Ilona Jehličková: Školy potřebují stabilní prostředí

Ilona Jehličková: Školy potřebují stabilní prostředí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Václav PerglVáclav Pergl

Starosta Kolovče

Více

Vlastimil HálekVlastimil Hálek

Soukromý podnikatel

Více

Kateřina HoletováKateřina Holetová

Účetní

Více

Ilona Jehličková: Školy potřebují stabilní prostředí

Plzeň, 27.07.2016, aktualizováno 10:23 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ve školství se stále mění pravidla hry. Školy na všech stupních však potřebují stabilní legislativu a pravidla financování. Učitelé zase vyšší platy a rodiče žáků více svobody. Uvedla to dvojka krajské kandidátky TOP 09 a plzeňská zastupitelka Ilona Jehličková.

„Školy na všech stupních jsou vystavovány neustálým změnám. To, co resort potřebuje nejvíc, je tedy stabilní prostředí, hlavně pokud jde o legislativu a pravidla financování,“ říká Ilona Jehličková k situaci ve školství. Ministryně Kateřina Valachová totiž předložila Sněmovně další novelu školského zákona, která má změnit způsob přidělování peněz školám a mluvit jim například do rozsahu týdenní výuky.

Shodu s ministryní nachází Ilona Jehličková jen v jednom bodě, a tím je zvýšení platů učitelů, které má dnes projednat vláda. „Z absolventů pedagogické fakulty v Plzni, oboru dílny – informatika, nenastoupil na základní školu ani jeden. Důvod je nasnadě – výše platu. Kvalitní školství stojí a padá s kvalitou pedagogického sboru,“ řekla Jehličková.

Zatímco ředitelům škol chce novela školského zákona omezit možnosti nakládání s penězi a organizací výuky, ministryně neváhá ani omezit práva rodičů, a to zavedením povinného roku předškolního vzdělávání. „Ministryně argumentuje větší integrací dětí ze slabších sociálních vrstev. Já to však chápu spíše jako omezení práv rodičů. Děti patří rodičům, ne státu. Rodič je povinen umístit dítě do školky a navíc už nemůže umístit dítě do školky podle místa svého zaměstnání, ale podle místa bydliště. Integrační snahy ministryně školství jsou vykupovány zaváděním povinnosti pro všechny rodiče,“ zdůraznila Jehličková.

Pokud jde o otázku inkluze, nepovažuje se kandidátka do krajského zastupitelstva za její zásadní odpůrkyni. „Problém je v tom, že neexistuje jen jedna cesta k dosažení cíle. Plošná inkluze nemůže fungovat. Měla by být zachována síť škol, které mají praktické vyučování a speciálních škol, tak, aby tu byla pestrá nabídka, která umožní všem dětem se vyprofilovat.“

Integrace sluchově či mentálně postiženého dítěte je podle Ilony Jehličkové obtížná. „Část těchto dětí se prostě nemůže vzdělávat v běžném proudu a jejich jediná možnost je speciální vzdělávání. Pokud paní ministryně říká, že mohou, tak jedná proti těmto dětem. A v neposlední řadě inkluzi ve vzdělávání odporuje i současná naplněnost tříd a nedostatečný počet asistentů pedagoga,“ dodává dvojka krajské kandidátky TOP 09 Ilona Jehličková.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.