Plzeňský kraj bude koordinovat přeměnu bývalého vojenského prostoru Brdy k turistickému využití

Plzeňský kraj bude koordinovat přeměnu bývalého vojenského prostoru Brdy k turistickému využití | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený4,51%
Spokojený48,87%
Zklamaný20,30%
Zdrcený12,03%
Šokovaný14,29%

Celkový počet hlasů: 133

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

František FrišFrantišek Friš

Starosta Postřekova

Více

Nikol KrejčováNikol Krejčová

Více

Karel ŠmejkalKarel Šmejkal

člen komise životního prostředí MěZ Rokycany

Více

Plzeňský kraj bude koordinovat přeměnu bývalého vojenského prostoru Brdy k turistickému využití

Plzeň, 14.07.2016, aktualizováno 15:48 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O přípravě všech podmínek pro zásahy v nové Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy, která vznikla po zrušení vojenského prostoru se dohodli zástupci policie, záchranné služby, hasičů i mobilních operátorů. Koordinátorem dokončení příprav území pro turistické využití se stal náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner (ČSSD). Ten má mimo jiné v plánu využít současné vysílače armády. Až doposud totiž na většině území Brd nefunguje mobilní síť. To představuje riziko pro množství turistů, kteří se v CHKO pohybují. V případě, že se dostanou do problémů, ztratí se, nebo zraní, nemají možnost si přivolat pomoc.

„Do konce roku potřebujeme mít jasno, aby operátoři začali připravovat projekt stavby vysílače, tedy aby v Brdech fungovala mobilní síť,“ uvedl náměstek hejtmana Ivo Grüner. Samotná příprava a stavba základnové stanice trvá v ideálních podmínkách minimálně rok.

Aby byly Brdy bezpečné, nesmí chybět na území CHKO turistické značení. V současné době je označeno 35 kilometrů nových tras pro pěší, do konce července by měl být v okrajové části bývalého vojenského újezdu dvojnásobek značených tras. Zbývajících 100 až 130 kilometrů tras, hlavně v centrální oblasti, vybaví Klub českých turistů značkami hned poté, co bude vyčištěná od munice. Povolení od ministerstva životního prostředí na všechny linie už klub má.

Problémem jsou ale cyklostezky. Plzeňský i Středočeský kraj už vyhlásily výzvu na dodavatele projektu i značení pro cyklisty, kteří by měli mít k dispozici zhruba stejně dlouhé trasy jako pěší. Zatím se však nikdo nepřihlásil. „Oslovíme Regionální rozvojovou agenturu Plzeňského kraje, aby to zajistila s tím, že to pomůžeme financovat. Připraví projekt se všemi povoleními a vyzveme Středočechy, aby to také podpořili,“ uvedl Grüner. Agentura by připravila projekt pro celé území CHKO. Vzhledem k tomu, že půjde o složitý projekt a kraje už nemají zdroje, odhadují se práce zhruba na rok.

Plzeňský kraj také pomůže se zajištěním sjízdnosti především páteřních komunikací pro krajskou záchranku, policii a hlavně hasiče. „Na tom budeme spolupracovat se společností Vojenské lesy a statky ČR (VLS). Řeknou, co dokážou z jejich rozpočtu, a já jsem nabídl spolupráci s naší krajskou správou a údržbou silnic,“ informoval Grüner. Zatím to zabezpečují VLS jen na obslužných komunikacích. Obce silnice neudržují, protože silnice jsou v majetku VLS.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.