Kotlíkové dotace v Plzeňském kraji frčí, hejtmanství vyhlásí už v červenci druhé kolo pro podání nových žádostí

Kotlíkové dotace v Plzeňském kraji frčí, hejtmanství vyhlásí už v červenci druhé kolo pro podání nových žádostí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří PešíkJiří Pešík

zastupitel města Manětín

Více

Vítězslav BlažekVítězslav Blažek

ekonom, starosta obce Chotíkov

Více

Pavel ŠindelářPavel Šindelář

Náměstek primátora města Plzně

Více

Kotlíkové dotace v Plzeňském kraji frčí, hejtmanství vyhlásí už v červenci druhé kolo pro podání nových žádostí

Plzeň, 28.06.2016, aktualizováno 22.07.2016 15:20 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Druhé kolo podávání žádostí o oblíbené kotlíkové dotace sloužící k pořízení ekologického vytápění vyhlásí už v červenci Plzeňský kraj. Žadatelé budou mít k dispozici na výměnu kotlů na tuhá paliva v rodinných domech částku ve výši zhruba 73 milionů korun. Původně se předpokládalo, že druhé kolo kraj vyhlásí až na podzim, velký zájem lidí o tuto dotaci nakonec přiměl hejtmanství k tomu, aby podávání dalších žádostí uspíšilo. Celkem získal Plzeň kraj na dotaci pro obyvatele 231 milionů korun, část dotací už lidé vyčerpali v prvním kvartálu letošního roku během první výzvy.

V období od ledna až do března si lidé podali 1531 žádostí o dotace za 162 milionů korun. Příjem žádostí však skončil předčasně už v únoru, protože zájemci ještě před vypršením termínu vyčerpali celý balík peněz připravených na tuto akci. Do druhého kola nakonec zbylo 73 milionů, protože někteří žadatelé z prvního kola odstoupili nebo k podané elektronické žádosti nedoplnili patřičné náležitosti. Do konce roku 2018 by mělo být v kraji vyměněno nejméně 1540 kotlů na pevná paliva a nahradí je ekoalternativní systémy vytápění.

„Jsem rád, že první etapa, která byla vlastně zkouškou, jaký bude o dotace zájem, byla velmi rychle využita. Nejvíce mě těší, že část tvořila také tepelná čerpadla. To znamená, že jsme nepřecházeli z uhlí na uhlí, ale že jsme se posunuli dál,“ uvedl náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner (ČSSD). „Výzvu by měli využít především lidé, aby si vyměnili kotle, které jsou už prošlé, respektive vypouští více spalin, než je zdrávo. Já sám doporučuji, aby to byla především tepelná čerpadla, byť ta prvotní investice do nich je o trochu vyšší. Nicméně platí, že i na tepelné čerpadlo mohou lidé dostat příspěvek až 120 tisíc korun,“ vysvětlil Grüner. Pořízení tepelného čerpadla vyjde kolem 240 tisíc korun.

Kotlíkové dotace pokračovat i v následujících létech. Lidé mohou žádat o dotaci na výměnu neekologických kotlů za tepelná čerpadla, kotle na tuhá paliva, plynové kondenzační kotle a na instalace solárně-termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplé vody. Na tepelná čerpadla lze získat nejvyšší dotaci až 80 procent nákladů, pokud je dům ve vyjmenovaných oblastech s vyšším znečištěním, lze získat ještě o pět procentních bodů podpory více. V Plzeňském kraji je asi nyní kolem 40 tisíc lokálních topenišť na tuhá paliva, které by si lidé měli i kvůli nové legislativě vyměnit.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.