Na Slavnosti svobody dorazí 13 veteránů, dva z nich přijedou do Plzně poprvé od konce války

Na Slavnosti svobody dorazí 13 veteránů, dva z nich přijedou do Plzně poprvé od konce války | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří PrantnerJiří Prantner

Radní města Plasy, předseda Finančního výboru města Plasy

Více

Anna SoukupováAnna Soukupová

Obchodně technický manažer

Více

Radoslav ŠkardaRadoslav Škarda

První místostarosta MO Plzeň 3

Více

Na Slavnosti svobody dorazí 13 veteránů, dva z nich přijedou do Plzně poprvé od konce války

Plzeň, 03.05.2016, aktualizováno 14:21 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Na letošní Slavnosti svobody přijede do Plzně šest belgických a sedm amerických vojenských veteránů, přičemž dva z nich budou na plzeňských oslavách vůbec poprvé. Většina veteránů přijíždí s rodinnou, nejčastěji se svými syny a dcerami, jimž se snaží přiblížit zážitky z května 1945. Z připraveného programu oslav veteráni nejvíce stojí o akce typu prohlídky kempů nebo o besedu s veřejností, tedy o takové, při nichž se mohou osobně potkat s lidmi. Tuto příležitost budou mít letos také při sobotní Ride of Freedom, při níž projedou Plzní na otevřených džípech, informoval primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD).

„Co se týká amerických veteránů, do Plzně letos přijedou Earl Ingram, George Thompson, Robert Gilbert, James Duncan, Reuben Schaetzel, Richard Pieper, vůbec poprvé od osvobození Glynn Ragy. Z belgických veteránů tu budou Michel Gilain, José Schindfessel, Louis Gihoul, Hubert Rauw, Paul Jacobs a nově Valere Gustin,“ uvedla Jana Švábková, vedoucí oddělení protokolu kanceláře primátora města Plzně. V Plzni už je také vnuk generála Pattona George Patton Waters, účast potvrdil také vnuk plukovníka Charlese Nobleho.

Podle Patricie Kraftové, která se stará o americké veterány, je už většina z nich v Plzni, poslední přijede ve středu. V případě belgických veteránů dorazí do západočeské metropole poslední v pátek, a sice Valere Gustin, který přijede do Plzně úplně poprvé. „Například už tradičně přijel s celou rodinou Louis Gihoul. V autě jel však sám, v sedm hodin ráno vyjel z domova v Belgii a v 15.15 hodin už pil po 785 km jízdy svoje první pivo v hotelu v Plzni,“ uvedla Pavla Kocourková, která během slavností doprovází belgické veterány. Louis Gihoul v listopadu oslaví 93 let.

Ride of Freedom vyjede z náměstí Republiky v 15.30 hodin, pojede na Boleveckou náves. V Bolevci veteráni budou do 16.20 hodin, poté kolona přejede do areálu armádního střeleckého stadionu v Lobzích. Tam se uskuteční od 17.00 hodin vzpomínka na padlé. Pozdravit americké a belgické veterány budou mít Plzeňané možnost na Klatovské třídě, nejlépe z prostoru Masarykova náměstí. Kolona tam bude od Lobez přijíždět kolem 18.00 hodin a pokračovat bude po Klatovské třídě až na náměstí Republiky. Tam veterány čeká velké přivítání, na programu bude i vystoupení skupiny Taxmeni, od 21:10 hodin zazpívá Marta Kubišová v doprovodu hudební skupiny Petra Maláska.

Podle prvního náměstka primátora Martina Baxy (ODS) letošní Slavnosti svobody nabídnou bohatý a důstojný program. Ve městě vzniknou autentické vojenské tábory, své programy připravily kluby vojenské historie, prezentaci bude mít i Armáda ČR a Městská policie Plzeň, lidé uvidí ukázky tábora současné US Army. „Kromě hlavního vzpomínkového aktu u pomníku generála Pattona se uskuteční i menší pietní akty, připravena je také beseda s veterány, jež bývá silným a dojemným zážitkem,“ přiblížil Martin Baxa. Na programu je také sběratelská burza, Májová taneční noc v kulturním domě Peklo, American Street Food Market neboli festival pouličního jídla v DEPO2015, přehlídka dobové módy z let 1930 až 1950 a vojenských uniforem z roku 1945, seskok parašutistů do srdce města neboli výsadek nad Plzní i řada výstav a dalších událostí.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (8 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Jan 05.05.2016 08:27, Reagovat

Je jistě namístě vzdát úctu padlým i veteránům, kteří se zasloužili o osvobození západní Čech od fašismu.
Není ale teď namístě přehnané oslavování USA - země, která stojí v současné době za destabilizací Evropy, od zbrklého spuštění Majdanu až po hordy muslimských vetřelců cíleně vpouštěné do Evropy i díky ovládání vedoucích politiků EU.
Bůh ví, že nejsem komouš (nesnáším příspěvky Vosího hnízda). Pravda, jsem ale vlastenec (stává se z toho i díky politikům jako Valachová či Pelikán sprosté slovo, a to je zrůdné ...)
Přátelé, nenapadejme se navzájem a přemýšlejme, co je dobré pro tuto zemi a její obyvatele, bez ohledu na leckdy cynické zájmy velmocí.

Jaroslav 03.05.2016 21:54, Reagovat

Je třeba uctít památku padlých bez propagace Ruska či USA, bez politických cílů a tak abychom se nemuseli stydět!

Vosí Hnízdo 03.05.2016 18:16, Reagovat

Ostudou bylo nedělní nevpuštění cca 50 Nočních vlků do Schengenu uctít památku padlých Sovětů a Rudoarmějců. Stalo se to na polské hranici. Noční vlci měli veškeré cestovní doklady v pořádku včetně schengenských víz. Jak odporné v porovnání s poflakováním a nájezdem milionů připrchlíků bez dokladů, co sem přitáhli drancovat Evropu.

Vosí Hnízdo 03.05.2016 18:10, Reagovat

Na ruských televizích je v těchto dnech mnoho zajímavých filmů a pořadů. Přidávám odkaz na rozcestník ruských televizí: http://pervyi-kanal.lafa.tv/live/

Za připomenutí v neposlední řadě stojí Vojenská přehlídka z Rudého náměstí v Moskvě na Den vítězství 9.5. (bude vysílat buď Rossia 1 nebo Pervyj kanal)

Vosí Hnízdo 03.05.2016 18:06, Reagovat

Oslavme den osvobození v Praze:

8. května bude pražskými ulicemi poprvé pochodovat „Nesmrtelný pluk“. Tato akce památky na příbuzné a blízké, jež zahynuli v letech války s nacismem, nebo válčili s ním, vznikla v Rusku. Každý rok vycházejí na ulice ruských měst miliony lidí, jen v Moskvě pochodovalo v pietním zástupu půlmilionu občanů

Je to první „Nesmrtelný pluk\\\\\\\" v Česku, proto zatím pouze v Praze. Pochod má začít v 13:00 na Loretánském náměstí a skončit na Hradčanském, kde se bude konat mítink a pak koncert dětských pěveckých sborů z Ruska a Česka. Půjdeme v jednom zástupu s ruskými občany na znamení našeho společného boje s nacismem

yaaL88 04.05.2016 15:24, Reagovat

Velmi souhlasím s tímto pochodem, jenom je škoda, že skončí na Hradčanském náměstí - měli byste pochodovat až na Rudé náměstí - a nevracet se.

Josef 04.05.2016 13:31, Reagovat

Vosáku, Ty se jednou z toho Ruska posereš.
Možná, až Noční vlci pojedou zpátky, By Tě mohli vzít s sebou do Ruska a tam si pak užívat směšných radovánek u mauzolea na Rudém náměstí.

Jaroslav I. 04.05.2016 17:11, Reagovat

Výborný nápad, konečně by se Vosák dočkal svého vytouženého ráje!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.