Sněmovna má projednat vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která je stěžejní i pro NP Šumava

Sněmovna má projednat vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která je stěžejní i pro NP Šumava | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel FojtíkPavel Fojtík

Podnikatel

Více

Ladislav VágnerLadislav Vágner

ředitel Příkosické zemědělské a.s.

Více

Ladislava KopalováLadislava Kopalová

sociální pracovnice, speciální pedagog – Domov pro seniory, vedoucí Letního dětského tábora

Více

Sněmovna má projednat vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která je stěžejní i pro NP Šumava

Praha, Plzeň, 30.06.2016, aktualizováno 13:56 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Poslanci ve Sněmovně mají v pátek hlasovat o vládní novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění a zpřesňuje pravidla péče o naše čtyři národní parky. Hlasovat budou o návrhu zákona jako celku i o svých mnohdy velmi rozporných pozměňovacích návrzích. Poté se bude novelou zabývat Senát. Proti vládnímu návrhu zákona dlouhodobě vystupují poslanci z Plzeňského a Jihočeského kraje, kteří požadují samostatný zákon o NP Šumava. Argumentují tím, že na území tohoto národního parku žijí a pracují obyvatelé 22 obcí. Novelou zákona se mají řídit i národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku a Podyjí, kde však nejsou žádní obyvatelé.

Stěžejní pozměňovací návrhy, které mohou nedostatky vládní předlohy napravit, předkládá poslanec Jiří Junek (KDU-ČSL). Nedávno je podpořila v dopise poslancům i komise pro životní prostředí Akademie věd ČR či bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, dále předseda platformy Vědci pro Šumavu Jakub Hruška nebo Hnutí DUHA, které se ochraně národních parků dlouhodobě věnuje.

Podle novely je posláním národních parků zajistit nerušený průběh přírodních dějů na jejich převažující rozloze. Novela ovšem neříká, kdy bude území pro divočinu vyčleněno, zda do deseti let nebo třeba až v příštím století. Návrh poslance Junka proto obsahuje lhůty, dokdy se tak má v každém NP stát. Jinak by zákonné poslání NP bylo jen prázdnou a nevymahatelnou deklarací. Takovou lhůtu obsahuje například zákon o NP Bavorský les či mnoha dalších německých národních parků.

Junkův pozměňovací návrh obsahuje i další důležitou pojistku pro ochranu nejcennějších míst národních parků. Uvádí minimální rozlohu přírodní zóny pro každý národní park přímo v textu zákona, aby v budoucnu nemohla nejcennější území divočiny svůj ochranný režim ztratit. Dále Jiří Junek navrhl také zcela zamezit rozprodeji státních pozemků v NP. Jejich rozprodej na zastavěných a zastavitelných územích obcí, což vládní novela dovoluje, totiž snadno povede ke spekulacím a další výstavbě, která je již dnes enormní. Tento návrh podpořil poslanecký výbor pro životní prostředí. Tyto změny by měly naplnit i další deklarovaný cíl novely, tedy nabídnout lidem zážitek divočiny. Právě území nejcennější, přírodní zóny, mohou být zpřístupněna ohleduplným turistům.

Naopak poslanec Jan Zahradník (ODS) chce vyzvat poslance k úplnému zamítnutí novely. Pro případ neúspěchu předkládá pozměňovací návrh, který popírá smysl existence národních parků. Navrhuje vyškrtnutí jejich základního cíle, zajištění nerušeného přírodního vývoje. Lesnické práce chce provádět i v nejcennějších přírodních zónách. Tyto návrhy již dříve podpořili poslanci z Plzeňského kraje Václav Votava (ČSSD) a Vladislav Vilímec (ODS) nebo také Petr Bendl (ODS). Ten návrh, kterým chce zrušit předkupní právo státu k pozemkům v národních parcích, národních přírodních rezervacích a národních přírodních památkách. Návrh by v případě schválení pomohl spekulantům nebo developerům skoupit pozemky v nejpřísněji chráněných územích státu, které se jejich vlastníci rozhodli prodat.

Poslanec KSČM Jan Klán navrhuje zrušit ustanovení zákona, že lesy v národních parcích nejsou lesy hospodářskými. Tato nenápadná změna by měla dalekosáhlý negativní dopad. V národních parcích nejsou divoké lesy určeny pro produkci dřeva, ale pro fascinující přírodní procesy sledované návštěvníky či vědci. Poslanec Klán dále chce, aby jednotlivé národní parky byly vyhlašovány samostatným zákonem.

Neobvyklou změnu navrhl také poslanec Martin Kolovratník (ANO). Podle něj by snížení nezaměstnanosti mělo být důvodem pro udělování výjimek z ochrany zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. V takovém případě by ale oporu v zákoně snadno našla celá řada ničivých projektů. Návrh jde nad rámec věcného vymezení novely, která se vztahuje jen k pravidlům pro národní parky, udělování výjimek je plošné ustanovení pro celé území ČR.

„Vládní novela jasně říká, že národní parky jsou tu proto, aby chránily divokou přírodu a nerušený průběh přírodních dějů na více než polovině jejich území. To je určitě dobře. Nerozumím ale, proč neuvádí termíny, kdy se cíl naplní. Zároveň umožňuje příštím ministrům, aby místa ponechaná divočině dokonce zmenšovali. Pozměňovací návrh poslance Jiřího Junka tento problém řeší. Je také správné, že novela omezuje možnosti rozprodávat veřejné státní pozemky v národních parcích. Vyhýbá se ale nelogicky zákazu rozprodeje na územích obcí potenciálně určených k zástavbě. Přitom právě tam je největší riziko, že pozemky připadnou developerům a budou zastavěny. Výstavba na Šumavě a v Krkonoších je už dnes enormní,“ uvedl k novele zákona Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů Hnutí DUHA.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.