Kraj podpořil další výsadbu ovocných stromů v regionu, největší zájem mají obce o jabloně

Kraj podpořil další výsadbu ovocných stromů v regionu, největší zájem mají obce o jabloně | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Stanislav RampasStanislav Rampas

předseda krajské organizace

Více

Jiří BrunerJiří Bruner

jednatel společnosti

Více

Martin LangMartin Lang

Geolog

Více

Kraj podpořil další výsadbu ovocných stromů v regionu, největší zájem mají obce o jabloně

Plzeň, 05.08.2016, aktualizováno 15:56 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Radní Plzeňského kraje schválili pokračování projektu s názvem „Tisíc stromků pro Plzeňský kraj“ pro roky 2016/2017 pro okresy Tachov a Domažlice. Navazuje na předešlé úspěšné roky, kdy o zmíněný projekt, který umožňuje vysadit ovocné stromy, projevily obce velký zájem. Informoval o tom krajský radní pro oblast životního prostředí Václav Štekl (KSČM).

„Projekt se poprvé schválil v roce 2012, kdy se přihlásilo pouze 12 obcí z okresu Domažlice a Tachov, které převzaly 475 stromků. V roce 2013 až 2016 se projekt přesunul do okresů Klatovy a Plzeň-sever, kam putovalo celkem 1117 stromků, dále do Rokycan a na Plzeň-jih kde obce vysadily 1427 stromků. Samotná Plzeň získala 192 stromků. S ohledem na úspěšnost předchozích ročníků a přínos pro krajinu na území kraje jsme se rozhodli zopakovat výzvu pro okresy Domažlice a Tachov a umožnit zde širší zapojení obcí, které se nezúčastnily akce v roce 2012,“ uvedl radní Václav Štekl.

Obce mohly dosud dostat bezplatně deset až třicet stromků. Náklady na pořízení, výsadbový materiál a přepravu hradí kraj a činí maximálně 350 korun za strom.

Cílem projektu ovocnářské výsadby je návrat původních stromů do krajiny. Řada obcí to pojala jako malé slavnosti, na výsadbě se podílejí děti ze škol či obecní spolky. Zájem je převážně o jabloně. Obce sázejí nové aleje, sady nebo obnovují původní ovocná stromořadí podél historických cest. I stromy totiž patří k historickému dědictví. I když plody tradičních odrůd nejsou často tak líbivé jako naleštěné a stejně velké ovoce ze supermarketu, řada lidí se k jejich pěstování pro jejich chuť a trvanlivost vrací. Pro zachování původních dřevin vznikají genové sady, jeden založilo na svém okraji i město Plzeň.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (9 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 05.08.2016 16:44, Reagovat

To jako fakt? :))) Na co všechno už nemáme dotace, to je neuvěřitelné :( Kdyby každý starosta ze svého platu koupil jednu jabloň měsíčně, tak to na svém příjmu nijak nepozná (jde o 0,1 - 0,3% platu dle velikosti obce a to si v pohodě nakrade měsíčně 20x tolik už jen tím, že většina používá mobil a auto pro soukromé účely).

Nic proti jabloním, mám je rád, ještě tak i hrušky, ale jen administrace takové dotace stojí několikrát víc než je celý objem dotace - je třeba alespoň trošku brát v úvahu efektivitu projektu.

Radim 08.08.2016 13:50, Reagovat

Ono je taky otázkou, kolik jich taky vydrží.

Josef 10.08.2016 08:58, Reagovat

Je k pláči, jaké ,jsou Vás dvou názory. Jednoznačně je poznat, že nikdo z Vás nikdy nezasadil žádný strom, příroda mu nic neříká.
Vracení původních ovocných stromů a původních odrůd do krajiny je moc záslužná činnost. S organizací kraje už bylo zasazeno tisíce stromů. Jsou nádherné a mnohé u měly ovoce.
Nenechte se na úřadu PK odradit, jen tak dále i v dalších letech!

KAB 10.08.2016 10:47, Reagovat

Nepochopil jste obsah výtky - proti stromům snad nikdo nic nemá.

Ale tady je dotace 350000 Kč na 1000 stromků. Tu řeší předpokládám 3 úředníci, každý tak za 60000 Kč měsíčně - to je celkem na administraci dotace 180000 Kč měsíčně.

Tedy už za pouhé 2 měsíce administrace dotace převyšuje její celkovou částku, takže dotace je z pohledu efektivity naprosto absurdní a celé je to jen jako, ve skutečnosti jde o tunel do veřejného rozpočtu nikoliv ve prospěch stromů, ale vybraných úředníku, pravděpodobně rodinných příslušníků někoho mocného na úřadě, kdo vymyslel, jak si poslat peníze domů.

Josef 15.08.2016 12:21, Reagovat

KE AŽ NEUVĚŘITELNÉ, KAM AŽ SE MOHOU DOSTAT KECY NAŠÍ TETY. ŘADOVÍ ÚŘEDNÍCI, KTEŘ STROMKY ÚŘADUJÍ, POBÍRAJÍ 18.000 - 25.000,- HRUBÉHO. ODÚŘADOVÁNÍ STROMů JE JEN MALÝ ZLOMEK JEJICH PRÁCE.
Že Vy dva plkači se nepřihlásíte, že přijdete pomoci sázet? A starosty také nechte na pokoji. Co Vy dva jste ze svého příjmu podpořili? Asi tak.

KAB 15.08.2016 13:30, Reagovat

Nezapomeňte, že úředníci berou 14 platů valorizovaných nejméně každý rok, k tomu odměny převyšující výši platu, takže jsem byl v tom svém odhadu velmi, ale skutečně velmi při zemi.

Dále za rozdělení peněz na stromky mají ročně o několik týdnů dovolené více než skutečně pracující člověk, k tomu definitiva bez možnosti propuštění bez výjimky atd. atd.

A starosty na pokoji nenechám, je mojí povinností jim dávat zpětnou vazbu, když je platím.

Co jsem podpořil je moje věc (a tím nemyslím jen platy úředníků a starostů z mých daní), ale něco mi říká, že mnohem více než drtivá většina starostů.

Nicméně to už je na jíné téma - primárně jsem byl při čtení článku zděšen tím, na co všechno jsou dnes dotace :) Ale to je asi průvodním jevem každé skomírající a zanikající civilizace, že přestane fungovat zdravý rozum a normální postupy.

Josef 15.08.2016 16:46, Reagovat

Je pravda, že úředníci mají 12 platů. Občas symbolickou odměnu. Pokud si pan KAB myslí, že je to tak jak píše , může se přihlásit do některého příštího přijímání úředníka, aby přestal závidět.
Mimochodem, pokud slyším výraz \"je to placeno z mých daní, nebo že to platím ze svého platu\" většinou nemá cenu dále diskutovat. Takoví většinou daně neplatí a nebo tak málo, že to není ani na jedno ošetření u zubaře.

KAB 15.08.2016 17:59, Reagovat

Nesmysl, daně platím několik desítek let a je to přes 30% výdělku každý měsíc, odvedl jsem za svůj život několik miliónů (a odvádím dále) a proto jsem velmi naštvaný, když se s těmito penězi hospodaří takhle, že se to napůl rozkrade a napůl vyhodí za blbosti.

Buď se mají daně snížit na polovinu anebo se mají používat na nezbytné a potřebné věci.

Jinak pokud vím ze zkušeností ostatních, úředníkem se může stát pouze ten, kdo má na úřadě už někoho z rodiny nebo dobrého známého, to je princip těchto koryt - takže hlásit se nebudu, na šaškárnu s předem jasným výsledkem nemám čas, smlouvy jsou napsané dávno před výběrovým řízením.

Ale opakuji, že to není nosná linie mého původního příspěvku - já poukazuji na nesmyslnost takové neefektivní dotace a vy obhajujete přebujelost a předraženost úřednictva (zřejmě jste jeden z nich, to pak nemůžete pochopitelně pochopit názor toho, kdo to platí).

Radim 10.08.2016 11:25, Reagovat

To je panu Josefovi jedno, jemu jde primárně o ty stromky a je mu fuk, že si někdo kvůli tomu přilepší na baráček. To jsou ti zaslepení ovčané města Plzně, alias pravidelně voliči plzeňské mafie.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.