Rizika brexitu? Vše má v rukou Evropská unie

Rizika brexitu? Vše má v rukou Evropská unie | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Rizika brexitu? Vše má v rukou Evropská unie

28.06.2016, aktualizováno 08.07.2016 13:51 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Upřímně jsem nečekal, že stoupenci brexitu, dokáží dovést britské referendum do vítězného konce. Nicméně skutečnost, že k tomu došlo, považuji za velký a velmi pozitivní krok pro celou Evropu. Ten nenastane ani zítra, ani za měsíc. Bude trvat roky, ale je to signál, že se Evropa může posunout správným směrem. V reakcích na výsledek britského referenda jsem na titulní straně sobotní MF DNES zaznamenal jeho srovnání s teroristickými útoky 11. září. Dále jsem četl několik názorů ve smyslu, že britské ostrovy odplují do Putinovy říše nebo se pro Čechy uzavře britský pracovní trh a také, že ze slavné fotbalové Premier League odejde přes 300 nejlepších fotbalistů. Opravdu nevím, jestli se tomu zcela demagogickému strašení mám smát či brečet nad jeho ubohostí.

Když se vrátím do roku 2004, kdy vstupovala do Evropské unie Česká republika, bylo mi 17 let. V našem referendu jsem ještě hlasovat nemohl, ale byl jsem tehdy nadšený, že se Česká republika připojí k vyspělé Evropě. Přišel volný pohyb osob, zboží i kapitálu. Vše se zdálo skvělé. Jenže málokdo dnes ví, že tyto vymoženosti nepřináší Evropská unie, ale Evropský hospodářský prostor. Členy hospodářského prostoru jsou za určitých podmínek také Norsko, Island a Lichnštějnsko, které třeba členy EU vůbec nejsou! Evropská unie přináší kromě přerozdělování dotací na všechno možné (rozhledny v údolí nevyjímaje), nadstavbu v podobě jednotných regulací pro všechny své členy. Zakazuje žárovky, omezuje vysavače, řeší kolika litry vody se smí splachovat toaleta, jak mají být zahnuté okurky a mohli bychom tímto směrem pokračovat. Dále chce řešit imigrační krizi přerozdělováním uprchlíků dle kvót, což logicky nikdy nemůže fungovat. Mám na toto jednoznačný názor – volný pohyb, ať už zboží či osob je skvělá věc. Nic navíc však není třeba.

Neustále přibývající regulace začaly logicky vadit i Britům (nejen jim). Ke kritikům politiky EU patřili dlouhodobě a nelze se pak divit, že se rozhodli po několikaletém varování Evropskou unii opustit. Vtipné je, jak řada politiků, včetně našich vládních, najednou ví, co je na Evropské unii špatně a jak ji reformovat. Zajímavé, že před brexitem o tom nemluvili. Určitě stojí za připomenutí, že ve stejné době, kdy v Británii vrcholila kampaň před referendem, se v médiích objevili nové nápady Evropské unie. Uvažuje o sociálním pojištění pro roboty nebo o tom, že by zaměstananci na stejné pracovní pozici v jednom městě měli pobírat stejný plat. Má se pak vůbec smysl bavit o nějaké reformě? Obávám se, že není možná.

Jak to tedy dopadne s Británií? Přes všechna vyhrožování konec světa opravdu nenastane. Vše má v rukou hlavně Evropská unie. Velká Británie se rozhodla ji opustit, ale nevěřím tomu, že by se chtěla pro celý svět uzavřít. Pak to bude jen o tom jaké podmínky o pohybu osob, zboží či služeb s ní Evropská unie bude ochotná nastavit. V již zmíněném Norsku nebo třeba Švýcarsku, které má vztahy s EU řízeny více než 120 odvětvovými dohodami, lidé opravdu nelezou po stromech, ani se nemají hůře, než v EU. A vězte, dokonce i Češi tam pracují. S Velkou Británií to nebude jiné. Pokud však budoucí dohody mezi EU a Velkou Británií nebudou pro lidi příznivé, výsledek bude jednoznačný. Znamenal by, že EU nepochopila své problémy a spustí dominový efekt odchodu dalších zemí.

Autor je krajským místopředsedou Strany svobodných občanů

Autor: Václav Dušek

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Václav Dušek (skutečný) 28.07.2016 22:59, Reagovat

vydávat se za někoho je zbabělost, ale je to riziko neregistrované diskuze, tak třeba je Vám lépe :-)

Václav Dušek 27.07.2016 15:11, Reagovat

To jsem chytrý kluk, co?

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.