Plzeňský kraj bude koordinovat přeměnu bývalého vojenského prostoru Brdy k turistickému využití

Plzeňský kraj bude koordinovat přeměnu bývalého vojenského prostoru Brdy k turistickému využití | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Radek ŠkrdlantRadek Škrdlant

starosta obce Plískov, profesionální voják

Více

Jan HutterJan Hutter

Terchnolog

Více

Irena RottováIrena Rottová

Více

Plzeňský kraj bude koordinovat přeměnu bývalého vojenského prostoru Brdy k turistickému využití

Plzeň, 14.07.2016, aktualizováno 15:48 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O přípravě všech podmínek pro zásahy v nové Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy, která vznikla po zrušení vojenského prostoru se dohodli zástupci policie, záchranné služby, hasičů i mobilních operátorů. Koordinátorem dokončení příprav území pro turistické využití se stal náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner (ČSSD). Ten má mimo jiné v plánu využít současné vysílače armády. Až doposud totiž na většině území Brd nefunguje mobilní síť. To představuje riziko pro množství turistů, kteří se v CHKO pohybují. V případě, že se dostanou do problémů, ztratí se, nebo zraní, nemají možnost si přivolat pomoc.

„Do konce roku potřebujeme mít jasno, aby operátoři začali připravovat projekt stavby vysílače, tedy aby v Brdech fungovala mobilní síť,“ uvedl náměstek hejtmana Ivo Grüner. Samotná příprava a stavba základnové stanice trvá v ideálních podmínkách minimálně rok.

Aby byly Brdy bezpečné, nesmí chybět na území CHKO turistické značení. V současné době je označeno 35 kilometrů nových tras pro pěší, do konce července by měl být v okrajové části bývalého vojenského újezdu dvojnásobek značených tras. Zbývajících 100 až 130 kilometrů tras, hlavně v centrální oblasti, vybaví Klub českých turistů značkami hned poté, co bude vyčištěná od munice. Povolení od ministerstva životního prostředí na všechny linie už klub má.

Problémem jsou ale cyklostezky. Plzeňský i Středočeský kraj už vyhlásily výzvu na dodavatele projektu i značení pro cyklisty, kteří by měli mít k dispozici zhruba stejně dlouhé trasy jako pěší. Zatím se však nikdo nepřihlásil. „Oslovíme Regionální rozvojovou agenturu Plzeňského kraje, aby to zajistila s tím, že to pomůžeme financovat. Připraví projekt se všemi povoleními a vyzveme Středočechy, aby to také podpořili,“ uvedl Grüner. Agentura by připravila projekt pro celé území CHKO. Vzhledem k tomu, že půjde o složitý projekt a kraje už nemají zdroje, odhadují se práce zhruba na rok.

Plzeňský kraj také pomůže se zajištěním sjízdnosti především páteřních komunikací pro krajskou záchranku, policii a hlavně hasiče. „Na tom budeme spolupracovat se společností Vojenské lesy a statky ČR (VLS). Řeknou, co dokážou z jejich rozpočtu, a já jsem nabídl spolupráci s naší krajskou správou a údržbou silnic,“ informoval Grüner. Zatím to zabezpečují VLS jen na obslužných komunikacích. Obce silnice neudržují, protože silnice jsou v majetku VLS.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.