Opoziční zastupitelé Plzně si vjeli do vlasů kvůli kontrole stavby Nového divadla

Opoziční zastupitelé Plzně si vjeli do vlasů kvůli kontrole stavby Nového divadla | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jaroslav ŠobrJaroslav Šobr

Radní Plzeňského kraje

Více

Vladimír KrejčaVladimír Krejča

finanční poradce

Více

Martina NěmečkováMartina Němečková

Starostka Plané

Více

Opoziční zastupitelé Plzně si vjeli do vlasů kvůli kontrole stavby Nového divadla

Plzeň, 15.07.2016, aktualizováno 15:13 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Do ostrého sporu se na posledním jednání plzeňského městského zastupitelstva dostali překvapivě zástupci opozice. A důvod? Kontrola stavby Nového divadla, kterou inicioval Kontrolní výbor magistrátu. Zatímco šéf kontrolního výboru Roman Zarzycký (ANO) před kolegy obhajoval výsledky kontroly, která podle jeho vyjádření neshledala nic závadného, zastupitelé z TOP 09 naopak průběh kontroly i její výsledky zpochybnili. Nakonec však 35 zastupitelů výsledky kontroly svým hlasováním podpořili, proti bylo pět, jeden se zdržel.

Šéf kontrolního výboru Zarzycký nejprve oznámil, že část věcí kolem stavby Nového divadla je nekontrolovatelná. „Splnili jsme z mého pohledu vše to, co se po nás chtělo. Nejzásadnější materiály, jež jsme zkontrolovali, které jsme si vyžádali a dostali je, byly v pořádku. Tam jsme neshledali jako kontrolní výbor nic závadného. Divadlo může mít řadu otazníků. Náš předkládaný materiál pouze ukončuje kontrolu divadla jako celku. Je to opřeno o závěry dřívější kontroly NKÚ a o všechny materiály, které jsme měli k dispozici. Tam jsme neviděli žádné nedostatky. Ten materiál na kontrolním výboru opakovaně odhlasovali všichni členové,“ řekl Roman Zarzycký.

Jako první reagoval na výsledky kontroly Michal Vozobule (TOP 09). „Co se stalo od ledna 2015, kdy jste pane předsedo přišel do tohoto zastupitelstva a požádal, aby vám schválilo kontrolu, ve které chcete kontrolovat podmínky výběrového řízení na divadlo, smluvní podmínky, proces změn a vzniklé náklady na projektu výstavby Nového divadla? Co se stalo, že jste nakonec na kontrolu, která byla vaším nápadem, sám rezignoval? Přicházíte s výsledkem, že vše je v divadle v pořádku. Nerozumím tomu postupu,“ tázal se Michal Vozobule.

Šéf kontrolního výboru vysvětlil, že členové výboru debatovali o tom, jak tu kontrolu uchopit. „Formulovali jsme dotazy, které byly zodpovězeny bez závad. Náš předkládaný materiál pouze ukončuje kontrolu divadla jako celku. Chápu, že s tím nesouhlasíte. Znovu říkám závěrem, že je vše bezvadné, to co jsme my viděli jako laici, bylo v pořádku. Kontrolu jsme dělali zeširoka, usnesení vymezovalo, co všechno můžeme kontrolovat. My jsme dostali od města a úředníků kvalitní odpovědi na všechny naše dotazy ohledně divadla,“ uvedl Zarzycký.

Jeho vysvětlení ovšem opozičního kolegu neuspokojilo. „Kde jsou záměry týkající se změnových listů, není o nich žádné slovo ve výsledcích té kontroly. Nerozumím tomu, proč se ta kontrola neudělala tak, jak jste původně plánoval. Není tam ani slovo o závěrech kontroly ministerstva financí týkající se výběrového řízení. Vy jste uvolněný jako předseda kontrolního výboru, máte za to slušnou odměnu, předpokládám, že na kontrolu jste měl dostatek prostoru,“ pokračoval Vozubule.

K diskusi se následně připojil i Petr Suchý (TOP 09). „Spolu s ostatními kolegy zastupiteli jsme schválili kontrolu divadla podle jasného zadání. V závěru kontroly ale nevidím k jakému závěru kontrolní výbor vůbec došel. Kvitoval bych třeba také, kdyby tam bylo rozseknuté i to slavné vejce, které se dosud nevyřešilo. Je menší, ze dvou částí, není to monolit. Navíc město žaluje i firma Hochtief, která divadlo stavěla. Ty závěry tam nejsou. Vy chcete po zastupitelstvu aby se ztotožnilo s vaším závěrem a řeklo, že tam ta pochybení nejsou. A přitom tam jsou. Respektuji co říkáte, ale neodpovídáte na naše dotazy. Nemohu se ztotožnit se závěry kontroly,“ konstatoval Petr Suchý.

Předsedu kontrolního výboru podpořila Eliška Bartáková (ANO), rovněž členka kontrolního výboru, která nechyběla u žádného jednání. „O změnových listech jsme se bavili, vždy kolega Zarzycký nechal odhlasovat celý kontrolní výbor, jak má kontrola vypadat. Zda členové chtějí tu kontrolu provést či nikoliv. Ve většině případů jsme se shodli na tom, že v materiálech, které jsme si vyžádali jsme neshledali žádné závady. Závěry, které předkládá předseda kontrolního výboru, jsou závěry všech členů kontrolního výboru,“ prohlásila Bartáková. A v podobném duchu mluvil i Petr Fišer (ANO). „Nemůžete chtít po kontrolním výboru, aby řekl, která z použitých technologií patří do divadla či ne. To je nereálné, od toho kontrolní výbor není a na to nemáme vzdělání,“ řekl Fišer.

A na závěr diskuse vystoupil také primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). „Z pohledu zastupitele není možno jít při kontrole do detailů, protože stavba je velmi složitá. To dokáže jen odborník. Proto se dal očekávat ten závěr, který tady je. Nemáme zájem, aby bylo cokoliv zameteno pod koberec,“ dodal primátor.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.