Vesnicí roku 2016 se v Plzeňském kraji staly Konstantinovy Lázně, stříbro má Újezd u Svatého Kříže a bronz Kožlany

Vesnicí roku 2016 se v Plzeňském kraji staly Konstantinovy Lázně, stříbro má Újezd u Svatého Kříže a bronz Kožlany | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Demeter JuristaDemeter Jurista

vedoucí pobočky zahraniční softwarové firmy

Více

Václav PalíšekVáclav Palíšek

technik

Více

Jan LöffelmannJan Löffelmann

Starosta města Kdyně

Více

Vesnicí roku 2016 se v Plzeňském kraji staly Konstantinovy Lázně, stříbro má Újezd u Svatého Kříže a bronz Kožlany

Konstantinovy Lázně, 31.07.2016, aktualizováno 19:15 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zlatou stuhu a šek v hodnotě 100 tisíc korun převzal v sobotu starosta Konstantinových Lázní, Karel Týzl (BEZPP). Jediné lázně v Plzeňském kraji se totiž staly Vesnicí roku 2016 v tomto regionu. Titul získala obec hlavně díky velkému rozvoji a úspěšnému lákání turistů. Do lázní, kam ročně přijedou desetitisíce lidí, šlo v posledních deseti letech asi čtvrt miliardy korun, z toho téměř polovinu investovala obec a zbytek místní léčebné lázně. Obec s 950 obyvateli se zaměřuje výhradně na turistický ruch a ve 22. ročníku soutěže porazila 29 obcí z regionu. Konstantinovy Lázně budou Plzeňský kraj zastupovat v celostátním kole soutěže.

Starosta Konstantinových Lázní Karel Týzl převzal Zlatou stuhu a šek na 100 tisíc korun za vítězství v soutěži o titul Vesnice roku 2016 | Autor: Plzeňský krajStarosta Konstantinových Lázní Karel Týzl převzal Zlatou stuhu a šek na 100 tisíc korun za vítězství v soutěži o titul Vesnice roku 2016 | Autor: Plzeňský kraj

„V současné době bojuje Plzeňský kraj s vylidňováním venkova. Mladí lidé odchází studovat a později i pracovat do větších měst. A my se alespoň touto cestou snažíme menší obce symbolicky podpořit v jejich rozvoji. V letošním roce jsme také podpořili rozvoj venkova rekordní částkou 100 milionů korun,“ uvedl hejtman Václav Šlajs při slavnostním vyhlášení s tím, že Vesnici roku také při svých návštěvách krajů navštěvuje prezident republiky.

Druhé místo v soutěži letos získala obec Újezd u Svatého Kříže na Rokycansku. Třetí místo si odneslo město Kožlany ze severního Plzeňska. I obě tato ocenění jsou spojena s finanční odměnou, Újezd u Svatého Kříže získal šek na 60 tisíc korun a Kožlany šek na 45 tisíc korun. Bílou stuhu za zapojení dětí a mládeže do života obce získala Druztová na severním Plzeňsku, Modrou stuhu oceňující společenský život v obci obdržely Příchovice z jižního Plzeňska, za péči o zeleň a životní prostředí získala Zelenou stuhu obec Nevřeň na severním Plzeňsku a Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu putovala na Rokycansko, a sice do Zvíkovce. Všechny čtyři tyto oceněné obce získaly od Plzeňského kraje formou symbolického šeku příspěvek ve výši 30 tisíc korun.

„Každým rokem úroveň soutěže roste, rozdíly mezi přihlášenými obcemi se zmenšují,“ řekl náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD). Kraj tak oceňuje starosty a obce, které dělají něco navíc. Do aktivního zvelebování okolí se zapojuje stále víc mladých lidí.

Konstantinovy Lázně zaznamenávají už deset let trvalý růst počtu návštěvníků. Největším cílem jsou privátní Léčebné lázně Konstantinovy Lázně (LLKL) se 330 lůžky, jimiž projde ročně zhruba 8000 hostů na léčebné a komerční pobyty. Obec s nimi těsně spolupracuje. Obec s rozpočtem 15 až 20 milionů korun spoléhá na dotace. V roce 2006 postavila nekrytý bazén s parkovištěm, celkem za 11 milionů korun. Od roku 2009 obnovila dvouhektarové centrum za 26 milionů korun, poté za osm milionů ulice. Dopravní terminál s autobusovým a vlakovým nádražím a parkovištěm přišel na 5,5 milionu korun. V létě 2013 otevřela pětikilometrový in-line okruh, který pomáhá vábit hosty. V okolí jsou čtyři naučné stezky. Nejdůležitější pro obec je wellness centrum, které v roce 2010 postavily lázně téměř za 100 milionů korun. Kromě několikadenních pobytů vábí hodně lidí z Plzně na dvě nebo tři hodiny.

„Turisté tu hledají klid a nádhernou přírodu. Je tu jedno z nejčistších ovzduší v ČR a čím dál více kulturního vyžití, spousty značených cyklotras všech obtížností. In-line stezku využívají rodiny, matky s kočárky i senioři,\" uvedla vedoucí infocentra Blanka Sittová.

Letošního už 22. ročníku soutěže Vesnice roku se v Plzeňském kraji přihlásil rekordní počet obcí, a to rovných 30. Tento počet soutěžních obcí dostal Plzeňský kraj na druhé místo v ČR, nejvíce obcí, a to 32, se přihlásilo v Královéhradeckém kraji. Soutěže se mohly zúčastnit všechny obce, města a městyse vesnického charakteru do 7 500 obyvatel, které mají zpracovaný vlastní plán obnovy vesnice.

Přihlášené obce se hodnotily v oblasti koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce. V roce 2015 se přihlásilo 25 obcí, v roce 2014 pouze 16 obcí, v roce 2011 pro Plzeňský kraj zaznamenala soutěž 17 přihlášených obcí.

 Letos zúčastněné obce:

 okr. Domažlice: Všekary

okr. Klatovy: Břežany, Dešenice, Hamry, Chanovice, Plánice, Rabí

okr. Plzeň-jih: Buková, Kasejovice, Mladý Smolivec, Příchovice, Řenče

okr. Plzeň-sever: Dobříč, Druztová, Kožlany, Líšťany, Nevřeň, Přehýšov, Žihle

okr. Rokycany: Břasy, Bujesily, Mešno, Němčovice, Přívětice, Újezd u Svatého Kříže, Zvíkovec

okr. Tachov: Bezdružice, Broumov, Černošín, Konstantinovy Lázně

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.