Plzeňské právovárečné měšťanstvo požaduje vrácení pivovaru Plzeňský Prazdroj, podporu má i u vedení města

Plzeňské právovárečné měšťanstvo požaduje vrácení pivovaru Plzeňský Prazdroj, podporu má i u vedení města | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr KlásekPetr Klásek

Starosta Chanovic

Více

Lucie MoravcováLucie Moravcová

Sociální pracovnice a ochránkyně zvířat

Více

Pavel KašíkPavel Kašík

Logistik

Více

Plzeňské právovárečné měšťanstvo požaduje vrácení pivovaru Plzeňský Prazdroj, podporu má i u vedení města

Plzeň, 13.07.2016, aktualizováno 22:12 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Schyluje se k další velké právní bitvě, nebo jde o bublinu, která brzy splaskne? Právovárečné měšťanstvo v Plzni je totiž přesvědčeno, že zůstává dosud jediným právoplatným vlastníkem jeho údajně znárodněné firmy Měšťanský pivovar v Plzni, která je dnes začleněna do společnosti Plzeňský Prazdroj. Právovárečníci tak reagují na avizovaný odprodej Prazdroje. Chtějí požádat vládu a parlament o součinnost, aby se napravily historické křivdy a údajně znárodněný majetek se navrátil původním vlastníkům. Novináře o tom informoval místopředseda měšťanstva Ota Rubner. Pivovar ovšem s nároky právovárečníků nesouhlasí. Ti na své straně mají i město, které je členem Právovárečného měšťanstva v Plzni.

„Právovárečné měšťanstvo v Plzni získalo povolení k výrobě světoznámého piva Pilsner Urquell již v roce 1842. Když byl po II. světové válce tehdejší Měšťanský pivovar znárodněn, mělo se tak stát v rozporu s tehdejší znárodňovací legislativou a i s tehdy platnou Ústavou ČR,“ uvedl Ota Rubner. Právovárečné měšťanstvo v Plzni je přesvědčeno o tom, že nikdy nepřestalo být majitelem pivovaru, jehož nástupcem je dnes Plzeňský Prazdroj.

„Výměr, kterým byl v prosinci roku 1948 určen rozsah znárodnění, nepodepsal příslušný ministr, jak vyžadoval zákon, ale subalterní úředník. Řada nálezů Ústavního soudu ČR v obdobných případech jednoznačně potvrzuje, že rozhodovací pravomoc ve věcech znárodnění či jeho rozsahu byla svěřena výlučně do rukou ministra, jedná se tedy o zcela nicotný akt. Čili de iure ke znárodnění nikdy nedošlo. V souladu s řadou judikátů je tedy vlastníkem Plzeňského Prazdroje původní Právovárečné měšťanstvo v Plzni. Rovněž tehdy platná Ústava umožňovala přechod vyvlastňovaného majetku až po vyplacení náhrady. K tomu však nikdy nedošlo,“ konstatoval Karel Svoboda, předseda Správní rady Právovárečného měšťanstva v Plzni.

Snaha o nápravu křivdy nebyla zatím úspěšná ani po roce 1989, kdy byl pivovar nešťastně privatizován a po kauze známé jako České pivo se přes IPB dostal do vlastnictví společnosti Nomura. Ta ho později odprodala současným vlastníkům, společnosti SAB-Miller. „Stát prodal něco, co mu nepatřilo. Není možné říci, že pivovar někdo nabyl v dobré víře, protože na nejistý stav ohledně vlastnictví jsme všechny písemně upozornili, většina zájemců dokonce kvůli tomu ze soutěže vypsané Nomurou odstoupila,“ uvedl Svoboda s tím, že nyní je ideální situace k jednání o způsobu narovnání vztahů, protože současný vlastník ohlásil záměr firmu prodat.

„Chtěl bych na tomto místě jasně říci, že město postup právovárečníků podporuje a budeme za návrat tohoto rodinného stříbra zpátky do plzeňských rukou bojovat. Privatizace po revoluci nepřinesla zdaleka takové ovoce, v jaké jsme doufali. Ve srovnání s historickým přínosem původních majitelů měšťanského pivovaru to vychází ještě hůře. Máme analýzu, že nárok právovárečného měšťanstva je oprávněný a chceme jako plzeňští patrioti nápravu historické křivdy a návrat pivovaru Plzeňákům,“řekl primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD). Dodal, že město si nemůže dovolit nákup Plzeňského Prazdroje samo realizovat a dopisem premiérovi vyzval Vládu České republiky k zahájení konkrétního jednání, jež by mělo za cíl nákup ziskového a pro Českou republiku důležitého podniku.

Sdružení plzeňských právovárečníků má 225 členů, jedná se o majitele domů, které mají od krále Václava II. právo vařit pivo. Současné sdružení však nezahrnuje všechny původní majitele domů a všechny právovárečníky. Jsou u v něm i ti, kteří koupili právovárečné domy až po roce 1990 nebo 2000. O tom, zda ještě existuje právo várečné, se vedou právní spory. Hodně vlastníků domy prodalo, aniž si vymínilo, že tam toto právo zůstane. Stát v 90. létech minulého století umožnil právovárečníkům koupit si 12 procent akcií Prazdroje za nominální hodnotu, což bylo výhodné, protože cena akcií byla vždy výš. Akcie tehdy koupili všichni a po pěti letech je mohli prodat.

„Obhajujeme důsledně svou pozici v probíhajících soudních sporech. Máme zato, že všechny nároky byly v minulosti uspokojeny a charakter této aktivity je pouze spekulativní,“ uvedla k aktivitě právovárečníků mluvčí pivovaru Jitka Němečková. Společnost Plzeňský Prazdroj patří do druhé největší pivovarnické skupiny SABMiller, kterou má převzít světová jednička Anheuser-Busch InBev. Evropská komise podmínila schválení transakce tím, že Anheuser-Busch InBev prodá kvůli omezení dominance na trzích téměř všechny pivovarnické aktivity SABMilleru v Evropě, tedy i Prazdroj.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB (skutečný) 14.07.2016 17:12, Reagovat

Jako sorry, ale pivovar změnil vlastníka již několikrát a řešily to různé úřady od českého antimonopolního až po evronacistickou komisi v Bruselu - to si teď najednou někdo vzpomněl, že je to jinak?

Připadají mi jako teroristé, kteří se chtěli přiživit na výpalném z teplárny kvůli spalovně - tihle zase chtějí výpalné od pivovaru a když ho dostanou, přestanou na čas škodit.

Že se toho chytají různí zlodějští šmejdi, to je jasné - ale že na to naskočí i ten trouba Zrzavecký, to už je předvolební hnus.

Velezký 14.07.2016 22:28, Reagovat

A Vy se divíte?:))

KAB 14.07.2016 14:28, Reagovat

To si zas byvali pinglove a vekslaci z Plzne zas dobre vymysleli, jak tunelovat statni rozpocet

Radim 14.07.2016 07:27, Reagovat

Celé mi to nějak smrdí a zejména to, jak se v tom angažují někteří plzeňštní politici. Zřejmě v tom někdo cití velmi slušný balík.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.