Tři miliony návštěvníků Plzně loni v rámci projektu EHMK utratily přes půl miliardy korun

Tři miliony návštěvníků Plzně loni v rámci projektu EHMK utratily přes půl miliardy korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jaroslav KlímaJaroslav Klíma

Radní města Tachov

Více

Jiří JindraJiří Jindra

živnostník – informační technologie

Více

Miroslav KroupaMiroslav Kroupa

Starosta Hamrů

Více

Tři miliony návštěvníků Plzně loni v rámci projektu EHMK utratily přes půl miliardy korun

Plzeň, 10.06.2016, aktualizováno 10:39 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Přes půl miliardy korun utratili loni turisté, kteří zavítali do Plzně v rámci projektu Evropské hlavní město kultury. Do města zavítalo více než tři miliony návštěvníků. Tato konkrétní čísla z vyhodnocení přínosů projektu EHMK zazněla na konferenci OPEN UP! Celková útrata návštěvníků akcí v souvislosti s projektem Plzeň 2015 byla vyčíslena na 564,3 milionů korun, z čehož zhruba polovinu utratili Plzeňané, asi třetinu návštěvníci z ostatních českých měst a zbytek návštěvníci ze zahraničí, informoval Jiří Suchánek, ředitel organizace Plzeň 2015.

„Výdaje spojené s projektem Plzeň 2015, tedy výdaje návštěvníků, náklady na projekt jako takový a náklady na novou infrastrukturu jednoznačně podpořily ekonomiku regionu i města. Projekt přinesl také vznik nových pracovních míst a profesionalizaci místních kulturních aktérů,“ uvedl Jiří Suchánek.

Nezávislá expertka na hodnocení ekonomických dopadů kulturních projektů Tereza Raabová doplňuje, jaké byly efekty výdajů návštěvníků Evropského hlavního města kultury 2015 na českou ekonomiku. „Výdaje návštěvníků způsobily zvýšení produkce české ekonomiky o více než 700 milionů korun. Do veřejných rozpočtů bylo odvedeno ve formě DPH, daní z příjmů či povinného pojištění nejméně 160 milionů korun,“ vypočítává Raabová, která je autorkou certifikované metodiky pro výpočet ekonomických dopadů kulturních organizací.

„O akce a projekty, které se uskutečnily, projevili přes počáteční nedůvěru lidé velký zájem. Zapojili se aktivně, čímž dali najevo, že jim na jejich městě záleží, že chtějí žít v přívětivém prostředí a že se chtějí podílet na jeho tvorbě. Město v souvislosti s projektem Plzeň 2015 navštívilo dle analýzy dat mobilních operátorů 3,4 milionu návštěvníků. Celkový počet diváků na akcích pořádaných Plzní 2015 a partnery projektu za celý rok 2015 se vyšplhal na přibližně 1,2 milionu,“ doplňuje statistiky primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

„Projekt Plzeň – Evropské hlavní město kultury byl jak pro město, tak pro jeho aktéry velkou výzvou. Statistická čísla i evaluační zpráva potvrzují jeho úspěšnost a přínosy. Ukazuje se, že se výjimečnost minulého roku promítne i do toho letošního, což například naznačují výsledky v návštěvnosti zahraničních turistů za první čtvrtletí. Díky projektu se Plzeň otevřela nejen Evropě, ale i světu, a za to je třeba poděkovat všem subjektům a lidem, kteří se na něm podíleli. Bez společného úsilí a podpory by projekt nebylo možné uskutečnit,“ říká první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

„Plzeň urazila obrovský kus cesty ke změně z průměrné středoevropské metropole v moderní, otevřené město, které díky svému zaměření na kreativní průmysly může hrdě konkurovat západním sousedům. Musí na sobě však dál pracovat a my chceme během těchto dvou dní reflektovat jak úspěchy předešlého roku, tak i chyby, ze kterých se dá poučit,“ shrnuje Jiří Suchánek.

To potvrzuje i Ulrich Fuchs, který byl programovým ředitelem Evropských hlavních měst kultury Linec 2009 a Marseille-Provence 2013. „Plzeň se ukázala jako velmi dobrý příklad středně velkého středoevropského města, kterému se přes počáteční obtíže podařilo dosáhnout až překvapivých výsledků. Titul EHMK sám o sobě totiž není garancí úspěšného projektu. Záleží na tom, jak s ním město naloží a jak po daném roce dál pokračuje. Města, která zvažují kandidaturu, by měla vědět, že mohou hodně získat, pokud se toho dobrodružství zhostí profesionálně a zahrnou do konceptu i udržitelnost,“ vzkazuje Ulrich Fuchs.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Radim 10.06.2016 23:33, Reagovat

Tak využití tradičních akcí a vložení je pod patronaci EHMK.tobyl majstrštyk. Nového se moc nevymyslelo a z původních plánů dost sešlo. Kde byla ta slibovaná Adele a další kapely? Kdeje ta nová slibovaná galerie? Divadlo se otevřelo ještě v době, kdy nebylo uplně odzkoušené a dodělané. Ale peníze se rozfofrovat stihly. Někteří si zřejmě přišli na hodně. Navíc tým EMHK čítající 60 lidí, tam se utopilo opravdu dost peněz zbytečně. Ovšem počítat turisty formou prodaných lístků,tj. pokud někdo navštívil 4 památky, tak byl počítan 4x, to beru jako hnus, který se skvěle hodí k člověku, který vypadá jak někdo z basy, tj. Baxa.

GP 11.06.2016 01:13, Reagovat

Vězeň kuřbuřt?

Vosí Hnízdo 10.06.2016 17:59, Reagovat

Na celé té smutné věci jako bylo EHMK mne těší jediná věc. Já do této korupčnické zlodějny neutratil ani GELLER. A na to jsem pyšný!!!

Ach jo 10.06.2016 17:19, Reagovat

To nejsou zadne pocty. Utracelo mesto Plzen, prezentovana cislo jsou lziva a zavadejici, navic cifry smerovaly do statniho rozpoctu, takze se tu motaji hrusky a jablka.
Navic prinos EHMK byl pouze pro Baxu a par parazitu jako je Suchanek a Sulzenko, spolu s Formanem.
Behem tri let rozfrcali 700 milionu korun. A co tady zbylo?

Kulovy. A krade se vesele dal... Nove logo Plzne za 1,4 milionu je toho jasnym dukazem.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.