Plzeňské právovárečné měšťanstvo požaduje vrácení pivovaru Plzeňský Prazdroj, podporu má i u vedení města

Plzeňské právovárečné měšťanstvo požaduje vrácení pivovaru Plzeňský Prazdroj, podporu má i u vedení města | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Evžen MencEvžen Menc

technik ČD

Více

Petr DoušaPetr Douša

Designer

Více

Petr KrálPetr Král

předák ve výrobě, člen Odboru přátel Slavia Praha

Více

Plzeňské právovárečné měšťanstvo požaduje vrácení pivovaru Plzeňský Prazdroj, podporu má i u vedení města

Plzeň, 13.07.2016, aktualizováno 22:12 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Schyluje se k další velké právní bitvě, nebo jde o bublinu, která brzy splaskne? Právovárečné měšťanstvo v Plzni je totiž přesvědčeno, že zůstává dosud jediným právoplatným vlastníkem jeho údajně znárodněné firmy Měšťanský pivovar v Plzni, která je dnes začleněna do společnosti Plzeňský Prazdroj. Právovárečníci tak reagují na avizovaný odprodej Prazdroje. Chtějí požádat vládu a parlament o součinnost, aby se napravily historické křivdy a údajně znárodněný majetek se navrátil původním vlastníkům. Novináře o tom informoval místopředseda měšťanstva Ota Rubner. Pivovar ovšem s nároky právovárečníků nesouhlasí. Ti na své straně mají i město, které je členem Právovárečného měšťanstva v Plzni.

„Právovárečné měšťanstvo v Plzni získalo povolení k výrobě světoznámého piva Pilsner Urquell již v roce 1842. Když byl po II. světové válce tehdejší Měšťanský pivovar znárodněn, mělo se tak stát v rozporu s tehdejší znárodňovací legislativou a i s tehdy platnou Ústavou ČR,“ uvedl Ota Rubner. Právovárečné měšťanstvo v Plzni je přesvědčeno o tom, že nikdy nepřestalo být majitelem pivovaru, jehož nástupcem je dnes Plzeňský Prazdroj.

„Výměr, kterým byl v prosinci roku 1948 určen rozsah znárodnění, nepodepsal příslušný ministr, jak vyžadoval zákon, ale subalterní úředník. Řada nálezů Ústavního soudu ČR v obdobných případech jednoznačně potvrzuje, že rozhodovací pravomoc ve věcech znárodnění či jeho rozsahu byla svěřena výlučně do rukou ministra, jedná se tedy o zcela nicotný akt. Čili de iure ke znárodnění nikdy nedošlo. V souladu s řadou judikátů je tedy vlastníkem Plzeňského Prazdroje původní Právovárečné měšťanstvo v Plzni. Rovněž tehdy platná Ústava umožňovala přechod vyvlastňovaného majetku až po vyplacení náhrady. K tomu však nikdy nedošlo,“ konstatoval Karel Svoboda, předseda Správní rady Právovárečného měšťanstva v Plzni.

Snaha o nápravu křivdy nebyla zatím úspěšná ani po roce 1989, kdy byl pivovar nešťastně privatizován a po kauze známé jako České pivo se přes IPB dostal do vlastnictví společnosti Nomura. Ta ho později odprodala současným vlastníkům, společnosti SAB-Miller. „Stát prodal něco, co mu nepatřilo. Není možné říci, že pivovar někdo nabyl v dobré víře, protože na nejistý stav ohledně vlastnictví jsme všechny písemně upozornili, většina zájemců dokonce kvůli tomu ze soutěže vypsané Nomurou odstoupila,“ uvedl Svoboda s tím, že nyní je ideální situace k jednání o způsobu narovnání vztahů, protože současný vlastník ohlásil záměr firmu prodat.

„Chtěl bych na tomto místě jasně říci, že město postup právovárečníků podporuje a budeme za návrat tohoto rodinného stříbra zpátky do plzeňských rukou bojovat. Privatizace po revoluci nepřinesla zdaleka takové ovoce, v jaké jsme doufali. Ve srovnání s historickým přínosem původních majitelů měšťanského pivovaru to vychází ještě hůře. Máme analýzu, že nárok právovárečného měšťanstva je oprávněný a chceme jako plzeňští patrioti nápravu historické křivdy a návrat pivovaru Plzeňákům,“řekl primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). Dodal, že město si nemůže dovolit nákup Plzeňského Prazdroje samo realizovat a dopisem premiérovi vyzval Vládu České republiky k zahájení konkrétního jednání, jež by mělo za cíl nákup ziskového a pro Českou republiku důležitého podniku.

Sdružení plzeňských právovárečníků má 225 členů, jedná se o majitele domů, které mají od krále Václava II. právo vařit pivo. Současné sdružení však nezahrnuje všechny původní majitele domů a všechny právovárečníky. Jsou u v něm i ti, kteří koupili právovárečné domy až po roce 1990 nebo 2000. O tom, zda ještě existuje právo várečné, se vedou právní spory. Hodně vlastníků domy prodalo, aniž si vymínilo, že tam toto právo zůstane. Stát v 90. létech minulého století umožnil právovárečníkům koupit si 12 procent akcií Prazdroje za nominální hodnotu, což bylo výhodné, protože cena akcií byla vždy výš. Akcie tehdy koupili všichni a po pěti letech je mohli prodat.

„Obhajujeme důsledně svou pozici v probíhajících soudních sporech. Máme zato, že všechny nároky byly v minulosti uspokojeny a charakter této aktivity je pouze spekulativní,“ uvedla k aktivitě právovárečníků mluvčí pivovaru Jitka Němečková. Společnost Plzeňský Prazdroj patří do druhé největší pivovarnické skupiny SABMiller, kterou má převzít světová jednička Anheuser-Busch InBev. Evropská komise podmínila schválení transakce tím, že Anheuser-Busch InBev prodá kvůli omezení dominance na trzích téměř všechny pivovarnické aktivity SABMilleru v Evropě, tedy i Prazdroj.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB (skutečný) 14.07.2016 17:12, Reagovat

Jako sorry, ale pivovar změnil vlastníka již několikrát a řešily to různé úřady od českého antimonopolního až po evronacistickou komisi v Bruselu - to si teď najednou někdo vzpomněl, že je to jinak?

Připadají mi jako teroristé, kteří se chtěli přiživit na výpalném z teplárny kvůli spalovně - tihle zase chtějí výpalné od pivovaru a když ho dostanou, přestanou na čas škodit.

Že se toho chytají různí zlodějští šmejdi, to je jasné - ale že na to naskočí i ten trouba Zrzavecký, to už je předvolební hnus.

Velezký 14.07.2016 22:28, Reagovat

A Vy se divíte?:))

KAB 14.07.2016 14:28, Reagovat

To si zas byvali pinglove a vekslaci z Plzne zas dobre vymysleli, jak tunelovat statni rozpocet

Radim 14.07.2016 07:27, Reagovat

Celé mi to nějak smrdí a zejména to, jak se v tom angažují někteří plzeňštní politici. Zřejmě v tom někdo cití velmi slušný balík.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.