Předseda ODS Petr Fiala: Není pravda, že všechny děti mají právo chodit do normální školy

Předseda ODS Petr Fiala: Není pravda, že všechny děti mají právo chodit do normální školy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Alena DrlíkováAlena Drlíková

ředitelka Oblastní charity Rokycany

Více

Josef SommerJosef Sommer

starosta obce Bolešiny

Více

Gabriela LevorováGabriela Levorová

Mateřská dovolená

Více

Předseda ODS Petr Fiala: Není pravda, že všechny děti mají právo chodit do normální školy

Plzeň, 13.05.2016, aktualizováno 14:53 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

S občany Plzně, ale i se svými kolegy z ODS diskutoval předseda občanských demokratů Petr Fiala během besedy v plzeňském Parkhotelu především na téma vzdělávání. Společnost mu dělal lídr kandidátky ODS pro krajské volby Martin Baxa, který má s učitelským povoláním rovněž bohaté zkušenosti. A nechyběl ani kandidát ODS na senátora, lékař Marcel Hájek, který mimo jiné také přednáší na vysoké škole. Stranický předseda Fiala na úvod besedy konstatoval, že přes všechnu kritiku je třeba konstatovat, že nás vzdělávací systém je v podstatě dobrý, máme velmi slušnou vzdělávací soustavu a dokážeme průměrně vzdělat obyvatele ze všech vrstev společnosti.

Beseda s předsedou ODS Petrem Fialou, které se zúčastnili i Marcel Hájek a Martin Baxa | Autor: ODSBeseda s předsedou ODS Petrem Fialou, které se zúčastnili i Marcel Hájek a Martin Baxa | Autor: ODS

Jako jeden z nejzásadnějších problémů zmínil Petr Fiala financování regionálního školství, které se liší v jednotlivých krajích. Podle jeho slov by mělo být všude stejné. Dalším problémem je nezájem dětí o technické obory, Jako hlavní cíle, které by měly zlepšit úroveň školství v ČR uvedl omezení byrokracie ve školství, návrat pravomocí ředitelům škol nebo zachování jediné úrovně státní maturity.

„Bez dobrých učitelů nejsou dobré školy. Máme druhý věkově nejstarší učitelský sbor v rámci celé EU. Bohužel u nás stále přetrvává nezájem kvalitních mladých lidí o učitelské povolání. Ministerstvo neřeší problémy s nerovností ve financování, ani se nesnaží zlepšit podmínky pro práci ředitelů škol a učitelů. Ti jsou dlouhodobě špatně finančně ohodnoceni, proto navrhujeme, aby plat dobrého učitele byl alespoň kolem 35 tisíc korun měsíčně. Na rozdíl od vlády nechceme ale jen zvýšit tarify a sebrat odměny, ale naopak posílit nadtarifní část mzdy, aby ředitelé měli možnost odměnit učitele podle výsledků jejich práce,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Podle jeho slov se ČR zbytečně dlouho chodí do školy, na základní škole by stačilo jen osm tříd. Mnohdy potom mladí lidé ve až 20 letech maturují. „Je to zbytečně drahé, tohle studium. Braňme mladým lidem v tom, aby si neustále prodlužovali studium,“ řekl Fiala.

Předseda ODS dále zmínil, že dalším neduhem v řízení českého školství, je neustále měnění pravidel a neustálé zkoušení něčeho nového, co ale nefunguje. „Od vzniku samostatné ČR máme již osmnáctého ministra školství, zatímco v sousedním Německu se za tu dobu vystřídalo šest ministrů a v Rakousku dokonce jen pět. Děsí mě, jak vláda ke vzdělávání přistupuje. Místo uvážlivé politiky ve prospěch dětí jsme svědky zavádění neomarxistických opatření od povinné školky, přes jednotné přijímačky, až po chaotickou inkluzi. Jediným výsledkem může být zhoršení kvality výuky,“ uvedl Petr Fiala.

„Sám učím na gymnáziu, proto dobře vím, co naše školství trápí. Vidím, s jakým nasazením mé kolegyně a kolegové ve škole každý den pracují, přitom jsou velmi špatně ohodnoceni. Plat 35 tisíc korun by byl dobrou motivací, aby kvalitní učitelé ze škol neutíkali. Školský systém potřebuje dlouhodobou stabilitu. To, co ovšem předvádí současná ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) jsou nezodpovědné experimenty. Chtěl bych se více zaměřit na kvalitu škol zřizovaných krajem,“ konstatoval lídr krajské kandidátky Martin Baxa.

„Hodně času jsem strávil na lékařských misích v zahraničí, kde jsem pochopil, jak úzce musí být vzdělání provázané s praxí. V Plzni funguje spousta technologických firem, které potřebují kvalifikované zaměstnance, ti ale často chybí. V Senátu bych usiloval o lepší provázání výuky s praxí, například zapojením firem i živnostníků do učňovského školství. Podnikatel, který vzdělá učně v oboru, by od státu dostal příspěvek. Školy mají hlavně vzdělávat, nyní jsou ale ředitelé i učitelé zatíženi zbytečným papírováním. Zbytečnou byrokracii musíme osekat,“ řekl kandidát na senátora za ODS Marcel Hájek.

Pro duální systém vzdělávání, kdy se školy spojí s různými zaměstnavateli se vyslovil i Petr Fiala a zmínil, že výborně funguje například v Německu. „Je to jediná cesta, jak s tím něco udělat. Například bez duálního školství nebude do budoucna fungovat učňovské školství. Ve firmách, kterého se do systému zapojí, mohou mladí lidé pracovat na přístrojích a strojích, které školy nemají šanci vlastnit. Podnikatelé mají nedostatek kvalitních pracovních sil a jsou proto ochotni investovat do vzdělání mladých lidí, aby si tak zajistili kvalitní zaměstnance,“ prohlásil Petr Fiala.

Beseda se samozřejmě nevyhnula ani najpalčivějšímu tématu současnosti, kterým je inkluze ve školství. Podle Fialy není problém v samotné reformě, ale ve směru, kterým se ubírá, především pak v rušení praktických základních škol. „Ze zkušeností speciálních pedagogů vím, že obrovským problémem je integrovat do běžných tříd mentálně a sluchově postižené děti. Část takových dětů nemůže být v normálních školách a potřebuje speciální zařízení. Cílem navíc není integrace ve škole, ale v běžném životě. Kdo to chce měnit, jde proti těm dětem. Není pravda, že všechny děti mají právo chodit do normální školy,“ dodal k inkluzi v závěru besedy Petr Fiala.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (24 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Ludek 15.05.2016 21:48, Reagovat

Hajek je alkoholik
At je ci je. Osobnost nula. A uniforma mesic pred volbama je pouze pro mentaly

Vladin 16.05.2016 07:49, Reagovat

Co to kecáte. Hájek je jedna z největších osobností kraje a hlavně charakter.

Vosi hnizdo 15.05.2016 20:34, Reagovat

To je povyku pro nic.
Vy se zu perete a volice to vubec nezajima...

Tunel vede do skodovky 15.05.2016 20:00, Reagovat

Jo jo. Vypada dobre :-))))))

Do te doby nez vypluje par tunylku se skodovky nebo cachry machry Plzenskeho kraje se Skodovkou.
Ono staci dojit statni drahy, mit za kamose oranzovou a nikdo to nevysetruje :-). Zeptejte se na toho lidumila primo skodovaku a nebo firem, co jim pod jeho vedenim nezaplatila Skodovka par desitek milionu...

Vzdyt to kvuli nemu vre i mezi socany.

Jarosav I. 17.05.2016 09:06, Reagovat

Je to divny, ze kandiduje za CSSD, ale kamaradsoftem se to vcelku vysvetluje. Vsichni politici jsou stejne za 18 a zbytek za 20 bez dvou.

jo jo 16.05.2016 14:15, Reagovat

... a podívejte se na články o Panama Papers - jak tam ŠKODA transportation ulila 1,2 MILIARDY korun.

Jarda 16.05.2016 14:46, Reagovat

Nejak ty lokomotivy z arbitraze s Ceskymi drahami museli legalizovat.
Proc myslite, ze to tak rychle dostala Skoda Transportation zaplaceno.

Zde plati dle rozsudku okamzite, na rozdil od CSSD !!! Ty rozsudek neresi vubec a snazi se ho ohnout.

omyl 16.05.2016 23:29, Reagovat

... to jsou jiné peníze - ty z arbitráže jsou \"navíc\". Přečtěte si link http://hlidacipes.org/dividenda-z-danoveho-raje-tajuplna-cesta-17-miliard-korun-z-firmy-ceskeho-miliardare/

a bylo to 1,7 miliardy - pro normální smrtelníky nepředstavitelné, ale voliučům soc-dem to nevadí. (_!_)

Trojsky kun 14.05.2016 14:38, Reagovat

Radime, ono se to ma tak... Je to jedno, kdyz se Rosch, Jankova a Michalek vzdycky zaseknou do zadnice socanovi a podminkou pro koalici je stavet to s tema ztroskotancema.
Takze ja to vidim zase na cssd - ods - obcan potrat

mrkev si ostrouha zas jen panbickar a buresovo particka

marmeláda 14.05.2016 19:20, Reagovat

Však už si Jurečko nakoupil i hochy s ANO. Míla Zeman a Zarzycky mu zobou z ruky. To naopak mu Bernard nevoní.

Petr 15.05.2016 20:41, Reagovat

Zeman je velky kamarad Chovance.

Jaroslav I. 14.05.2016 22:46, Reagovat

Bernard vypada ok, ale voni ho ty prevleceny komousi zku.rvi a volici zbudou oci pro plac. Ovsem, to memeni nic na faktu, ze ODS muze CSSD Bernarda jen tise zavidet.

Martin 15.05.2016 19:53, Reagovat

Oni ty Anaci jsou divny vsichni. 1/3 kamosi s topkou, 1/3 s ods a 1/3 se socanem.
Zbyva 1 , spis jedna a to je blazen.

Komunisti jsou kamosi socanu vymenou za kraj, Top 09 pase Jankova a obcany Patrioty Michalek a Strunc.

Jurecko umi mluvit se vsema napric. Jen Nahlik mu vzdoruje.

Radim 16.05.2016 07:46, Reagovat

Náhlík vzdoruje Jurečkovi, ale dalším gaunerům ne.

BDpeAE 16.05.2016 08:28, Reagovat

U jurecka v pizzerii si bezne predavaji kliku Brabec, Baxa, Zrzavecky, Neubauer, Dokonce i Kopacek ci sam ministr obcas zajde. A ne jeden.

Patriot idiot 15.05.2016 19:41, Reagovat

To je vazne trapna agitka. Vy oranzovy musite byt jelita.

Bernard prece prvni prohlasoval,ze s komunistou nikdy. Zeptejte se u vas, co rika dnes. Nejradeji by zachoval kraj tak jak je.

Radim 14.05.2016 14:10, Reagovat

Hájka si jednoduše ODS koupila, pač si myslí, že on sám pozvedl Občany patrioty. Je to prý Kopáčkovsko-jurečkovsko-štruncovský kauf, kdy je velká snaha opět dostat ODS na kraj, kde se v podstatě nic nedělá, není skoro žádná zodpovědnost a berou se tam solidní prachy...a hlavně točí se tam spousta peněz. Cíl dostat Baxu na hejtmana je nemožné. ODS je sice celorepublikově v Plzni na tom nejlépe, ale tohle jsou krajské volby a zde půjde na venkově ODS hodně do kelu. Ani objíždění celého kraje a rozdávání lízátek s emblémem ODS Baxovi nepomůže. Budou rádi za 10 procent a několik křesel. Snad se někdy dočkáme, že tahle mafiánska parta se dostanu od koryta v Plzni.

Jaroslav I. 14.05.2016 00:04, Reagovat

No, tak to jdete s Hajkem teda do pr.dele. Na toho se Vam pane proferore Fialo lidi pekne vy.serou. A nelze se jim divit. Bohuzel...

pepe 14.05.2016 13:58, Reagovat

Že to ODS už se na to navykašle, kde bere pořád tyhle drbany. Že jim to nevadí nebo už jsou úplně všichni na hlavu včetně Baxy.

Jaroslav I. 14.05.2016 22:51, Reagovat

Jak sem psal vyse. To co ma ODS za kandidaty je dechberouci a dost tristni.

Ententykydvaspaliky 13.05.2016 15:51, Reagovat

Zbytečnou byrokracii musíme osekat,“ řekl kandidát na senátora za ODS Marcel Hájek.

Obcan Potrat Hajek - staronovy kandidat ODS - minule volby lidr Obcanu patriotu.

Motto: jdu tam, kde mohu parazitovat.

Nemohu za to, ze jsem se vratil zpet k ODS, kdyz jsem s Roschem nemohl vyjit, protoze slibil koryto Chaloupkovi.
Michalek to dojil tak,ze na me nic nezbylo a baba Jankova se mnou nechtela chlastat. Nabizela se uz jen Marikova, ale ta se mi nikdy nelibila, jen na plakatech, ale to byl photoshop..
Musel jsem. Tak se volici nezlobte. Ted uz to dopadne dobre. A navic nemusim litat v uniforme.

ententykyhájekspalik 13.05.2016 20:23, Reagovat

Za Občany mohl být radním, ale to mu bylo málo , hlavně finančně / 40 tisíc mu nestačí/. Maříkovou nesnáší a nevím co Michálek dojí a nedojí , ale jistě vím, že baba Janková je téměř abstinent takže s ní opravdu chlastat nemůže.A že už zase chlastá o tom si vypráví celá záchranka a to se kasal tím, že je vyléčený abstinent. A pokud jde o voliče ten se určitě nezlobí, ten chce být klamán. Takže sázka může nakonec přeběhlíkovi klapnout.

vit barta 14.05.2016 07:47, Reagovat

V Plzni dojí někdo úplně jinej. A to nemyslím kozy Hugo a Bosse.

Psycho 15.05.2016 20:04, Reagovat

Vitku, ty byl vzdycky c.u.r.a.k

Jurecko ti rozkopl stranu a ty porad jen knucis

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.