Senát chválil nové rozpočtové určení daní, některé obce na Šumavě neví, jak budou hospodařit

Senát chválil nové rozpočtové určení daní, některé obce na Šumavě neví, jak budou hospodařit | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jana BarochováJana Barochová

Učitelka

Více

Věstislav KřenekVěstislav Křenek

Zastupitel PK

Více

Petr JunekPetr Junek

produkční

Více

Senát chválil nové rozpočtové určení daní, některé obce na Šumavě neví, jak budou hospodařit

Plzeňský kraj, 17.08.2012, aktualizováno 13:35 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Stačí už jen podpis prezidenta a od roku 2013 budou obce a města v České republice hospodařit s úplně jinými rozpočty. Většina samosprávních celků si polepší. Jenže desítky obcí a měst se naopak musejí připravit na nižší příjmy. Pro některé z nich je to doslova likvidační.

Polovina šumavských obcí bude mít kvůli novému RUD nižší rozpočty | Autor: Jan DvořákPolovina šumavských obcí bude mít kvůli novému RUD nižší rozpočty | Autor: Jan Dvořák

Fungování obce s novým, nižším rozpočtem, si v tuto chvíli nedokážou představit například v Horské Kvildě. Ta dosud hospodaří s 2,5 miliony korun. Z toho dva miliony tvoří příjmy z rozpočtového určení daní (RUD), 500 tisíc si obec vydělá sama. Podle návrhu, který schválily už obě komory parlamentu, ale má od příštího roku obec přijít o jeden milion korun.

„Dosud jsme na provoz obce potřebovali zhruba 2 miliony korun. Půl milionu jsme mohli využít pro její rozvoj. Jenže teď, nebudeme pracovat s rozpočtem o milion korun nižším, ale zhruba o 1,2 milionu. To je způsobeno tím, že je horší turistická sezóna a obec vybere méně za ubytované a za parkovné. Reálně se tedy dá v příštím roce počítat s příjmy maximálně okolo milionu tři sta tisíc. Kde vezmeme těch chybějících 700 tisíc teď opravdu nevím,“ říká starostka obce Simona Hnátková (NEZ).

Podobně postižena bude také obec Hamry na Šumavě. Ta podle nového návrhu, pro který zvedla ruku většina senátorů, přijde o více než 900 tisíc korun. „Pro nás je to skoro likvidační. Vzali jsme si totiž úvěr na výstavbu kanalizace. Původně převyšoval 8 milionů korun, díky dvoumilionové dotaci se naštěstí snížil. I tak ale budeme patnáct let ročně platit zhruba dvě třetiny toho, o co kvůli novému RUD přijdeme,“ tvrdí starosta Hamrů Miroslav Kroupa (NEZ).

Přitom Hamry se zadlužily kvůli tomu, aby zajistily čistější vodu ve vodní nádrži Nýrsko, která je rezervoárem pitné vody pro většinu Klatovska a části Domažlicka. Přitom pro Hamry neslouží. Kvůli nedostatečnému rozpočtu nebude stavět čističku také Horská Kvilda.

Kvůli novému RUD budou obce nuceny omezit údržbu běžeckých stop | Autor: Archiv Televize ZAK

Šumavské obce ale kvůli nižším rozpočtům začnou omezovat služby v oblasti cestovního ruchu. „Pro nás je prioritou zajistit služby pro naše občany. Bohužel tím, že přijdeme o více než tři a čtvrt milionu korun musejí návštěvníci počítat s tím, že už nebudeme upravovat stopy třikrát do týdne, ale možná tak třikrát za zimu. Zimní stezky pro pěší už vůbec nebudou. Omezí se provoz velmi navštěvovaného infocentra i našeho centra dřevařství,“ vypočítává starosta Modravy Antonín Schubert.

„Pro naší obec je údržba běžeckých stop v zimě prioritou. Vždyť hlavě kvůli tomu k nám lidé v zimním období jezdí. Teď na to ale nebudeme mít peníze,“ říká starostka Horské Kvildy Simona Hnátková. „Údržba stop nás ročně vyjde na zhruba 200 tisíc. Teď budeme hledat nějaké sponzory,“ dodává.

I přes to, zákon o nové podobě RUD prošel v Senátu velmi hladce. Z přítomných 66 senátorů bylo pro 58, šest se zdrželo hlasování a dva byli proti. Jedním z těch, který s návrhem nesouhlasí je i senátor za Plzeň-město Jiří Bis (ČSSD). „Nemohl jsem hlasovat pro tento návrh. Vždyť Plzni se berou peníze. Kvůli tomuto zákonu Plzeň, jejíž zájmy já v Senátu hájím, přijde o bezmála 100 milionů korun. Tak jak bych mohl hlasovat pro,“ vysvětluje sociálnědemokratický senátor Jiří Bis.

Jedinou naději vidí starostové šumavských obcí v tom, že nový zákon o RUD nepodepíše prezident. „Budeme teď na něj apelovat, stejně jako budeme apelovat na širokou veřejnost. Je to jediná šance, jak zvrátit tento, pro nás, velmi nelichotivý zákon,“ říká starosta Kvildy Václav Vostradovský. 

Autor: Jan Dvořák

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

shiveram tomar 24.11.2019 14:46, Reagovat

Potřebujete rychlou půjčku? kontakt kontakt RITS LOANS Inc., renomovaná a důvěryhodná společnost poskytující půjčky ve Spojených státech amerických.

E-mail: ritsloans@outlook.com, loans@ritsloans.com.

WhatApp: +1(702)763-6793

Web: https://www.ritsloans.com/

Linda 22.10.2019 13:01, Reagovat

JAK ZÍSKÁM SVÉ ÚVĚRY Z TÉTO VELKÉ SPOLEČNOSTI

Ahoj milí lidé, jsem Linda McDonaldová, v současné době žijící v Austinu v Texasu v USA. V současné době jsem vdovou se třemi dětmi a já jsem byl uvízl ve finanční situaci v dubnu 2018 a musel jsem refinancovat a platit účty. Snažil jsem se hledat půjčky od různých úvěrových společností soukromých i korporátních, ale nikdy s úspěchem, a většina bank odmítla můj úvěr, nedělejte plnou kořist tam, kde jsou ti, kteří jim říkají půjčovatelé vlastních peněz, všichni jsou podvodní, vše, co chtějí, je tvůj peníze a dobře od nich neslyšíte, udělali mi to dvakrát, než jsem potkal pana Davida Wilsona nejzajímavější část je to, že moje půjčka byla převedena na mě do 74 hodin, takže vám doporučím kontaktovat pana Davida, pokud máte zájem získat úvěr a jste si jisti, že mu můžete splácet včas, můžete ho kontaktovat e-mailem ……… (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Žádná kontrola kreditu, žádný spolupodnikatel pouze s 2% úrokovou sazbou a lepšími splátkovými plány a naplánovat, pokud musíte kontaktovat jakoukoli firmu s odkazem na zajištění úvěru bez zajištění, kontaktujte pana Davida Wilsona dnes ohledně vaší půjčky

Nabízejí všechny druhy kategorií půjček, které

Krátkodobá půjčka (5 let)
Dlouhodobá půjčka (20_40)
Mediální termínovaná půjčka (10_20)
Nabízejí půjčku jako
Úvěr na bydlení ............., Obchodní úvěr ........ Dluhový úvěr .......
Studentská půjčka .........., Business startup úvěr
Obchodní úvěr ......., firemní úvěr .............. atd
E-mail .......... (davidwilsonloancompany4@gmail.com)
Pokud jde o finanční krizi a půjčku, pak David Wilson půjčka finanční je místo, kam jít, prosím, řekněte mu, že paní Linda McDonaldová vás řídí, hodně štěstí ................... ....

MR WILLIAM ROGARDS 01.04.2018 08:47, Reagovat

Dobrý deň každý

Ste obchodný muž alebo žena? Ste v akomkoľvek finančnom neporiadku alebo Potrebujete finančné prostriedky na založenie vlastnej firmy? Potrebujete úver na začatie peknej Malé a stredné podnikanie? Máte nízke kreditné skóre a je ťažké získať kapitálový úver od miestnych bánk a iných finančných inštitúcií ?. Zainteresovaní žiadatelia by mali kontaktovať nás prostredníctvom e-mailu: suntrustfinancialhome@gmail.com

Naše pôžičky sú dobre poistené pre maximálnu bezpečnosť je našou prioritou, Naším hlavným cieľom je pomôcť vám získať služby, ktoré si zaslúžite, Náš program je najrýchlejší spôsob, ako dostať to, čo potrebujete v momente. Znížte svoje platby, aby ste znížili nároky na mesačné výdavky. Získajte flexibilitu, s ktorou môžete využiť akýkoľvek účel od prázdnin, po vzdelanie až po jedinečné nákupy. Zainteresovaní žiadatelia by mali kontaktovať nás prostredníctvom e-mailu: suntrustfinancialhome@gmail.com

Kliknite tu http://www.usbanklocations.com/suntrust-bank-locations.htm, aby ste vedeli, kde sa naša spoločnosť nachádza. Ponúkame nasledujúce typy úverov:

* Autopožičovňa
* Úver na bývanie
* Hypotekárny úver
* Investičný úver
* Komerčný úver
* Stavebný úver
* Úver na konsolidáciu dlhu
* Podnikateľský úver [bezpečný a nezabezpečený]
* Osobný úver [bezpečný a nezabezpečený]
* Študentský úver a mnoho ďalších.

Ponúkame širokú škálu finančných služieb, ktoré zahŕňajú: obchodné plánovanie, obchodné a rozvojové financie, nehnuteľnosti a hypotéky, úvery na konsolidáciu dlhov, podnikateľské úvery, súkromné ​​úvery, domáce refinančné úvery s nízkou úrokovou sadzbou vo výške 2% právnických osôb. Získajte to najlepšie pre vašu rodinu a vlastné vysnívaný domov, rovnako ako náš systém všeobecných pôžičiek. Zainteresovaní žiadatelia by mali kontaktovať nás prostredníctvom e-mailu: suntrustfinancialhome@gmail.com

Ďakujem

kafe 27.08.2012 09:44, Reagovat

V Senátu prošla novela RUD hladce - přitom nejméně dva senátoři nám slíbili, že podají pozměňovací návrh na vypuštění omezení za rozlohu obce. Neudělali nic. Např. část emailu senátora Nenutila: "Přestože si myslím, že do RUD by se nemusela započítátvat celá plocha katastru (zvláště lesy nebo zemědělská půda, rozumím Vašim argumentům, které se týkají obcí, jež s RUDem počítaly při žádostích o dotace. To je pro mne tak pádný argument, že v Senátu podpořím pozměňovací návrh, který bud RUD upravovat ve Vámi popsaném duchu. S pozdravem senátor Nenutil"
Jo, před volbama jsme jim dobrý, když pak potřebujeme pomoc, kašlou na nás z vysoka!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.