Město Plzeň rozdělí na opravy sportovních zařízení téměř deset milionů korun

Město Plzeň rozdělí na opravy sportovních zařízení téměř deset milionů korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jaroslav RehákJaroslav Rehák

Zastupitel PK, zastupitel MZ Klatovy – člen kontrolního výboru, člen dozorčí rady Správy nemovitostí

Více

Vladimír ŠmolíkVladimír Šmolík

Více

Pavel ČížekPavel Čížek

Starosta Spáleného Poříčí, předseda STAN, zastupitel PK

Více

Město Plzeň rozdělí na opravy sportovních zařízení téměř deset milionů korun

Plzeň, 24.06.2016, aktualizováno 12:04 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zastupitelé města Plzně schválili na svém jednání ve čtvrtek rozdělení dotací ve výši deseti milionů korun z letos nově vyhlášeného dotačního programu Rekonstrukce, oprava a výstavba sportovních zařízení, areálů a související infrastruktury na území města Plzně. Stalo se tak přes těžkosti, které provázely samotný vznik dotačního programu i přes připomínky opozičních zastupitelů z TOP 09, kteří požadovali stažení materiálu z programu zastupitelstva, protože byl předložen zastupitelům „na stůl“ před zahájením čtvrtečního jednání a neměli tak dostatek času na jeho projednání. Jedná se o grant, do něhož město a čtyři velké obvody vložily pro rok 2016 deset milionů korun. Peníze podpoří především volnočasové aktivity neziskových subjeků, které mají omezenou možnost získat finanční prostředky z vlastních zdrojů a činnosti.

„Tento dotační program je šancí, jak si mohou sportovní subjekty sáhnout na peníze pro opravy svých tělocvičen a dalších sportovišť. Přijali jsme celkem 38 žádostí o dotaci v celkové výši 14,1 milionu korun. Všechny žádosti posuzovala devítičlenná hodnotící komise, která nakonec doporučila přidělit dotaci 27 žadatelům v celkové výši 9,9 milionu korun,“ uvedl radní pro oblast podpory podnikání a sportu Michal Dvořák (OPAT). Podle jeho slov si město od grantu slibuje to, že se díky této podpoře podaří postupně upravit a modernizovat zázemí pro volnočasový sport, zkvalitní se prostředí, kde lidé aktivně tráví svůj čas.

„Proč se tak složitý a rozsáhlý materiál o rozdělení 10 milionů korun na sport předkládá zastupitelům až na stůl? Je to nestandardní a navrhuji stažení tohoto materiálu z programu jednání zastupitelstva,“ požadoval zastupitel Michal Vozobule (TOP 09). Podobně reagoval i jeho kolega Petr Suchý. „Ten materiál má 50 až 60 stránek a nemáme čas si jej prostudovat. A ten čas opravdu teď nebyl. Během pěti až 10 minut na zastupitelstvu si to neprostudujeme,“ konstatoval Petr Suchý.

Jejich obavy mírnil primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), který rychlé předložení materiálu odůvodnil tím, že jde o čas. „Máme už červen a není brzy. Chápu obavu z projednání částky ve výši 10 milionů. Chci ale požádat o projednání a schválení tohoto materiálu, aby se všechny akce mohly okamžitě realizovat. Nebylo by dobré, aby to stálo přes léto. Projednávalo se to i ve sportovní komisi. Tam má přístup i opozice. Tam jste to mohli řešit,“ uvedl před hlasováním primátor Zrzavecký.

Ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD) potvrdil, že skutečně jde o čas. „Bylo by dobré, aby měli příjemci dotace více času na vylepšení svých sportovišť. Čím dříve začnou, tím pro provozovatele lépe,“ řekl Kotas. Radní pro sport Michal Dvořák, který společně s ekonomickým náměstkem tento dotační program připravoval, vzal na sebe vinu za pozdní předložení materiálu na zastupitelstvo. „Beru to na sebe, příště už se to nestane. Bylo to z časových důvodů a všechno kolem toho bylo moc složité. Děkuji obvodům, že se do toho zapojily. Byly však chvíle, kdy jsem to opravdu chtěl už vzdát,“ řekl Michal Dvořák.

Žadatelem o dotaci mohly být organizace, které na území města vykazují sportovní činnost minimálně tři roky před podáním žádosti. Přičemž taková činnost je její hlavní, případně většinovou aktivitou. Zároveň musí být vlastníkem sportovního zařízení, na jehož rekonstrukci, opravu či výstavbu chce podporu získat, nebo musí mít takové zařízení v nájmu či výpůjčce na dobu nejméně pět let ode dne vyhlášení tohoto dotačního programu. Maximální výše poskytnuté podpory jednomu subjektu činí 500 tisíc korun, minimální spoluúčast na projektu musí být ze strany žadatele 15 procent.

Do programu vložilo město Plzeň ze svého rozpočtu 3.3 miliony korun, MO Plzeň 1 pak přispěl částkou 1.8 milionu korun, MO Plzeň 2 – Slovany 1.4 miliony korun, MO Plzeň 3 poskytl 2.3 milionu korun a MO Plzeň 4 přisypal na společnou hromádku téměř milion korun. Nejvyšší podporu, a to 500 tisíc korun, získaly Tělovýchovná jednota Union Plzeň, na rekonstrukci prosklení tělocvičny, SK Petřín Plzeň na nové travnaté hřiště, TJ Sokol Plzeň – Nová Hospoda na rekonstrukci sociálního zařízení, TJ Plzeň – Újezd na výměnu střešní krytiny sokolovny, TJ Lokomotiva Plzeň na rekonstrukci antukových kurtů a svodů dešťové vody do kanalizace, Sportovní klub Radbuza Plzeň na opravu havarijního stavu pískového filtru, TJ Sokol Radčice na výměnu střešní konstrukce a střechy, Tělovýchovná jednota SOKOL Plzeň Letná na rekonstrukci antukových kurtů.

Podle ekonomického náměstka Pavla Kotase se grant ukázal jako úspěšný a město již proto v rozpočtovém opatření na roky 2017 až 2019 vyčlenilo celkovou podporu ve výši 10,5 milionu korun, tedy vždy 3,5 milionu korun na roky 2017, 2018 a 2019. „Na všechny čtyři městské obvody se vrátilo díky tomuto více peněz na investice do sportovišť, než do grantu obvody vložily. Navíc se podařilo uspokojit i dva menší městské obvody, konkrétně Malesice a Radčice. Proinvestováno bude díky tomuto grantu kolem 17,5 milionu korun,“ doplnil Pavel Kotas.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.