Největší ovace sklidil při pietním aktu u pomníku generála Pattona americký veterán Earl Ingram

Největší ovace sklidil při pietním aktu u pomníku generála Pattona americký veterán Earl Ingram | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel VlachPavel Vlach

Zoolog, středoškolský a vysokoškolský učitel

Více

David ŠloufDavid Šlouf

Neuvolněný člen rady města Plzně (pro oblast správy městských nemovitostí)

Více

Jan DrnekJan Drnek

spisovatel a sociální pracovník

Více

Největší ovace sklidil při pietním aktu u pomníku generála Pattona americký veterán Earl Ingram

Plzeň, 06.05.2016, aktualizováno 22:16 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

V komornějším duchu se v pátek uskutečnil tradiční pietní akt u příležitosti 71. výročí osvobození Plzně, který se letos netradičně konal u pomníku generála Pattona pod Velkým divadlem. Projevy politiků, ve kterých poděkovali všem, kdo se podílel nejen na osvobození celé naší republiky, ale i na porážce nacistických nepřátel, si vyslechlo asi 400 lidí. Největší aplaus sklidil tradičně projev veteránů, který měl letos Earl Ingram z 2. pěší divize, která osvobodila nejvíc měst a obcí na západě Čech. Veterán přál Plzeňanům dobré zdraví, dobrý život, prosperitu a svobodu navždy.

Pietní akt u příležitosti 71. výročí osvobození Plzně se uskutečnil u pomníku generála Pattona | Autor: Richard BenešPietní akt u příležitosti 71. výročí osvobození Plzně se uskutečnil u pomníku generála Pattona | Autor: Richard Beneš

„Díky vám máme pocit, že je nám zase o 71 let méně. Srdce mi vždy poskočí, když zde v Plzni vidím na oslavách osvobození nejen pamětníky, ale když zde vidím tři generace vděčných lidí, kteří si tuto událost připomínají. Když jsme sem přišli, nějak jste se nám dostali pod kůži, dotkli jste se našich srdcí a to je věc, která se nezapomíná. Musíte zůstat ostražití a nikdy nesmíte pod jakoukoli záminkou dopustit, aby vás kdokoli o svobodu připravil, ať už slovem či mečem,“ uvedl ve svém projevu veterán Earl Ingram.

Americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro zase zdůraznil, že mnozí američtí vojáci při osvobozování Evropy obětovali své životy, aby budoucí generace mohli žít beze strachu o bezpečnost a beze strachu o nejzákladnější lidská práva. „Nyní je na nás, abychom zachovali a chránili tuto bezpečnost a svobodu, za kterou tolik lidí bojovalo,“ řekl Andrew Schapiro. Jedním z ponaučení druhé světové války je podle jeho slov to, že navzdory krutosti, zmaru a hrůzám války v sobě lidé nacházeli tolik slušnosti a odvahy, aby si vzájemně pomáhali. „Ti, kdo prchají před válkou a násilím v jiných částech světa, potřebují, abychom jim podali pomocnou ruku. Po ohlédnutí za minulým stoletím není žádná hrozba a výzva tak velká, abychom ji nedokázali překonat, pokud lidé zůstanou věrni svým hodnotám a pokud půjdou jednotní za svým cílem. Nyní Evropa čelí mnohým novým výzvám, ale žádná není tak velká, abychom ji nemohli překonat,“ prohlásil velvyslanec USA.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) ve svém úvodním projevu zase uvedl, že i díky americkým a belgickým vojákům je dnes Plzeň krásnou a rozvíjející se metropolí. „Bojovali jste za naše hodnoty, které si stále musíme připomínat. Ve světle současného dění o to intenzivněji. 6. květen je symbolem svobody, kterou jste nám vojáci USA a Belgie do Plzně přivezli,“ řekl primátor. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) řekl, že se vždy rád účastnil tohoto shromáždění v Plzni i proto, že si uvědomoval dluh z minulých let, kdy se o podílu americké armády a dalších spojenců na osvobození republiky záměrně mlčelo. „Vážíme si hrdinství osvoboditelů, partyzánů, odbojářů a všech statečných občanů a jejich odhodlání bojovat s nacistickým nepřítelem,“ uvedl předseda Senátu.

Poprvé po více než 20 letech nebyl hlavní pietní akt u pomníku Díky, Ameriko! Vedení města v dubnu rozhodlo odstranit dvojici žulových pylonů, ve kterých se objevily neustále se zvětšující trhliny. Hrozilo proto reálné nebezpečí zřícení celého památníku. Město hodlá pomník osadit novými pylony, které zřejmě budou ze světlejšího materiálu. Minimálně rok však bude pomník bez pylonů.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Pietní akt u příležitosti 71. výročí osvobození Plzně se uskutečnil u pomníku generála Pattona | Autor: Richard Beneš
  • Primátor Plzně Martin Zrzavecký uctil památku osvoboditelů města | Autor: Richard Beneš
  • Pietní akt u příležitosti 71. výročí osvobození Plzně se uskutečnil u pomníku generála Pattona | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (22 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Čtenář 12.05.2016 19:55, Reagovat

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/-Jsme-skanzen-hlouposti-Kecy-v-CT-Martin-Koller-varovne-o-nove-valce-nasteve-Cinanu-a-uprchlicich-429242

Vosí Hnízdo 10.05.2016 12:11, Reagovat

„Ti, kdo prchají před válkou a násilím v jiných částech světa, potřebují, abychom jim podali pomocnou ruku....\\\" No to tam toho pan us velvyslanec pověděl. Že jim nepodává pomocnou ruku v USA a že si je tam nenaveze všechny v milionech, když za ty války můžou hlavně USA. Ti hlavně by měli nést břemeno uprchlíků, připrchlíků nebo jak se jim to říká. Nám tady bude něco radit, vyvrhel!! Máme totálně rozkradenou republiku vinou právě amerických poskoků, naše děti či jejich rodiče musí potupně žebrat a víčkařit na operace vážných nemocí, máme republikou plnou vlastních lidí bez domova, důchodci a nemocní živoří a ještě k tomu tady budeme podávat pomocnou ruku zběhům v plné síle, kteří místo toho, aby se pokusili si doma vybojovat život k obrazu svému, je pro ně jednodušší násilnickými nájezdy drancovat cizí země a chovat se tam jako zvěř. Já bych jim dal pomocnou ruku. Já bych jim pomohl bejkovcem a alou odsud a pokud by to nepomohlo, rozhodně bych přitvrdil. Slováci to včera vzali za správný konec. Po vetřelci který nelegálně překročí hranice je i střelba řešením. A mnohdy nejúčinnějším.

Vosí Hnízdo 09.05.2016 13:38, Reagovat

Kdo nestihl přímý přenos úchvatné vojenské přehlídky z Moskvy, zde odkaz na celé video:

http://cz.sputniknews.com/svet/20160509/2980821/moskva-prehlidka-moskva.html

Taková ohromná slavnost a naše strýčkovi Samovi poplatná média mlčí nebo to večer ukáží jen na pár vteřin a to ještě s potupným komentářem. Prezident Putin zdůraznil, že díky Sovětskému svazu mají země v Evropě mír.

Vosí Hnízdo 09.05.2016 08:33, Reagovat

Dnes od 9h našeho času (10h MČ) začne na Rudém náměstí v Moskvě uchvacující Vojenská přehlídka. V přímém přenosu možno sledovat zde: http://pervyi-kanal.lafa.tv/live/
Již nyní jdou reportáže ze zákulisí přehlídky

Ehm 08.05.2016 22:37, Reagovat

http://www.reflex.cz/clanek/komentare/69956/velvyslanec-usa-podporuje-ceske-muslimy-bohuzel-zrovna-ty-kontroverzni.html

Vosí Hnízdo 09.05.2016 08:38, Reagovat

USA chce oslabit případně zničit Evropu, zajistit tak chce území do svého područí případně zajistit odbyt pro své zboží. Muslimové jsou prostředek na likvidaci Evropy, takže se vůbec není čemu se divit, když us velvyslanec ten plebs podporuje.

Vosí Hnízdo 08.05.2016 18:49, Reagovat

V Praze v průvodu Nesmrtelný pluk se účastnilo cca 700 lidí, to napoprvé docela jde. Odkaz zde: http://cz.sputniknews.com/videoklub/20160508/2990627/nesmrtelny-pluk-poprve-praha-video.html

Vosí Hnízdo 08.05.2016 17:50, Reagovat

Velké ovace sklidili včera v Praze na Olšanských hřbitovech Noční vlci z Ruska, kteří přijeli uctít památku Rudoarmějců padlých při osvobozování ČSR. A to i přes ubohé divadlo cca 30 narkomanů, placených US ambasádou aby protestovali s ukrajinskými vlajkami či protiputinskými vlajkami na Václavském náměstí. Kdo jim ten materiál tak narychlo vyrobil - to není laciná sranda, ale us ambassy je pověstná výrobou takových materiálů! Líbila se mi reportáž televize Rossia 24, kdy reportérka pokládala otázky několika demonstrantům proti Rusku a ti jak malí kluci před ní utíkali. Co kdyby pověděli něco tupého (pokud jim to nafetování ještě dovolilo) nebo odpověděli v protikladu jak strýček Sam píská. To by taky nemuseli dostat svůj jidášský honorář z Tržiště. Dnes nad Vítkovem, kde pokládal věnec sovětským osvoboditelům pan prezident dokonce prolétly stíhačky. Je dobře, že hlavní oslavy se nesly v duchu osvobození země Rudou armádou, tak, jak to doopravdy bylo. Ono se to totiž v minulých letech pomalu přesouvalo do Plzně a vyznívalo to tak, jakoby celou republiku osvobodili spojenci. Koukal jsem kamerou na plzeňské náměstí a vcelku to bylo ubohé. Pár lidí u vojenské techniky a jinak nic. Přeci jen stále více lidí si uvědomuje, že spojenci v Plzni byli jen formálně převzít kapitulaci, že město předtím osvobodila domobrana řízená tehdejší KSČ. KSČ nesouvisí s KSČM, to pro upřesnění mladším. To tehdy byli vlastenci a hrdinové, lidi činu. Ti se musejí v hrobech obracet nad úrovní dnešní politiky včetně úrovně zmíněné KSČM.

Volič 09.05.2016 11:05, Reagovat

Tak hlavně, že víš, že to byli narkomani? Kde si na to přišel? Nejsi náhodou pod vlivem koksu či LSD náhodou ty? Jak víš, že je platil US Embassy? Proč by měla vlajky platit US Embassy? Vyrobit vlajku je záležitostí pár desítek minut, možná hodin. Není problém najít reklamku a tiskárnu, která vytiskne cokoliv velmi rychle. To hold nejsou sedmdesátá léta, kdyby nebylo možné tisknout na každém rohu (a to i z důvodu, že hold tiskárny, kopírky prostě nebyly či lépe řečeno neexistovali).

Vosí Hnízdo 09.05.2016 13:56, Reagovat

...a nedokázali ani odpovědět ruské reportérce z televize Rossija 24 a zdrhali před tou útlou holkou, jak kdyby měli setsakra špatné svědomí. Proč jí neřekli, proč tam dělají ostudu a chlívec - mohli by i česky, televize by to přeložila, stejně jako rozhovor se starší paní, která děkovala Sovětům za osvobození.

Vosí Hnízdo 09.05.2016 13:50, Reagovat

Lehá si normální člověk na vozovku? Chová se normální člověk tak jako ti feťáci? NE! Přitáhli z Kliniky a z feťáckého průvodu. Není problém vytisknout, je problém zaplatit. Na US Ambassy na takové věci mají peněz dost. Však vzpomeňme na červenokartění. A dokonce si to nechali natisknout až ve Vídni. Naštěstí policie ty povaleče odtáhla a slušní lidé mohli Noční vlky vítat.

Volič 09.05.2016 23:54, Reagovat

Ten záznam jsem neviděl, koukat na něj nebudu. Ale poznat zfetovaného člověka jen podle toho, co říkáš, je tedy umění. Vytisknout vlajku stojí cca 800 Kč/ks. Není to nic drahého.

Myslím, že pod pojmem slušní lidé vidíme každý něco jiného.

Vosí Hnízdo 10.05.2016 11:57, Reagovat

Ty se v tom tisku nějak vyznáš. Určitě v tom máš prsty. Jako správný poskok si jistě pomáhal tisknout.

Volič 10.05.2016 12:25, Reagovat

Je super, že hned víš. Zkurv*ní komouši si vždycky udělali vlastní pravdu a pak ji vydávali za oficiální.

Ano, mám o tom přehled, protože se této oblasti reklamy a marketingu skutečně pohybuju.

Ale kecat v diskuzích umí každej, málokdo umí jít ven tam říkat, co si myslí. I kdyby ti pánové utíkali před ruskou reportérkou, tak jsou venku a ukazují, co si myslí. A ten jako ty - co sedíš a čumíš před diskuzí.

Vosí Hnízdo 10.05.2016 13:36, Reagovat

No ty jistě budeš výjimka. Ty jistě u diskuse stojíš a máš zavřené oči. Podle toho to s tebou vypadá. Asi tak.

Volič 10.05.2016 14:03, Reagovat

Jenže já tu nehlásám to, co ty :-) A no na několika demonstracích jsem už také byl a ano svůj názor umím říci i v off-line světě.

Vosí Hnízdo 10.05.2016 17:45, Reagovat

To si živě umíme představit. Jistě jsi i červenokartil!! A uvědom si, že tvůj zcestný názor není Písmo svaté a proti nesmyslům se jistě někdo postaví názorem opačným. No, což, opět se nám tady projevil havlistický \"demokrat\" s jeho jedinou \"pravdou\".

Anonym 10.05.2016 18:40, Reagovat

Nečervenil jsem, byť s Milošem Zemanem nesouhlasím. Uznávám ale, že je demokraticky zvoleným prezidentem.
Mám svůj názor, rozhodně není scestný. Každý máme nějaký. Uznávám tvůj názor, tak uznávej i můj. To je princip demokracie, můžeme si myslet každý co chceme.

Jaroslav l. 08.05.2016 18:21, Reagovat

A Kunda z Lán tam taky byla?
Nebo byla ozrala jak svine na ruskej ambasade?

KAB 09.05.2016 08:19, Reagovat

I když toho rakouského nácka nemusím, pokud by se stal prezidentem, tak takhle bych se o něm nevyjadřoval, protože by to byl prostě prezident - to je asi ten zásadní rozdíl mezi podporovateli p. Zemana a podporovateli p. Schwarzenberga. Když někdo uctívá nácka-cizince, asi se tak pak sám chová.

Jaroslav I. 09.05.2016 15:32, Reagovat

Kde jste vzal, ze jsem podporovatel Schwarzenberga? A jak ste krasne poznal o kom je rec!

2hLH7S 06.05.2016 22:39, Reagovat

Hlavně, že si nikdo nepletl Pattona a Pétaina, jako v loňském roce ta blbka Horská - místopředsedkyně Senátu ČR a údajně učitelka (těžko říci čeho§).

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.