Plzeň má deklaraci o spolupráci s ŘSD a SŽDC na silničních a železničních stavbách

Plzeň má deklaraci o spolupráci s ŘSD a SŽDC na silničních a železničních stavbách | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr ŠebestaPetr Šebesta

Přípravář výroby

Více

Jan TomanJan Toman

architekt

Více

Věra RubákováVěra Rubáková

Zastupitelka PK, předsedkyně Oblastního sdružení ODS Tachov

Více

Plzeň má deklaraci o spolupráci s ŘSD a SŽDC na silničních a železničních stavbách

Plzeň, 30.06.2016, aktualizováno 07.07.2016 06:48 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Finančně i organizačně se bude město Plzeň podílet na silničních i železničních stavbách, které plánují na jejím území Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Deklaraci o spolupráci, kterou požadovalo ministerstvo dopravy, schválili plzeňští zastupitelé na svém červnovém jednání. Do roku 2030 by mělo do města přijít asi 7,5 miliardy korun státních peněz na stavby silnic a železnic, přičemž městský vklad by byl 750 milionů korun na osvětlení, vodovody, kanalizace, zastávky MHD, cyklostezky a chodníky.

„Ministerstvo si, aby rozhodovalo racionálně a stavělo tam, kde o to je zájem, vyžádalo ke každé silniční stavbě vyjádření příslušné obce, zda je ochotná se spolupodílet. Plzeň projevila zájem už v roce 1995, pak znovu v roce 2002 a 2008 a teď. Nevím o jiném městě, které by do toho takto razantně vstupovalo,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Petr Náhlík (KDU-ČSL). Například na silnici I/27 z Plzně na Třemošnou vykoupilo město pozemky už v letech 1996 a 1997. Loni je koupilo ŘSD a stavba začne příští rok. Částka 750 milionů korun, kterou by se měla Plzeň na stavbách podílet, je pro městský rozpočet únosná. Na některé stavby už má město uzavřené konkrétní dohody a chystá na jejich realizací.

Pokud podobnou dohodu město nebo obec s ministerstvem, respektive ŘSD a SŽDC, neuzavře, bude se zřejmě projektovat tam, kde radnice vůli ke spolupráci vyjádřily. „Tady je nezastupitelná role i krajů, protože samozřejmě obec, která má 300 obyvatel, je na tom jinak než Plzeň. K tomuto postupu směřuje i novelizace zákona o Státním fondu dopravní infrastruktury. Umožňuje obcím čerpat podíl ze státního fondu v případě, že komunikace v jejich vlastnictví křižuje státní silnice či železnice, do níž stát hodlá investovat. Bohužel ale novela už leží tři čtvrtě roku v parlamentu a všechny obce napjatě čekají, až to bude schváleno,“ doplnil náměstek Náhlík.

V rozpočtu na rok 2016 a ve výhledech na léta 2017 až 2019 má Plzeň peníze na rekonstrukci Mikulášské třídy (podíl města činí 107 milionů Kč), Pattonova mostu (41 milionů Kč), ulic Na Pile - Panelárna (81 milionů Kč), Plaská - Gerská (30 milionů Kč), stavbu silnice Třemošenský rybník - Orlík (31 milionů Kč) a na druhou etapu silnice Plaská - Na Roudné - Chrástecká (148 milionů Kč). Po roce 2018 se chce podílet na územní a projektové přípravě, získávání pozemků i na financování objektů na úsecích Jateční - Na Roudné, Gerská - Krašovská, Sukova - Borská, křižovatka Na Belánce, Jasmínová - Jateční a Přemyslova - Karlovarská.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.