V Plzni publicistu a dramatika Ivana Binara věznili, nyní zde získal prestižní Cenu 1. června

V Plzni publicistu a dramatika Ivana Binara věznili, nyní zde získal prestižní Cenu 1. června | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan TomanJan Toman

architekt

Více

Petr HoraPetr Hora

Lékař

Více

Richard BayerRichard Bayer

reprezentant v rychlostní kanoistice

Více

V Plzni publicistu a dramatika Ivana Binara věznili, nyní zde získal prestižní Cenu 1. června

Plzeň, 01.06.2016, aktualizováno 17:10 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Signatář Charty 77, novinář, publicista, spisovatel a dramatik Ivan Binar převzal v Plzni z rukou primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) prestižní Cenu 1. června. Získal ji za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie, lidských práv a svobod. Cena se tradičně předává při slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně, které se koná pravidelně 1. června. Jedná se o vzpomínku na veřejné vystoupení Plzeňanů proti totalitnímu režimu v roce 1953. Návrh na ocenění Ivana Binara podal Petr Náhlík (KDU-ČSL), náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Cenu 1. června převzal letos z rukou primátora Martina Zrzaveckého publicista, spisovatel a dramatik Ivan Binar | Autor: Plzen.euCenu 1. června převzal letos z rukou primátora Martina Zrzaveckého publicista, spisovatel a dramatik Ivan Binar | Autor: Plzen.eu

„Ivan Binar byl odsouzen do vězení, když se v roce 1970 hraním a zpěvem písní z muzikálu ‚Syn pluku‘ dopustil takzvaného pobuřování. Ve svobodných poměrech by to byl nevinný a přirozený projev. V počínajících letech normalizace to bylo absurdně posouzeno jako trestný čin. A právě odpor proti takovým absurdnostem přivedl pana Binara k podpisu Charty 77 a nakonec i k místu redaktora Svobodné Evropy. Z ní nám pak roky pomáhal svými informacemi a pořady pochopit podstatu tehdejšího režimu, pochopit, co znamená svoboda. Pomáhal připravit půdu k pádu režimu v listopadu 1989,“ uvedl ve svém projevu primátor Martin Zrzavecký.

„Třiašedesát let poté, co v plzeňských ulicích propukla touha po svobodě, stojím tady v obřadní síni plzeňské radnice, mám na sobě civilní šaty a zdobí mě Cena 1. června. Stojím tu užaslý a pokouším se uvěřit, že jste se nespletli a dali cenu tomu pravému,“ reagoval po převzetí ceny třiasedmdesátiletý Ivan Binar. Ten v Plzni v minulosti prožil část uloženého trestu, konkrétně ve věznici na Borech.

„Přivezli mě z Ostravy eskortou, abych si tu odseděl zbývajících sedm měsíců dvanáctiměsíčního trestu za pobuřování z nepřátelství k socialistickému společenskému a státnímu zřízení republiky, proti spojeneckým vztahům k SSSR, za protiokupační postoje,“ přiblížil Binar. Když se pak v únoru 1973 otevřela brána borské věznice a on mohl vykročit do plzeňských ulic, byly to podle jeho slov nejkrásnější ulice na světě. „Poprvé jsem byl v Plzni ve zlatých 60. letech se studentským divadélkem Pod okapem. Účastnili jsme se celostátního kola soutěže tvořivosti mládeže a hráli v sále, který se jmenoval, tuším, Svazáček. A my Ostraváci jsme to celostátní kolo tenkrát v Plzni vyhráli. Po vítězném listopadu 1989, po letech exilu, vyšla v Plzni v Západočeském nakladatelství moje Kytovna umění, první knížka doma. V plzeňském Divadle Alfa před časem uvedli adaptaci mojí knížky pro děti Kilo jablek pro krále. Samá pozitiva. A teď to zcela nečekaně završila Cena 1. června! Mohu si na Plzeň stěžovat?“ uvedl Ivan Binar.

Cenu 1. června město Plzeň uděluje od roku 1993, a to za významný přínos k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti a za důslednou obhajobu lidských práv a svobod prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize, může být udělena i za dlouholetou publicistickou činnost i jednotlivé práce, které zvlášť významně přispěly k pochopení nebo prosazení principů demokratického právního státu. Podle Petra Náhlíka se Plzeň prostřednictvím Ceny 1. června i dalších městských ocenění snaží ukazovat veřejnosti „jiné příběhy různých lidí“.

Dne 1. června se připomíná veřejné vystoupení Plzeňanů proti totalitnímu režimu v roce 1953, říká se mu také Den prvního zvonění. Tehdy se postavili Plzeňané otevřeně proti komunistickému režimu, aby vyjádřili nesouhlas s probíhající měnovou reformou. Do protestní akce se zapojilo 20 tisíc lidí, kteří na necelý den ovládli značnou část města a až večer jejich neposlušnost potlačily přivolané ozbrojené posily. Během povstání bylo na obou stranách zraněno kolem 250 osob. Toto vůbec první povstání proti komunistickému režimu v Evropě však tehdejší režim potlačil a utajil. V souvislosti s nepokoji bylo v Plzni odsouzeno v politických procesech 331 osob, někteří až na 14 let vězení. Celkem 50 rodin bylo vystěhováno z města do zapadlých pohraničních obcí, celá řada lidí přišla o práci a mnozí byli léta diskriminováni.

Cenu 1. června udělovanou od roku 1993 již v Plzni získalo nyní již 23 osobností. Držitelem je i bývalý prezident Václav Havel, spisovatel Jiří Gruntorád, získal ji například jako vůbec první Pavel Tigrid, dále Jaromír Štětina, Jefim Fištejn, Ivan Medek, Jan Šibík, Jiří Stránský nebo Jacques Rupnik, Dana Němcová, socioložka Jiřina Šiklová a in memoriam také básník, publicista a politický vězeň Ivan Magor Jirous. V loňském roce cenu obdržel in memoriam sociolog, filosof, politik a disident Rudolf Battěk.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Harin Al-dun 02.06.2016 09:46, Reagovat

Co to je za prase ten vzadu?

Honzik 02.06.2016 13:05, Reagovat

Harine, to neni zadne prase!!!
To je namestek primatora za KDU.
Prase vypada jinak, tohle je thor obecny

Hm2 02.06.2016 08:23, Reagovat

A dnes je zase trestně stíhán člověk, který si dovolil nesouhlasit s okupací ze strany USA, jen to není za pobuřování, ale jak je moderní, za terorismus, což se dnes používá jako kdysi výtržnictví, tam jde schovat cokoliv politického. režimy se nemění, všechny jsou stejné a často jsou provozovány i stejnými lidmi :)

Hm 01.06.2016 18:00, Reagovat

To předával ten pravej ...

ČSSD se vůbec vybarvuje ....

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-jste-mozna-ani-netusili-CSSD-ve-svem-programu-podporuje-imigraci-multietnickou-a-multikulturni-spolecnost-globalni-vladnuti-a-novy-svetovy-rad-438174

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.