Plzeňská diecéze má nového biskupa, stal se jím při slavnostním svěcení Tomáš Holub

Plzeňská diecéze má nového biskupa, stal se jím při slavnostním svěcení Tomáš Holub | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Alena ŠůmováAlena Šůmová

Místostarostka Horní Břízy

Více

Václav PetrusVáclav Petrus

Starosta Švihova

Více

Karel BaumrukKarel Baumruk

starosta obce Žihobce, ekonom podnikatel

Více

Plzeňská diecéze má nového biskupa, stal se jím při slavnostním svěcení Tomáš Holub

Plzeň, 02.05.2016, aktualizováno 14:42 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Z rukou kardinála Dominika Duky přijal při slavnostním obřadu v katedrále svatého Bartoloměje biskupské svěcení Tomáš Holub, který se stal novým biskupem plzeňské diecéze zahrnující většinu Plzeňského a celý Karlovarský kraj. Holub je teprve druhým biskupem druhé nejmladší diecéze v ČR. Vystřídal svého předchůdce Františka Radkovského, který diecézi vedl od jejího vzniku v roce 1993. Holuba jmenoval biskupem po více než ročním hledání kandidáta papež František letos 12. února. Donedávna působil Tomáš Holub jako sekretář České biskupské konference, knězem se stal v roce 1993. V polovině 90. let byl prvním vojenským kaplanem a později hlavním kaplanem Armády ČR.

Novým biskupem se stal Tomáš Holub | Autor: Plzen.euNovým biskupem se stal Tomáš Holub | Autor: Plzen.eu

Samotnou slavnost biskupského svěcení sledovala zcela zaplněná katedrála, kam se vejde kolem 2000 osob. Kdo se nedostal dovnitř, mohl sledoval obřad na velkoplošných obrazovkách na náměstí nebo ve františkánském kostele. Ke gotickému chrámu přišel z františkánského kláštera, založeného současně s městem Plzní na konci 13. století, průvod více než 200 kněžích a řeholníků. Holubovi po boku kráčel zástupce nejstarších a nejmladších kněží diecéze.

Kromě Duky se na Holubově svěcení podílel i jeho předchůdce Radkovský a biskup z partnerské diecéze v německém Řeznu Rudolf Voderholzer. Přítomen byl i kardinál Miloslav Vlk a většina biskupů. Pozdrav novému biskupovi poslal prezident Miloš Zeman, hodně síly mu popřál i náčelník generálního štábu Josef Bečvář, který Holuba dobře zná z doby, kdy působil jako armádní kaplan. Radkovský musel podle církevních pravidel na funkci biskupa po dosažení 75 let věku na podzim 2014 rezignovat.

Při obřadu, při němž se podle přesně stanovených regulí četla papežská bula, musel Holub složit sliby. Poté ulehl tváří k zemi a chrám zpíval litanie, po nich Duka a ostatní biskupové klečícímu Holubovi postupně kladli ruce na hlavu. Po dalších ceremoniích předal Duka novému biskupovi biskupský prsten, mitru a berlu z olivového dřeva. Pochází z odkazu papeže Jana Pavla II., který ji dostal ve Svaté zemi a do budoucna by se měla stát symbolem plzeňských biskupů. Předtím ji používal biskup Radkovský.

Podle informací z posledního sčítání lidu z roku 2011 se v Plzeňském kraji hlásí k římskokatolické církvi 38 329 věřících z 570 401 obyvatel. V Karlovarském kraji se z 295 595 obyvatel hlásilo k této církvi 11 666 lidí. Podle biskupství chodí na nedělní bohoslužby kolem 10 tisíc lidí. V diecézi je 574 kostelů a kaplí, slouží je stovka kněží a několik desítek řeholníků.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.