Amádeus Real bude pokračovat v soudní bitvě s městem, stále však má zájem stavět na místě bývalého DK Inwest

Amádeus Real bude pokračovat v soudní bitvě s městem, stále však má zájem stavět na místě bývalého DK Inwest | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Radek HavelRadek Havel

Více

Roman ZarzyckýRoman Zarzycký

Uvolněný předseda Kontrolního výboru ZMP

Více

Miroslav DoležalMiroslav Doležal

Technik

Více

Amádeus Real bude pokračovat v soudní bitvě s městem, stále však má zájem stavět na místě bývalého DK Inwest

Plzeň, 15.08.2016, aktualizováno 07.09.2016 14:23 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

I nadále se hodlá soudit s městem Plzeň developerská společnost Amádeus, která soudní cestou požaduje uhradit 1,8 miliardy korun jako náhradu škody za neuskutečněný projekt stavby OC Corso Americká. Plzeňský soud sice počátkem května zamítl její nároky na odškodné, ale developer se proti verdiktu odvolal. Společnost měla v plánu vybudovat v Plzni obří nákupní centrum za 2,5 miliardy korun na místě zbouraného domu kultury v centru Plzně. Obyvatelé města však stavbu odmítli v referendu. Výsledky referenda pak zavázaly město, aby podniklo všechny kroky proti stavbě.

Developerská společnost podala loni v lednu na město žalobu, jejímž prostřednictvím se domáhala náhrady škody za zmařený projekt a ušlý zisk. Soud začal loni v září. Plzeň celou dobu tvrdila a stále tvrdí, že se město nedopustilo ničeho, čím by developera poškodilo. „Ano, společnost Amádeus Real se proti prvoinstančnímu rozhodnutí soudu odvolala. Jejím prioritním zájmem je ale v Plzni stavět, nikoli se soudit,“ uvedl Karel Samec, který mediálně zastupuje pražskou společnost.

Plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) je přesvědčen, že krajský soud nároky developera neuzná. Amádeus se podle jeho slov městu ozval, že by si chtěl pronajmout některé městské pozemky. „Je to k diskuzi. Každopádně z právní analýzy, kterou dělala advokátní kancelář Kocián, Šolc, Balaštík, jasně vyznělo, že pokud Amádeus požádá o druhé dopravní napojení té lokality, přičemž teď je tam jen napojení mezi poliklinikou a lázněmi, tak je to tak velká lokalita, že by doporučovali, abychom jim to pronajali,“ uvedl primátor s tím, že je otázkou, k čemu firma pozemky chce.

Mluvčí Amádea Karel Samec potvrdil, že developer o pronájem pozemků požádal, ale až na základě požadavku útvarů města v probíhajícím územním řízení. „Plánovaný objekt má stát výlučně na pozemcích ve vlastnictví Amádeus. Při realizaci stavby by ale byly dotčeny i některé pozemky ve vlastnictví města, a to například pro umístění oplocení staveniště či vybudování vjezdu do objektu,“ vysvětlil Samec. Požadavek, že investor musí uzavřít nájemní smlouvy ke zmíněným městským pozemkům vzešel od odboru rozvoje města. Amádeus proto požádal o pronájem pozemků na dva roky už 4. března, zatím bez odezvy.

Vedení města mezitím jednalo už se třetím zájemcem o koupi zmíněné lokality v centru Plzně. Naposledy šlo o velkou slovenskou firmu, konkrétně investiční fond, jehož sídlo je v Johannesburgu a na Slovensku už vybudoval řadu podobných obchodních center. Kupci mají přitom zájem nejen o pozemek Amádea o rozloze 2,4 hektaru, ale také o plochy, které vlastní sousední Tesco. „Může se stát, že se najde nějaký developer, který to území scelí a bude ho chtít celé zastavět,“ konstatoval primátor. O koupi lukrativního pozemku prý už jednalo se společností Amádeus několik dalších investorů. Společnost Tesco navíc nyní nabízí k prodeji svůj obchodní dům včetně pozemků v sousedství pozemků ve vlastnictví Amádea.

Pokud by nějaká společnost celou lokalitu získala do svého vlastnictví, musí počítat s dodržováním regulačních podmínek města a dokončovaným novým územním plánem, jehož součástí jsou i dvě architektonické studie. Ty říkají, jak by měl být prostor zastavěný.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (6 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

San 19.08.2016 23:08, Reagovat

Určitá regulace je potřeba, kdyby si každý postavil co chce, to by to vypadalo, to je demagogie, nejen, že by město vypadalo šíleně, ale bylo by rázem i po turistickém ruchu a ten jak známo nese peníze.

KAB 19.08.2016 19:20, Reagovat

Ta částka mi na jedné straně připadá nepřiměřená, protože pozemek firmě zůstal a nemá nulovou hodnotu, takže o hodnotu pozemku by měla být snížena.

Na druhé straně asi nikdy nepochopím, jak může někdo někomu zakazovat, aby si na svém pozemku postavil obchodní dům - pokud to je dobrý záměr, bude fungovat a pokud ne, tak zkrachuje, to je věc jen a pouze toho majitele.

Město ať se stará o to jak projebalo Městské lázně a jak to kvůli němu vypadá tam. To byla jeho zodpovědnost a víme jak to dopadlo.

MrDacz 21.08.2016 15:51, Reagovat

Obchodní dům není dobrý záměr, ani náhodou.
Regulace jak se dá území využít je dána územním plánem. Tak je tomu ve vsech civilizovaných zemích.
Soukromé vlastnictví přináší práva i povinnosti, ale to už chce slyšet jen málokdo.

KAB 22.08.2016 07:28, Reagovat

A proč by obchodní dům nebyl dobrý záměr? Ne každý má auto, aby mohl jezdit nakupovat někam mimo město. Navíc pokud si pamatuji na vizualizace a popis, šlo o relaxační zónu a obchodní dům byl pouze její jednou součástí. Přesně to by v centru města mělo podle mě být.

Nikdo dosud ani nenaznačil, co by tam soukromý vlastník tedy měl postavit, aby to pro něj bylo samozřejmě také výdělečné - nesmysly jako park pro bezdomovce nepočítám, to je ztrátové a ještě to s sebou přinese kriminalitu a do parku si nikdo netroufne (viz Borský park, tam už bych dnes nešel abych nenarazil na feťáky a nepíchnul se o použitou stříkačku).

Každý ví co tam být nemá, zdůvodnit to neumí, ale co tedy s tím, to nikdo neví. Pokud si město přisvojuje pochybné právo zakazovat, mělo by se taky podílet na řešení.

Pavel 22.08.2016 12:11, Reagovat

Já třeba nemám problém s tím, aby tam obchodák byl. Komu to hlavně vadí? Vadí to Tescu a izraelcům od Plazy. Obě dva OC by šly do krachu a co jsem slyšel, tak jeden z nich financoval i Markovu bojovku proti Corsu. Ono zde jde totiž o dost.Ovšem co mi vadilo, byl vzhled. Prostě hnus. Zde Amadeus ušetřil co se dalo a rozhodl v praktickým historické části města postavit hrůzu. Lokalita by si zasloužila nějakou arch. zajímavou stavbu, ale bohužel jim šlo hlavně o to, aby na vymezeném rpostoru bylo co nejvíce metrů čtverečních obchodů. Takže aktuálně se raduji obchodáky, Markova parta a x dalších lidí. Mne bohužel to parkoviště s letním kinem moc nebere. je to hrůza a bojim se, že to takto bude vypadat ještě dalších 20 let. K tomu když se přihodí další stavby v tomto trojuhelníku, tak zde máme jednu z nejhorších částí Plzně.

MrDač 19.08.2016 11:47, Reagovat

Amádeus by měl už táhnout do prdele!
Než ta odpornost, kterou tam chtěl vystavět, to radši díra jak kráva!!!
Nebyl předložen ani jeden rozumný, realizovatelný a přínosný návrh, co by mělo na tomto místě vzniknout.
Další obchoďák v Plzni je fakt dost zbytečnej.
Ikdyž chápu ovečky, že chtěj další chrám konzumu :-)

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.