Plzeň nakupovala energie na komoditní burze, ušetřila tak téměř 24 milionů korun

Plzeň nakupovala energie na komoditní burze, ušetřila tak téměř 24 milionů korun | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan MudraJan Mudra

soukromý zemědělec, chovatel koní

Více

Jiří UhlíkJiří Uhlík

Místostarosta MO Plzeň 1

Více

Aleš JanoušekAleš Janoušek

ředitel Gymnázia Luďka Pika v Plzni

Více

Plzeň nakupovala energie na komoditní burze, ušetřila tak téměř 24 milionů korun

Plzeň, 31.05.2016, aktualizováno 14:25 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Už čtvrté kolo nákupu energií na Českomoravské komoditní burze Kladno má za sebou plzeňská radnice. Tentokrát se nakupovala energie pro roky 2017 a 2018 a město pořídilo pro své objekty, městské obvody a zřizované organizace celkem 51 307 megawatthodin silové elektřiny a 32 888 megawatthodin zemního plynu. Díky nákupu na burze se tak Plzni povedlo snížit cenu plynu o 8,7 milionu korun a cenu elektřiny dokonce o 15 milionů korun.

„V minulých letech jsme uskutečnili již tři nákupy na komoditní burze a městu tím ušetřili 40 milionů korun. Sečteme-li úsporu ze všech dosavadních nákupů, dostáváme se k celkové úspoře už 63,7 milionu korun,“ zhodnotil celkový přínos burzovních nákupů pro Plzeň primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Podle ekonomického náměstka Pavla Kotase (ČSSD) využila západočeská metropole současných nízkých cen silové elektřiny i zemního plynu a atraktivitu své poptávky ještě zvýšila sdružením spotřeb do společného objemu megawatthodin. „Tuto poptávku jsme prostřednictvím burzovního brokera zadali do obchodního systému Českomoravské komoditní burzy Kladno, která je pro konečné odběratele centrálním tržním místem pro nákup energií. Nákup jsme tím maximálně zefektivnili a výsledná cena, která je proti současnosti o 30,84 procenta nižší u elektřiny a o 38,25 procenta nižší u zemního plynu, tomu odpovídá,“ vysvětlil Pavel Kotas.

Stejně jako při minulých nákupech energií si Plzeň určila cenový limit, za který byla ještě ochotna elektřinu a zemní plyn nakoupit. „Tento limit byl stanoven u elektřiny o 200 korun pod současnou agregovanou jednotkovou cenou a jen jeho akceptace některým z dodavatelů by městu přinesla zhruba 10 milionů korun. Cena však v elektronickém burzovním systému klesla o dalších 93 korun za megawatthodinu, což znamená konečnou úsporu 15 milionů korun,“ vysvětlil Pavel Kotas.

U plynu byl limit ze strany města stanoven o 227 korun pod současnou agregovanou jednotkovou cenou. Město tak mohlo ušetřit zhruba 7,5 milionu korun, cena však v elektronickém burzovním systému klesla o dalších 36 korun za megawatthodinu, což znamená konečnou úsporu 8,7 milionu korun.

„Nově letos město Plzeň nabídlo možnost připojit se k tomuto projektu i zájmovým spolkům a obecně prospěšným společnostem, které mají sídlo v objektech města,“ doplnil náměstek primátora Petr Náhlík (KDE-ČSL), který má na starost oblast dopravy a životního prostředí. Této možnosti využily například Římskokatolická farnost Plzeň - Severní Předměstí, Centrum protidrogové prevence a terapie, Plzeňská krajská rada dětí a mládeže či Sportovní klub Radbuza Plzeň.

Kromě nákupu získal magistrát také kompletní analýzu spotřeby elektřiny 102 městských organizací s více než 1530 odběrnými místy a spotřeby zemního plynu 73 městských organizací s více než 173 odběrnými místy. „Je to další přidaná hodnota nákupu. Město tím získalo jasnou představu o energetických vstupech v objektech a může efektivně reagovat všude tam, kde se spotřeba vymyká z běžného průměru,“ zdůraznil Pavel Kotas.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.