Svaz města a obcí ČR se shoduje s prezidentem Milošem Zemanem na tom, že církev by měla stáhnout žaloby na obce

Svaz města a obcí ČR se shoduje s prezidentem Milošem Zemanem na tom, že církev by měla stáhnout žaloby na obce | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Antonín SchubertAntonín Schubert

Starosta Modravy

Více

Petr CvalínPetr Cvalín

Bez funkce

Více

Zdeněk HumlZdeněk Huml

zámečník

Více

Svaz města a obcí ČR se shoduje s prezidentem Milošem Zemanem na tom, že církev by měla stáhnout žaloby na obce

Praha, Plzeň, 15.07.2016, aktualizováno 10:40 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Církev by měla stáhnout žaloby na obce, stejně jako to minulý týden doporučila Česká biskupská konference (ČBK) u krajů. Myslí si to Svaz měst a obcí ČR (SMO), který si na svoji stranu získal i prezidenta Miloše Zemana. S hlavou státu starostové jednali během pravidelného pracovního setkání, které se koná jednou za půl roku. Stažení církevních žalob na obce má kromě podpory prezidenta ČR také podporu premiéra. Bohuslav Sobotka to řekl na třetím jednání s předsednictvem Svazu měst a obcí ČR.

„Nedávné rozhodnutí České biskupské konference je vůči obcím diskriminační a politicky účelové. Církve by měly v kontextu s určovacími žalobami na majetek obcí postupovat stejně jako u krajů. Tedy stáhnout je v duchu doporučení ČBK z minulého týdne,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl. „Zákon o majetkovém vyrovnání totiž jednoznačně hovoří o tom, že obce a kraje nejsou povinnými subjekty, a že přechodu církevního majetku blokační paragraf nebránil, potvrdil to i Nejvyšší soud. Navíc církve dostanou dohodnuté finanční vyrovnání. Pokud by se vydal i žalovaný majetek, došlo by fakticky k dvojímu plnění,“ uvedl předseda SMO František Lukl.

Zákon o majetkovém vyrovnání začal platit 1. ledna 2013. Církve podaly víc než 5 000 žádostí o majetek, které se týkaly více než 100 tisíc pozemků, téměř 2000 staveb včetně několika památek a stovek uměleckých děl. Samosprávy přitom odhadují, že žalob na majetek obcí je kolem 350.

„Jsem rád, že jsme se s prezidentem mimo jiné shodli také na nutnosti změnit rozpočtové určení daní (RUD). Vzorec, podle kterého se daně přepočítávají a posílají z centra na obce a kraje, je totiž velmi složitý. Vhodné by také bylo, aby obce, kraje a stát participovaly na dani z přidané hodnoty. A v RUD by se měl najít nový systém, který by obce motivoval k tomu, aby na svém území podporovaly podnikání. Návrh, jak by to mohlo vypadat, by měl do konce letošního roku vzejít z pracovní skupiny při ministerstvu financí,“ dodal František Lukl.

Na setkání s prezidentem mluvili představitelé SMO také o zavedení poplatků za jímání podzemních vod a odvádění vod odpadních. Shoda měst a obcí s prezidentem panuje v tom, že nová povinnost by v konečném důsledku neměla dopadnout na občany. A pokud ano, tak minimálně, hovoří se o čtyřech korunách, tedy o dvojnásobku stávajícího poplatku.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.