S hernami nebo bez heren?

S hernami nebo bez heren? | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

S hernami nebo bez heren?

27.05.2016, aktualizováno 02.06.2016 10:36 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

     Mnohá města a obce se rozhodují, zda na svém území povolit herní automaty. Je to buď povolit herny se všemi neblahými průvodními jevy, a nebo nepovolit a přijít o příjmy z hazardu do městského rozpočtu. Jsem rád, že města Stříbro a Bor se rozhodla jít cestou úplného zákazu nebo výrazného omezení herních automatů ve městě. Myslím, že příjmy z tvrdého  hazardu nemůžou vynahradit ztráty – gamblerství hráčů, které vrhá do problémů nejen je samotné, ale i jejich rodiny. Patologické hráčství rozvrací rodinné vztahy a odnáší to především jejich děti. Působí ale také zvýšenou majetkovou kriminalitu či drogovou závislost.

      Proto nový zákon, který byl nyní schválen Sněmovnou a má vejít v účinnost od roku 2017, nejen posiluje pravomoci obcí, ale i chrání hráče před jejich patologickou vášní tím, že nařizuje přestávky v hraní, omezuje maximální výši prohrané částky a zamezuje hraní lidem, kteří čerpají dávky pomoci v hmotné nouzi či jiné sociální dávky. Hráči budou registrováni v rejstříku a jeho prostřednictvím budou mít dále hazard zakázaný i lidé, kteří jsou v insolvenci, či lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení. Výherní automaty také zmizí z hospod, restaurací či benzínových pump.

      Poslanci byli při schvalování zákona kritizováni, že z něho vyjmuli (na základě požadavku Svazu měst a obcí ČR) paragrafy zakazující umístění heren například v blízkosti škol apod. Cílem ale nebyla větší benevolence, ale naopak – posílit právě pravomoci obcí. Zákon bude vždy velmi obecný a nemůže postihnout všechna specifika. Proto byla tato pravomoc svěřena obci, aby sama určila, kde může být herna umístěna a kde ne. Volení představitelé obce nejlépe znají místní podmínky a požadavky občanů. Občanům města či obce se také ze svého rozhodnutí budou zodpovídat.

       Zavádějící je také kritika povolení zahraničních internetových sázkových her. Tento byznys zde už samozřejmě běží, ovšem zcela nelegálně, bez jakékoliv regulace a zdanění. Česká republika tak přichází odhadem až o 1 miliardu ročně. A regulace zase není možná bez účinných nástrojů – tedy možnosti blokovat nelegální stránky s hazardem. To není žádná cenzura internetu. Takové opatření ze strany ministerstva financí však musí proběhnout ve správním řízení a je vždy dána možnost jeho přezkoumání soudem.

        Současná koaliční vláda si ve svém programovém prohlášení jako prioritu stanovila zpřísnění podmínek pro podnikání v hazardu, ale také jeho vyšší zdanění.  A to podle nebezpečnosti a rizikovosti pro hráče. Podle toho, zda se jedná například o loterie či kurzové sázky nebo právě o tvrdý hazard -   výherní automaty. O peníze odvedené do státního rozpočtu pak chce posílit financování sportu.  Posiluje také pravomoci obcí a budu jedině rád, když příkladu Boru a Stříbra budou následovat i další.

 

Václav  V o t a v a / ČSSD/

poslanec, předseda rozpočtového výboru Sněmovny

Autor: Václav Votava

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

Doporučujeme také


Diskuse (14 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jan Vondráček 06.06.2016 12:30, Reagovat

Je fakt, že vůbec nevim, co takový Votava udělal pro Plzeň, či pro kraj. Několik let bere solidní prachy, které bere díky nám občanům, že jsme ho zvolili, aby něco pro nás dělal. A co dělá? Jedno slovo by mne napadlo hned...

pepe 02.06.2016 19:56, Reagovat

Tak z tohoto poslance je mi fakt špatně. Tento člověk především kouká sám na sebe a na svá teplá místečka. Sedí na několika žídlí najednou a pobírá několik platů. Jak to vše stíhá, asi je \"Superman\".Pro lidi nikdy nic neudělal.

XX 03.06.2016 14:30, Reagovat

Milý \"Pepe\", chápu, že k některým politikům můžeme mít výhrady. Někdy jsou opodstatněné, jindy jde třeba jen o osobní animozitu. Ale - najde se v Plzeňském kraji vůbec nějaký politik (tedy kromě Vás), aby byl hoden toho být zvolen?

pepe 03.06.2016 16:50, Reagovat

Určitě najde, možná Vy. Běžte do voleb a budu Vás volit. Na každé kandidátce se najde nějaký dobrý člověk, jenomže je na nevolitelném místě. Mimochodem pana poslance tedy sleduji už hodně dlouho a nevím co udělal pro občany, ale vím co udělal pro sebe. My lidé jsme tady od toho, abychom sledovali co pání poslanci dělají či nedělají.

XX 03.06.2016 21:11, Reagovat

To mně radíte trochu pozdě, kandidátní listiny jsou dávno připravené a Apríl už byl před dvěma měsíci. Nemyslím, že je to s lidmi na kandidátkách tak zlé. I na předních místech se najdou slušní, schopní, pracovití lidé. Já s tím problém nemám.

pepe 04.06.2016 19:18, Reagovat

Tak možná příště. Napiště alespoň tak pět jmén s těmito schopnostmi, kteří jsou na předních místech kandidátky z ODS, ČSSD,KSČM,PATIOTI A STAROSTOVÉ , ANO. Já to myslel vážně.

XX 04.06.2016 20:28, Reagovat

Volím pana Bernarda(ČSSD).No a k němu zakroužkuji další 3, kteří mají uvedené vlastnosti. Vypisovat je nebudu, protože by se do nich hned začali někteří \"strefovat\". Diskusní fóra bohužel slouží mnohým jen k pomluvám, osočování, nadávkám atd. Přitom by mělo jít o věcnou diskusi, tříbení názorů atd.

Radim 06.06.2016 12:28, Reagovat

Tak myslím si, že Bernarda moc lidí nezná. Takže hodnotit ho můžeme, až po jeho zvolení. je poměrně čistý, nepolitický, ale takových už bylo a rychle se pokazilo. Celkově se spíše jedná o nastrčenou figurku, která bude následně poslouchat socanské kádry. Nevěřim v nějakou změnu.

pepe 05.06.2016 12:13, Reagovat

Bernard je dobrá volba, ale mám problém s těmi ostatními na kandidátce.On sám je velmi slušný a pracovitý člověk, mám však obavy, aby ho nesemleli.

Marek 02.06.2016 21:19, Reagovat

Diky Pepe, aspon jsem to nemusel psat ja.
Slizoun... Na lidi kasle. Bleee

Jarda 02.06.2016 14:17, Reagovat

Prasátko nám káže jak žrát a přitom nemlaskat!

Jardo, Jardo!! 02.06.2016 14:22, Reagovat

Tady se mluví o osvícenosti a ty tady o kanálové rétorice!

Snad bude líp 27.05.2016 21:45, Reagovat

Až budou i v jiných městech osvícení politici, tak se občané dočkají úplného zákazu heren také. Ale to bude ještě trvat.

pepe 03.06.2016 11:06, Reagovat

Znám spoustu komunálních politiků, kteří mají zájem, aby herny zůstaly ve městech a v obcích. Jenom pro lidi tady hraje habaďúru. Kdo ho proboha jěště volí?Pan poslanec ještě zapomněl říci, co vše se platí z hazardu. Obce dostávají část peněz (poměrně veliké příjmy) a za to hradí své výdaje do určitých oblastí, jako je sport nebo sociální politika.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.