ROP Jihozápad bude až do roku 2020 kontrolovat, zda správně fungují projekty, které získaly dotaci

ROP Jihozápad bude až do roku 2020 kontrolovat, zda správně fungují projekty, které získaly dotaci | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal KandlerMichal Kandler

Sociální pracovník

Více

František ŘezáčFrantišek Řezáč

Překladatel

Více

Milan FialaMilan Fiala

kastelán

Více

ROP Jihozápad bude až do roku 2020 kontrolovat, zda správně fungují projekty, které získaly dotaci

Plzeň, 17.06.2016, aktualizováno 11:01 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad (úřad) stále kontroluje, zda projekty, které získaly dotaci v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad (ROP Jihozápad), správně fungují. Tyto kontroly budou pokračovat minimálně do roku 2020, informoval Karel Hron, pověřený vedením Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad. ROP Jihozápad je společný pro projekty z Plzeňského a Jihočeského kraje.

ROP Jihozápad už proplatil všechny finance úspěšným příjemcům evropských dotací, kteří si o ně požádali v období let 2007 - 2013. Pracovníci úřadu nyní zejména kontrolují, zda se projekty správně udržují. „Kontrolujeme takzvanou udržitelnost projektů, tedy to, zda projekty fungují k účelu, k jakému získaly finanční podporu. Doba udržitelnosti je přitom stanovena na tři nebo pět let,“ uvedl Karel Hron.

Například kraje, města, obce a jimi zřizované organizace musejí prokázat, že projekt funguje po dobu pěti let a například obchodní společnosti pak udržitelnost dokládají během tří let. „Každoročně nám úspěšní příjemci dotací z ROP Jihozápad zasílají zprávu o udržitelnosti. A minimálně jednou po dobu udržitelnosti pak projekt kontrolujeme fyzicky v místě jeho realizace. Kontrolní pracovníci prověřují například to, zda příjemce dotace udržuje nově vytvořená pracovní místa, k nimž se v projektu zavázal nebo zda vybudovaný objekt slouží k danému účelu a podobně,“ upřesnil Karel Hron. V případě, že projekt nefunguje dle závazných podmínek, může úřad udělit příjemci dotace finanční sankci. To se ale podle kontrolorů stává výjimečně.

V rámci ROP Jihozápad předložili žadatelé v období 2007–2013 celkem 3430 projektových žádostí v celkové hodnotě přes 50 miliard korun. Smlouvy na úspěšné projekty se pohybují ve výši téměř 19 miliard korun. „V regionu Jihozápad se díky regionálnímu operačnímu programu nově postavilo nebo rekonstruovalo více než 1000 kilometrů silnic druhé a třetí třídy. Dále se rekonstruovalo či vystavělo 230 kilometrů místních komunikací. Za téměř 320 milionů korun se rekonstruovaly a vybudovaly domovy pro seniory. Necelých 120 milionů korun přispělo k rozvoji sociálně terapeutických dílen a denních stacionářů,“ vypočítává Ivo Grüner (ČSSD), předseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a náměstek hejtmana Plzeňského kraje

V rámci 42 projektů se také nově založila nebo obnovila veřejná zeleň na rozloze přesahující 23 hektarů. „V oblasti cestovního ruchu se podařilo zrekonstruovat a zrestaurovat 85 historických památek a v neposlední řadě přispěl ROP Jihozápad k výstavbě nebo modernizaci 20 mateřských škol za více než 225 milionů korun,“ zrekapituloval úspěšnost programu Ivo Grüner.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.