druhou výzvu kotlíkových dotací vyhlásí Plzeňský kraj 19. září v 08.00 a lidé se mohou hlásit až do 16. prosince. Do tohoto termínu budou mít zájemci k dispozici na vyčerpání až 73 milionů korun. Zájemcům se vyplatí s žádostí neotálet, celková suma se obvykle vyčerpá podstatně dříve před vypršením stanoveného termínu. Na nový zdroj získají od státu díky dotaci až 85 procent nákladů, maximálně pak částku 150 tisíc korun. Novináře o tom informoval radní Plzeňského kraje Václav Štekl (KSČM).

Domácnosti mohou opět žádat prostřednictvím elektronického systému eDotace. V první výzvě, která se v Plzeňském kraji uskutečnila začátkem letošního roku uspělo na kraji se žádostí 1309 zájemců o dotaci za celkem 149 milionů korun. První výzvu vyhlásil kraj 20. ledna a lidé se mohli hlásit do 31. března. Už 29. února ale byly přidělené peníze vyčerpané.

„Cílem dotačního programu je snížit emise z lokálního vytápění domácností, podílející se na nadlimitních koncentracích znečišťujících látek na území kraje,“ uvedl Štekl. Podporu získají fyzické osoby na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech. Žádosti o dotaci z titulu s názvem „Pořízení ekologického vytápění v domácnostech I/2“ bude kraj přijímat do 16. prosince do 14.00 nebo do vyčerpání alokace určené pro výzvu.

Kraj připravil se Státním fondem životního prostředí a obcemi s rozšířenou působností informační semináře. Zahajuje se v pondělí 29. srpna v Domažlicích a pokračovat budou v Sušici, Nýřanech, Blovicích, Stodu, Horšovském Týně, Rokycanech, Klatovech, Horažďovicích, Plzni, Přešticích, Stříbře, Dobřanech, Kralovicích, poslední seminář se uskuteční 14. září v Tachově a v Nepomuku.

Kraj dostal v první vlně dotací 231 milionů Kč. Další dvě budou následovat do roku 2020. Za šest let by mohli obyvatelé Plzeňského kraje vyměnit až 5000 starých kotlů na tuhá paliva. Celkem je jich v kraji zhruba 40 tisíc. Dotace jdou na nákup nízkoemisních kotlů na biomasu a uhlí i na tepelná čerpadla a plynové kotle.

Ministerstvo životního prostředí si klade za cíl vyměnit v celé republice do roku 2020 až 100 tisíc nevyhovujících kotlů, tedy čtvrtinu, což má zajistit skokovou změnu kvality ovzduší. Nový zákon o ovzduší umožní od příštího roku kontroly lokálních topenišť přímo v domácnostech. Do všech krajů by mělo přijít celkem devět miliard korun.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.