I přes rozsáhlé investice dokázal Plzeňský kraj zůstat celá léta bez dluhů a navíc s pěknou sumou na účtu

I přes rozsáhlé investice dokázal Plzeňský kraj zůstat celá léta bez dluhů a navíc s pěknou sumou na účtu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vlastimil SladkýVlastimil Sladký

technolog obrábění – Kdynium a.s.

Více

Tomáš HrůzaTomáš Hrůza

Fotograf

Více

Karel JakubecKarel Jakubec

Živnostník

Více

I přes rozsáhlé investice dokázal Plzeňský kraj zůstat celá léta bez dluhů a navíc s pěknou sumou na účtu

Plzeň, 22.07.2016, aktualizováno 15:06 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

V letech 2012 až 2015 investoval Plzeňský kraj přes 6,2 miliardy korun, dosud nejvíce od svého vzniku před 16 lety. Peníze směřovaly hlavně do silnic, ale také na stavbu nové Klatovské nemocnice nebo na nový komplex záchranné služby v Plzni. Jako jediný v ČR zůstává Plzeňský kraj i nadále bez dluhů a nečerpá úvěry. Maximálně se podle slov hejtmana Václava Šlajse (ČSSD) snaží využít dotací EU.

„Investiční výdaje kraje se každoročně pohybovaly mezi 1,3 až 1,4 miliardy. Nejvíce peněz, zhruba 1,83 miliardy, jsme vydali v roce 2013, kdy se sešly západní okruh a Jateční v Plzni a Klatovská nemocnice. Dohromady stály přes miliardu,“ řekl Šlajs. Plzeňský kraj je jediným českým krajem bez dluhů. Na přelomu let 2014 a 2015 si kraj vzal investiční úvěr asi 600 milionů korun na předfinancování staveb silnic. V roce 2015 se z dotací EU vrátil a kraj byl opět na nule. Aktuálně má kraj na svých kontech 1,1 miliardy korun.

Celkové příjmy kraj uvádí včetně mezd pro učitele středních, základních a mateřských škol, které dlouhodobě tvoří zhruba čtyři miliardy korun, ale které kraj jen přerozděluje. Příjmy kraje v minulých čtyřech letech rostly, hlavně díky růstu daňového inkasa. Nejvíce loni rostl příjem z daní firem (946 milionů Kč) a zaměstnanců (850 milionů Kč), klesají naopak daně živnostníků, které loni činily osm milionů korun. Daňové příjmy včetně inflace podle hejtmana až letos převýšily úroveň roku 2008, kdy činily 3,7 miliardy korun, letos to má být 4,1 miliardy korun. Letošní příjmy se zvýší o 150 milionů díky růstu ekonomiky a o dalších 250 milionů korun díky vrácení daňových výnosů.

Plzeňský kraj dlouhodobě investuje nejvíce do svých silnic. Vnitřní zadluženost silniční sítě byla před osmi lety kolem 15 miliard Kč, nyní deset až 11 miliard korun. Stát dal loni kraji, historicky poprvé, téměř 400 milionů korun. Kraj dlouhodobě bojuje za to, aby měl podíl ze spotřební daně z pohonných hmot, aby mohl plánovat opravy.

Poslední tři roky kraj mírně snižuje výdaje na dopravní obslužnost, i nadále patří mezi ostatními kraji k nejvyšším. Loni činily výdaje kraje na dopravu 955 milionů korun, z toho 546 milionů korun šlo na vlaky, na které kraj vydává v posledních třech letech vždy o něco méně. Na autobusy, které jsou zhruba čtyřikrát levnější, kraj mírně přidává. Oproti létům roku 1989 jezdí ve vlacích a autobusech 40 procent lidí, přitom přepravní výkon vzrostl o čtvrtinu. „Počet ujetých kilometrů zůstává stejný, ale nahrazujeme vlaky autobusy,“ uvedl hejtman Šlajs. Výdaje na obslužnost jsou stále vysoké. Například do Klatov jezdí denně 18 vlaků tam a zpět, v roce 1989 to bylo 12 spojů. Hejtman dlouhodobě kritizuje, že vlaky jezdí téměř bez lidí, on sám je zastánce posilování spojů malých autobusů na venkově.

Také výdaje na zdravotnictví mírně klesly díky tlaku na zlepšení hospodaření nemocnic. Na jejich provoz, tedy hlavně na platy, přispívá kraj ročně asi 240 milionů korun a dalších 240 milionů korun dává na provoz zdravotní záchranné služby. Krajské nemocnice nejsou schopné hospodařit s nulou, kromě léčeben dlouhodobě nemocných, které mají příznivější úhradovou vyhlášku. V sociální oblasti kraj jen přerozděluje dotace z ministerstva práce, ročně asi 370 milionů korun více než stovce organizacím. Se stárnutím populace ale počet poskytovaných služeb roste. Stát na to musí dávat více prostředků, protože kraj na to z daňových výnosů nemá. Kraj zřizuje 12 sociálních zařízení, kterým přidává na jejich chod.

Zásluhou peněz EU se výrazně zlepšila především vybavenost středních škol, kam dal loni kraj 570 milionů korun. Kraj každoročně přidává peníze i malým obcím. Z programu stabilizace a obnovy venkova letos rozdělí 100 milionů korun, více než osmkrát více než v roce 2013. Peníze na havarijní stavy v obcích vzrostly 3,5násobně na letošních 18 milionů korun. Menší dotace jdou na památky a kulturu, nově výrazně více na dobrovolné hasiče.

Opozice kritizuje vládnoucí koalici ČSSD a KSČM na kraji za rušení školního statku v Horšově nebo za nákup hotelu Paříž na šumavském Špičáku.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 30.07.2016 08:22, Reagovat

Tak já bych ještě připomněl vyhozené peníze (investice) do EHMK, amerických taškařic, pompézní americké pomníky, lavičky vlastizrádcům a v neposlední řadě nemalé \"investice\" do integrace cikánů, kteří se neintegrovali za několik století a jen blázen si myslí, že je integruje teď. Případně investice do škod, co cikáni způsobili. Já osobně bych se s tím nějak moc očividně nechlubil. Asi tak!

XX 30.07.2016 09:51, Reagovat

Pane,
je potřeba rozlišovat PLZEŇSKÝ KRAJ a MĚSTO PLZEŇ. V článku se jasně píše, že PK investuje do silnic, nemocnic, zdravotnické záchranné služby, škol (těch, které řizuje- středních)atd. Tedy do toho, co spravuje. To, o čem píšete, je věcí MĚSTA PLZNĚ. Zjednodušeně řečeno - \"jeden o voze, druhý o koze\".

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.