Kraj podá správní žalobu na ministerstvo financí kvůli vysokému penále za čerpání dotací při stavbě Klatovské nemocnice

Kraj podá správní žalobu na ministerstvo financí kvůli vysokému penále za čerpání dotací při stavbě Klatovské nemocnice | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Tomáš HirtTomáš Hirt

Sociální a kulturní antropolog, vysokoškolský učitel

Více

Rudolf VoldřichRudolf Voldřich

Více

Renata ZoubkováRenata Zoubková

Více

Kraj podá správní žalobu na ministerstvo financí kvůli vysokému penále za čerpání dotací při stavbě Klatovské nemocnice

Plzeň, 23.05.2016, aktualizováno 08.06.2016 10:51 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Správní žalobu na ministerstvo financí (MF) kvůli vyměřenému penále za čerpání dotací při stavbě Klatovské nemocnice podá do konce května k českobudějovickému krajskému soudu Plzeňský kraj prostřednictvím právní kanceláře. Na svém jednání o tom v pondělí rozhodli radní kraje. Babišovo ministerstvo požaduje, aby Plzeňský kraj zaplatil pokutu ve výši necelých 98 milionů korun, plus stoprocentní penále k tomu. Potvrdil to hejtman Václav Šlajs (ČSSD). Už v dubnu se kauzou kolem penále zabývali krajští zastupitelé.

„Domníváme se, že rozhodnutí ministerstva financí je špatné, že se neopírá o relevantní údaj. Kraj postavil nemocnici za 1,4 miliardy korun, z toho 446 milionů byla dotace EU z Regionálního operačního programu (ROP),“ uvedl hejtman Šlajs.

Nově postavený monoblok Klatovské nemocnice funguje od roku 2012 a v roce 2014 dostal kraj od ministerstva financí platební výměr na 391 milionů korun, což spolu s penále z prodlení narostlo na hrozivých 783 milionů korun. „Dnes je osm let po výběrovém řízení, nemocnice stojí i funguje, poskytuje služby lidem a my teď řešíme tu korekci. To svědčí o impotenci státních orgánů. Korekce má být úročena lichvářským úrokem 36,5 procenta ročně. Všichni přitom víme, jaká je inflace,“ prohlásil hejtman Václav Šlajs. Kraj se proti výměru odvolal a požádal o prominutí a pozdržení platby,“ uvedl už dříve hejtman Šlajs. Posledního března dostalo hejtmanství rozhodnutí ministerstva, které snížilo původně vyměřenou částku na 97,8 milionu. Akceptovalo některé argumenty kraje a vysvětlení o vyčíslení víceprací, jiné námitky neuznalo.

Už samotný vznik Klatovské nemocnice byl poměrně bouřlivý a na samotném začátku byl spor ČSSD, jako nového vládce na kraji a končící ODS. Odstupující rada kraje 11. listopadu 2008 rozhodla ve výběrovém řízení o přidělení zakázky na stavbu nové nemocnice firmě Metrostav, což bylo krátce po krajských volbách. Rada v tu dobu ještě vykonávala funkci. A rozhodla o výběru tohoto uchazeče tři dny před ustavujícím zastupitelstvem kraje. Tehdy rada kraje argumentovala tím, že pokud by nedošlo ke zmíněnému zásadnímu rozhodnutí, stavba by se výrazně zpozdila. Hejtman Václav Šlajs na dubnovém jednání zastupitelstva s odstupem let konstatoval, že to bylo zřejmě správné rozhodnutí.

Náměstek hejtmana a předseda Regionální rady ROP Ivo Grüner (ČSSD) také uvedl, že problém kolem Klatovské nemocnice je stále stejný a vrací se k němu už poněkolikáté. „Akorát se bavíme o výši korekcí, které bychom měli platit. Ministerstvo říká, že jsme pochybili ve výši 25 procent té dotace, kterou jsme měli, což dělá zhruba 98 milionů. My tvrdíme, že to tak není. Pouze nejvyšší správní soud může říct, jestli k pochybení došlo. Pokud tomu tak bude, tak z toho budeme vyvozovat důsledky. Bude třeba najít viníka a hnát ho k zodpovědnosti. Jsem přesvědčen o tom, že je neadekvátní ta korekce za pochybení v rámci toho co se stalo, jak velká byla dotace a že to zařízení funguje,“ řekl Grüner.

Dále náměstek hejtmana Grüner upozornil na to, že na rozdíl od ministerského auditu nenašel na výběrovém řízení na nemocnici pochybení žádný z předchozích auditů, kterých proběhlo asi pět. Audity si tehdy kraj zadal, protože vedení kraje se nezdála rychlost výběrového řízení.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.