Plzeňská teplárenská odstoupila od smlouvy s ČKD DIZ, dodavatelem stavby spalovny, dokončení projektu to neohrozí

Plzeňská teplárenská odstoupila od smlouvy s ČKD DIZ, dodavatelem stavby spalovny, dokončení projektu to neohrozí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Marek TěšínskýMarek Těšínský

Manipulační dělník

Více

Jaroslav JašekJaroslav Jašek

Učitel SŠ

Více

Stanislav VrbaStanislav Vrba

ředitel ZŠ Kolinec, hasič

Více

Plzeňská teplárenská odstoupila od smlouvy s ČKD DIZ, dodavatelem stavby spalovny, dokončení projektu to neohrozí

Plzeň, 16.05.2016, aktualizováno 08.06.2016 10:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Společnost Plzeňská teplárenská se jako investor již téměř dokončené stavby spalovny komunálního odpadu musí vyrovnat s další nečekanou překážkou. Dozorčí rada nyní rozhodla odstoupit od smlouvy s hlavním dodavatelem stavby, kterou je společnost ČKD DIZ. Ta se dostala do dlouhodobé platební neschopnosti a nedokázala platit své zakázky subdodavatelům na stavbě spalovny. Firmu navíc vyšetřuje protikorupční policie. Plzeňská teplárenská proto zbývající platby odešle přes vázané účty přímo subdodavatelům, aby stavbu dokončili vlastními silami a uvedli ji v co nejkratším termínu do zkušebního provozu.

„Peníze už nebudeme posílat na účty ČKD DIZ. S bankou jsme se dohodli o tom, že naše poslední platba 70 milionů korun už šla přímo našim subdodavatelům. Poslední platba vázaná na předání díla v červenci bude uhrazena stejně, pouze proteče přímo našim subdodavatelům,“ popsal transakci generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Ten uvedl že v minulých dnech dostali informaci od finančního úřadu z Prahy, že nesmí zasílat peníze na účet ČKD, ale přímo na účet finančního úřadu, tedy na stát, protože finanční úřad firmě zablokoval účty.

„To by ale znamenalo, že bychom peníze poslali, sebral by je finančák. Subdodavatelé by nedostali peníze ani z Plzeňské teplárenské ani z ČKD. Svolali jsme mimořádné představenstvo, kde jsme rozhodli, že jako investor odstoupíme od smlouvy s ČKD DIZ. Dnes se uskutečnila mimořádná dozorčí rada společnosti a mimořádná rada města Plzně. Tam jsme město jako hlavního akcionáře informovali o tomto kroku. V projektu není zaplaceno subdodavatelům asi 90 až 120 milionů. Po ukončení smlouvy si všechny pohledávky odkoupíme a převezmeme. A s našimi subdodavateli to dílo doděláme vlastními silami. Naším zájmem je, aby každý kdo na stavbě pracoval, dostal řádně zaplaceno,“ vysvětlil Drápela.

Podle vyjádření Roberta Vargy, který je právním zástupcem Plzeňské teplárenské jsou splněny dva závažné důvody, pro které lze odstoupit od smlouvy s ČKD DIZ. „Dodavatel stavby eviduje vysoké závazky po lhůtě splatnosti vůči subdodavatelům a je v platební neschopnosti,“ uvedl Varga.

„Odstoupení od smlouvy s ČKD DIZ podpořila jednohlasně rada města, která stojí za vedením Plzeňské teplárenské a vyjádřila podporu navrhovanému postupu, který povede k co nejrychlejšímu dokončení stavby spalovny,“ prohlásil za hlavního akcionáře technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Generální ředitel Plzeňské teplárenské konstatoval, že stavba spalovny je hotová. „Nyní oživujeme technologie, provádíme různé zkoušky, je třeba přefázovat a roztočit turbínu. Hotový a odzkoušený je také nový horkovod vedoucí ze spalovny na plzeňské sídliště Lochotín a je v naprostém pořádku. Původně jsme měli zkušební provoz spalovny pustit v září, ale vzhledem k současné situaci se to zřejmě o něco zpozdí. Zatím nevíme o kolik a doufáme, že nedojde k nějakému zásadnímu prodlení,“ dodal Tomáš Drápela.

Za stavbu spalovny už teplárna zaplatila 1,88 miliardy korun. Na zhruba 100 milionů korun se odhadují ztráty, které vznikly zdržením stavby o devět měsíců z důvodu žaloby ekologických aktivistů, na základě kterých přišla stavba dočasně o stavební povolení. Vzniklou škodu bude vymáhat teplárenské společnost od státu, který to způsobil z důvodu špatné legislativy.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.