Amádeus neuspěl u soudu s žalobou za zmařenou investici, Plzeň nemusí platit 1,8 miliardy kvůli OC Corso

Amádeus neuspěl u soudu s žalobou za zmařenou investici, Plzeň nemusí platit 1,8 miliardy kvůli OC Corso | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Vlastimil JežíkVlastimil Ježík

středoškolský učitel

Více

Josef FischerJosef Fischer

Analytik dat

Více

Jiří StrobachJiří Strobach

Předseda konntrolního výboru MO Plzeň 3

Více

Aktualizováno: Amádeus neuspěl u soudu s žalobou za zmařenou investici, Plzeň nemusí platit 1,8 miliardy kvůli OC Corso

Plzeň, 04.05.2016, aktualizováno 14:53 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Společnost Amádeus neuspěla ve středu u plzeňského městského soudu s žalobou na náhradu škody ve výši 1,83 miliardy korun. Tuto částku požadovala soudní cestou po městu Plzeň za zmařenou investici poté, co se nepodařilo vybudovat v centru města obří obchodní centrum OC Corso. Soudce Lukáš Ludvík zamítl žalobu na zaplacení uvedené sumy a navíc uložil společnosti Amádeus jako žalobci uhradit žalované straně v plné výši náklady soudního řízení. Rozsudek dosud není pravomocný. Žalobce si ponechal lhůtu na podání odvolání. Město se proti verdiktu odvolávat samozřejmě nebude, konstatoval viditelně spokojený primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD), který se jednání osobně zúčastnil společně s dvojicí právníků.

Primátor Martin Zrzavecký byl osobně přítomen v soudní síni při vynesení rozsudku | Autor: Richard BenešPrimátor Martin Zrzavecký byl osobně přítomen v soudní síni při vynesení rozsudku | Autor: Richard Beneš

„Mám jednoznačně velkou radost z rozhodnutí soudu. Ukázalo se, že město postupovalo vždy správně. Rozhodnutím okresního soudu jsme jen doložili to, že zastupitelé minulí i současní rozhodovali s plnou odpovědností a rozhodli vždy dobře. Je otázkou, co bude dál. Vnímáme to, že to není pravomocné rozhodnutí soudu. Uvidíme, s jakou další strategií přijde společnost Amádeus,“ uvedl bezprostředně po vynesení rozsudku primátor Martin Zrzavecký. Zdůraznil, že pokud by město na základě žaloby bylo povinno uhradit žalovanou částku 1,8 miliardy korun, mělo by to zásadní dopad do života občanů.

Cílem města je podle primátora to, aby se pozemek po DK Inwest zastavěl ať už v duchu referenda, nebo regulačních podmínek. „Patří to k jednomu z nejcennějších území města. Zaslouží si zástavbu, ale v duchu toho, co občané chtějí. Město na to má jasný názor v podobě dvou studií. Rád bych na tom místě viděl multifunkční zástavbu pro volnočasové a kulturní aktivity, ale měla by tam být i bytová zástavba a obchody. Ty na Americkou třídu patří. Má to být živý bulvár a ne to, co je tam dnes,“ řekl primátor. Dodal, že zatím není jasné, kolik soudní spor město stál, ale za právní služby to bude více jak 2,5 milionu korun.

A co bylo vlastně předmětem soudní bitvy která začala loni v září? Společnost Amádeus podala na město žalobu za zmařený projekt i ušlý zisk a požadovala částku 1,83 miliardy korun. Z toho do přípravy projektu měl developer investovat 351 milionů korun. V této sumě je zahrnuta i likvidace DK Inwest. Radnice od začátku tvrdila, že se nedopustila ničeho, čím by společnost Amádeus poškodila. Město se také řídilo výsledky referenda, ve kterém Plzeňané odmítli stavbu OC Corso. Výsledky referenda zavázaly město, aby podniklo všechny kroky proti stavbě obchodního centra.

V závěrečné řeči uvedl právní zástupce developera Vladimír Uhde, že město zúžilo problém sporu jen na neplnění regulačních podmínek. „Všechny požadavky města na změny projektu žalobce vypořádal. Nakonec to bylo už jen o tom, že to je velké a jestli se to líbí. Vytahovaly se další regulační podmínky, které už byly z naší strany dávno splněné. Už před referendem bylo jasné, že není snaha nechat investora projekt realizovat. Ať už by investor dělal se stavbou cokoliv, je jasné, že město by mu to nepovolilo postavit. Jak je možné, že město může zakázat soukromé společnosti stavbu na jejích vlastních pozemcích,“ konstatoval ve své závěrečné řeči advokát developera.

Jeho slova ovšem odmítl právní zástupce města Daniel Hájek, který označil žalobu za bezdůvodnou a žádal její zamítnutí. „Žalobce se snaží prezentovat město jako svého partnera, ale město nemělo na projektu žádný zájem a nemělo z něj mít nějaký profit. Žalobce dlouhodobě usiloval o to, aby do projektu zahrnul i městské pozemky. Město mu své pozemky rozhodně nechtělo vnutit. Přijetí regulačních podmínek bylo jedinou cestou, jak projekt upravit tak, aby to splnilo veřejný zájem. I soudní znalci žalobce před soudem uznali, že Amádeus nikdy nesplnil regulační podmínky stanovené městem. Byly neustále problémy s dělením objektu do dílčích ploch, projekt se nijak neměnil a žalobce chtěl po městu další ústupky. Podle znalce však byly regulační podmínky splnitelné i přípustné,“ prohlásil právní zástupce města Daniel Hájek. Na závěr zdůraznil, že zásadní v celé kauze bylo tedy nesplnění regulačních podmínek ze strany investora, nikoliv výsledek referenda.

Společnost Amádeus nadále tvrdí, že chce pokračovat v přípravě stavby multifunkčního objektu Corso a zacelit tak dlouhodobě nevyužívaný prostor v centru města Plzně. Požádala stavební úřad o vydání územního rozhodnutí a tento proces běží. „Očekáváme proto, že v příštích dnech obdržíme ze strany města potřebná souhlasná stanoviska k realizaci našeho záměru. V opačném případě to bude znamenat potvrzení našich obav, že město se rozhodlo zmařit jakékoli ekonomicky smysluplné využití daného území ze strany společnosti Amádeus. Nadále počítáme s provedením změn původního projektu tak, aby více zohledňovaly i volnočasové, kulturní a další aktivity určené pro veřejnost,“ řekl mluvčí společnosti Karel Samec. Podle vedení města je ale nový projekt v podstatě totožný s původním.

Soudce Lukáš Ludvík při odůvodnění rozsudku zmínil, že společnost Amádeus vede podobný několikaletý spor také s městem Ostrava, od nějž požaduje přes 1,5 miliardy korun.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Primátor Martin Zrzavecký byl osobně přítomen v soudní síni při vynesení rozsudku | Autor: Richard Beneš
  • Primátor Martin Zrzavecký byl spokojený s verdiktem soudu | Autor: Richard Beneš
  • V místě plánovaného OC Corso zůstává i nadále obří parkoviště | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Fery 05.05.2016 14:40, Reagovat

Chraň nás Pánbůh, kdyby se k rozhodování ve městě dostali takoví Karlosové. Ono stačí, že na Nám. Republiky stojí ty tři zlaté hrůzy. To bychom se asi divili, kdyby každý stavěl kdekoliv cokoliv. Neznamená, když někdo vlastní poblíž středu města pozemek, že tam postaví třeba repliku Radyně. Když někdo nemá soudnost, musí zasáhnout např. památkáři.

Karlos 05.05.2016 11:13, Reagovat

Naprosto souhlasím, referendum byl zločin.

KAB 04.05.2016 17:24, Reagovat

Nejzásadnější je to, co Zrzavecký řekl, tedy že tohle není pravomocné rozhodnutí a jak víme, odvolací (a pak ještě případně i dovolací, nedejbože pak ještě ústavní) soud může rozhodnout jinak, případně to celé vrátit na začátek.

Tady platí přesně to, co řekl Churchill po bitvě u El Alamejnu, že tohle není konec, ani začátek konce, možná tak konec začátku - tady se bude zřejmě ještě soudit stejná věc několikrát a to několik let.

Byl jsem proti manipulativnímu referendu a jeho výsledek považuji za naprostou obludnost (jde o soukromý pozemek) - ale uznávám, že výše odškodnění za zmařený záměr a znehodnocení investice byla velmi nadsazená, notabene když firmě pozemek samozřejmě zůstal.

No a jelikož na tomto pozemku stejně nemůže vzniknout nic jiného než \"něco jako Corso\", tak ona ta investice je v zásadě jen odložena a hodnota pozemku se taky nemění. Dnes už tyhle různé škodící skupiny máme jako společnost pojmenované a identifikované a víme co jsou různí ti ekoteroristé a sluníčkáři za šmejd a odpad a tak je jen otázka času, kdy budou společností definitivně zavrženi a budeme se moci zase normálně rozvíjet.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.