Plzeňští radní schválili důležité novinky ve způsobu placení jízdného v MHD

Plzeňští radní schválili důležité novinky ve způsobu placení jízdného v MHD | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tomáš PrunerTomáš Pruner

Provozní střediska ekologické výchovy

Více

Josef VozdeckýJosef Vozdecký

poslanec parlamentu ČR

Více

David KlímaDavid Klíma

Starosta Chudenic

Více

Plzeňští radní schválili důležité novinky ve způsobu placení jízdného v MHD

Plzeň, 09.06.2016, aktualizováno 08.07.2016 11:11 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Několik zásadních novinek ve způsoby platby v plzeňské MHD schválili radní města Plzně. Nejprve rozhodli o změně pravidel pro nákup zlevněného předplatného jízdného pro děti ve věku 6 až 15 let a studující ve věku 15 až 26 let. Obě tyto skupiny budou mít nyní možnost bez problémů využívat 365denní předplatné jízdné, pokud splní podmínky nároku na slevu k počátku platnosti jízdného. Další novinkou bude již od 1. července 2016 také turistická karta a turistické předplatné jízdného v rozsahu 1 až 17 dní.

„Proto, aby dosud děti nebo studenti mohli využívat zlevněné předplacené jízdenky, bylo nezbytné, aby splňovali podmínky pro nárok na takovou jízdenku po celou dobu platnosti jízdenky. Nyní bude stačit, když tuto podmínku budou splňovat k počátku platnosti jízdného,“ vysvětlil Petr Náhlík (KDU-ČSL), náměstek primátora pro oblast dopravy a životního postředí. Dosud častým problémem podle jeho slov bylo, že konkrétně u studentů je nutné dokládat potvrzení o studiu. To ale znemožňuje nákup jízdenky s platností 365 dní, protože potvrzení o studiu se vydává jen do konce školního roku. Podobné omezení platilo i u dětí, které v daném roce dosáhly 15 let, tedy hranice, kdy se mění výše jízdného z 37,5 procenta na 50 procent. A v současné době řada žáků končí základní školní docházku po dovršení 15 let.

„Tato změna sníží počet dosud nezbytných návštěv v našem Zákaznickém centru, ubyla tak opět jedna bariéra na cestě do vozů MHD. Novinka vstoupí v platnost již od 1. července letošního roku,“ uvedl Michal Kraus, předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků, jenž vnímá zavedení rozhodného okamžiku pro splnění podmínek u nároku na zlevněné předplatné jízdné jako velmi vstřícný krok k cestujícím.

Dostupnost veřejné dopravy v Plzni pro její návštěvníky z Čech i ciziny má zlepšit i nově zaváděná turistická karta, která bude vratná a bude vydávána proti záloze ve výši 100 korun. Lze na ni nahrát buď předplatné jízdné v rozsahu 1 až 17 dní nebo elektronické peníze v množství dle vlastní volby zákazníka až do výše 3 500 korun. Turistická karta bude k dostání v Turistickém informačním centru města Plzně, v Zákaznických centrech Plzeňských městských dopravních podniků a na dalších místech. Předplatné jízdné na turistické kartě bude ve dvou variantách, tedy základní předplatné jízdné a zlevněné jízdné ve výši 50 procent pro děti od 6 do 15 let a studenty do 26 let. Nárok na zlevněnou jízdenku se bude prokazovat jak při pořízení karty, tak i při přepravní kontrole ve vozidle.

Cena turistického předplatného na jeden přijde v základní variantě na 59 korun, zlevněné pak turista pořídí za 29 korun. Na sedm dní stojí turistické předplatné v základní variantě 308 korun a zlevněné 154 korun. V případě nákupu jízdného na 14 dní se platí 434 nebo 217 korun.

Uvedené změny jsou platné pro tarifní zónu 001 Plzeň v rámci Integrované dopravy Plzeňska (IDP). Další změny v tarifu s platností od 1. ledna 2017 bude projednávat Rada města Plzně 30. června 2016.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.