Plzeň daruje 300 tisíc korun na výrobu slabikářů pro prvňáčky ve Středoafrické republice

Plzeň daruje 300 tisíc korun na výrobu slabikářů pro prvňáčky ve Středoafrické republice | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan VyskočilJan Vyskočil

Ekonom

Více

Radka TrylčováRadka Trylčová

Zastupitelka PK

Více

Josef ŠtichaJosef Šticha

živnostník – papírnictví

Více

Plzeň daruje 300 tisíc korun na výrobu slabikářů pro prvňáčky ve Středoafrické republice

Plzeň, 27.06.2016, aktualizováno 15:41 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Finančním darem ve výši 300 tisíc korun podpoří město Plzeň neziskovou organizaci SIRIRI, která ve Středoafrické republice realizuje program Škola hrou. Peníze by měla použít na tisk a tvorbu didaktických materiálů pro první třídy tamních základních škol, zejména na slabikáře, manuály pro učitele, didaktické pomůcky. SIRIRI na přípravě konceptu pracovala s africkými učiteli. Ti díky tomu vůbec poprvé dostali možnost vyučovat v rodném jazyce sango a nikoli ve francouzštině. SIRIRI vytvořila slabikář v sangu i další didaktické materiály a připravila vzdělávací program pro vytipované školy.

„Děti ve Středoafrické republice, která je zničena občanskou válkou a chudobou, potřebují hlavně učebnice, které budou mluvit jejich jazykem, dále také učitele, kteří je dovedou motivovat. Na toto obojí se SIRIRI zaměřuje,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Ten se o programu dozvěděl během setkání s Plzeňanem Vojtěchem Bílým, jenž působil v minulosti jako dobrovolník v roli učitele na škole ve středoafrickém Bozoum. Od února letošního roku je ředitelem SIRIRI, členem týmu programu Škola hrou a realizátorem seminářů pro učitele ve Středoafrické republice.

SIRIRI pro děti v jedné z nejchudších zemí světa připravila vzorový slabikář, nyní shání prostředky na jeho výrobu a distribuci, na školení učitelů a didaktické pomůcky. „Budeme potřebovat pomoci i s vyhodnocením a rozpracováním dalších etap, až děti slabikáři odrostou,“ řekl Vojtěch Bílý. Pro představu například za 20 tisíc korun je organizace schopna zajistit slabikáře pro 600 žáků, za částku 100 tisíc korun zajistit školení pro 60 učitelů.

Podle spoluautorky programu Ludmily Böhmové proběhl v roce 2015 projekt Škola hrou v pilotní škole v Bozoum, která má 750 žáků v 18 třídách. „Ve třech prvních třídách dostalo celkem 170 dětí 75 slabikářů, 25 učitelů absolvovalo interaktivní semináře v souhrnném rozsahu 60 hodin. Ověřili jsme si, že i v podmínkách extrémně chudé země lze pracovat se základními moderními pedagogickými postupy a pomůckami,“ uvedla Ludmila Böhmová. Program má tři varianty od velmi ambiciózní až po velmi skromnou, v níž se počítá s tím, že se o jeden slabikář podělí v lavici tři děti. I podle toho je navržen formát učebnice.

Za projekt se osobně zaručil i nový plzeňský biskup Tomáš Holub. „Jsem přesvědčen, že jejich projekt čítanky, první v historii středoafrických nářečí, která nevychází pouze z memorování věcí, ale z pochopení logiky jejich místní řeči, je ideální způsob, jak nabídnout místnímu obyvatelstvu větší prostor pro svobodu a schopnost rozhodovat o sobě,“ uvedl biskup Holub.

SIRIRI o. p. s. je nezisková organizace orientující se jaké jediná společnost v České republice na rozvojovou spolupráci ve Středoafrické republice. Ve spolupráci s misionáři realizovala za 10 let činnosti projekty v oblasti školství, zdravotnictví a zemědělství, podpořené částkou více než půl milionu euro. Většina darů pochází od drobných dárců z ČR. Na činnost SIRIRI také přispěla Česká rozvojová agentura při Ministerstvu zahraničních věcí České republiky částkou 370 tisíc euro.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (7 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Nechápu 28.06.2016 09:59, Reagovat

Vůbec nechápu, proč tady všichni brečíte a nadáváte! Jakou lůzu jste si zvolili, takovou máte. Choďte na schůze zastupitelstva, podávejte trestní oznámení, choďte k volbám! Zamyslete se nad sebou, co jste udělali za několik let zpátky pro to, aby se v Plzni něco změnilo. Dokud zůstanete jen u nadávek, nic se nezmění!

Radim 28.06.2016 07:47, Reagovat

Veřejné peníze mají proudit nám a ne někam do ciziny. At si třeba firmy honí triko a dávajípeníze do Afriky, ale tohle nechápu. Co tím chce jako město dokázat? Připadá mi to jako nějaké vykoupení za své zločiny.

KAB 28.06.2016 07:42, Reagovat

Nic proti pomoci, ale nějak nechápu, proč nám svobodu ubíráte téměř každým svým rozhodnutím a jim ji chcete přidávat, co to je za logiku? Dnes jsme, pokud jde o svobodu, již v o dost horší situaci než před rokem 1989 a nejspíš i než ty děti v Africe.

Tomas 28.06.2016 00:16, Reagovat

Mesto teda utraci Zrzavecky za strasne p.co..ny !!!

Jaroslav I. 27.06.2016 18:38, Reagovat

Take nam doprejte vetsi svobodu a moznost sami o sobe rozhodovat. Cernochy v Africe mam na haku!

Vosí Hnízdo 27.06.2016 17:57, Reagovat

Jen aby nám sem ti černoušci za pár let nepřijeli na člunech vyžírat a parazitit. To v tom lepším případě. V tom horším případě opásáni trhavinou. MOžná také do budoucí Evropské muslimské unie přijedou zavádět právo šaríja, mučit, násilnit a kamenovat naše ženské či podřezávat krky našim mužům a dětem. Tady mnoho našich dětí nemá na školní obědy, na výlety, na pomůcky a tady se bude podporovat vyhazování peněz někde v Africe. Maximálně je to naučí, jak si přečíst návod na výrobu výbušniny. Asi tak!!

Josef 28.06.2016 07:46, Reagovat

Vosáku, Tebe prý podříznou prvního za to rýpání do nich. Také prý nemají rádi komače a jejich posluhovače. Asi tak.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.