Bitva s účastí vojáků Rudé armády během Slavností svbody v Plzni nebude, organizátor ji raději celou zrušil

Bitva s účastí vojáků Rudé armády během Slavností svbody v Plzni nebude, organizátor ji raději celou zrušil | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Zdeněk HonzZdeněk Honz

Radní PK pro oblast sociální věci

Více

Martin KožnarMartin Kožnar

Architekt

Více

Karel KvitKarel Kvit

zastupitel MO Plzeň 2 Slovany

Více

Bitva s účastí vojáků Rudé armády během Slavností svbody v Plzni nebude, organizátor ji raději celou zrušil

Plzeň, 25.04.2016, aktualizováno 18:26 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Letošní Slavnosti svobody v Plzni se musí obejít bez velké bojové ukázky, která se 8. května měla stát jedním z vrcholů oslav osvobození. Fiktivní bitvu na demarkační linii, do které se autor scénáře rozhodl mimořádně zapojit na pět minut i vojáky Rudé armády, včetně tanku T-34, veřejnost nepřijala a podrobila ji kritice. V důsledku toho se hlavní organizátor akce Michal Kindl rozhodl zrušit zmíněnou bojovou ukázku. Posledních 18 let se Kindl podílel na organizaci oslav, především pak jejích bojových ukázek. V pondělí oznámil primátorovi Plzně, že od realizace bitvy letos ustupuje.

Vedení města Plzně ve svém následném prohlášení uvedlo, že si váží přístupu Michala Kindla, který se rozhodl zrušit bojové ukázky. „Pan Michal Kindl je autorem scénáře a organizátorem akce, jejímž cílem bylo přiblížit osvobozovací boje na území Československa v roce 1945. Jsme si je vědomi toho, že se scénář bitvy stal předmětem politizace. Na sociálních sítích již byly zaznamenány i pokusy zatáhnout do tohoto tématu veterány druhé světové války, tedy nejvzácnější hosty Slavností svobody. To si město Plzeň v žádném případě nepřeje, a proto plně respektujeme rozhodnutí organizátora akce,“ uvedli za město primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) a jeho první náměstek Martin Baxa (ODS).

Bojové ukázky se měly uskutečnit 8. května 2016 a měly vzdát hold všem, kteří se podíleli na osvobozování Československa. Příběh fiktivní bitvy měl podle scénáře Michala Kindla připomenout setkání spojenců z obou front na demarkační linii, tedy té, co vedla za městem Rokycany. Řeka Radbuza měla symbolizovat tuto demarkační linii a měla také symbolicky evokovat i slavné setkání sovětské a americké armády na Labi, k němuž došlo přesně před 71 lety, tedy 25. dubna 1945.

Proti účasti ruských vojáků na bojové ukázce jako první protestovali zastupitelé z TOP09 na dubnovém jednání městského zastupitelstva. Připojili se k nim ale i další politici z jiných stran. „Proč bude v Plzni bude bojovat Rudá armáda? Ať si bojuje v Praze. Nás osvobodila americká armáda,“ prohlásil například zastupitel Petr Suchý (TOP09). Nad účinkováním rudoarmějců vyjádřil smutek i starosta centrálního plzeňského obvodu Radislav Neubauer (ČSSD). „V Plzni by logicky neměla válčit Rudá armáda,“ uvedl starosta Neubauer.

Letošní Slavnosti svobody se nezapíší do dějin zlatým písmem také vzhledem k tahanicím kolem velmi oblíbeného konvoje historických vojenských vozidel, který tentokrát z rozhodnutí plzeňského Military car clubu nebude. Organizátoři spanilé jízdy se rozhodli navzdory velkému zájmu veřejnosti i některých dalších vojenských klubů, že konvoj pojede jen během kulatých výročí. A aby toho nebylo málo, k zemi šly o víkendu v důsledku špatného technického stavu oba pylony památníku Díky Ameriko!

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (10 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 26.04.2016 08:47, Reagovat

Není pravda, že by to veřejnost nepřijala, jak se píše v článku - znám spoustu lidí, hlavně ty s dětmi, kteří se na to těšili. Nepřijali to pouze extrémisté z TOP09 a další na tuto stranu, nepokrytě navazující na NSDAP, napojení.

Osobně je mi to jedno, na \"oslavy\" každý rok odjíždím z Plzně pryč - ale lidé by si měli uvědomit, že je TOP09 připravila o akci, na kterou se řada z nich těšila.

Je ale hnus, že TOP09 dokáže zpolitizovat i takovou věc jakou je připomenutí si obětí války. Chápu je válku nevyhrál wehrmacht, což musí strašně vadit náckům jako Schwarzebberg, ale je to přece více než 70 let, snad i taková špína už by se měla být schopna se posunout někam dál ve svém smýšlení.

Pavel 26.04.2016 09:02, Reagovat

Někdy v roce 1997 pronesl Schwarzenberg při jednání se sudetskými Němci, že jednou Sudety opět připadnou Německu a že on sám doufá, že se to dožije. Schwarzenberg není Čech, je to vlastizrádce, který by nás klidně Němcům prodal. Kvůli tomu, že je degenerovaný, dokázal na svou blbost chytnout spoustu mladých lidí, kterým se líbilo, že ze sebe nějaký politik, dělá blba. Ovšem on sám blb je. Perfektní marketing, nic jiného. Na této verbeži s modrou krví, která zde v minulosti dusila český národ, stojí politická strana, která k mému nepochopení je stále ve v PS i u nás v zastupitelstvu. Přívržence nechápu. Ten kdo podporuje zrádce, je zrádcem také.

KAB 26.04.2016 16:20, Reagovat

O tom, jaká je Schwanzenberg špína a zrůda dokonale vypovídá věta, kterou pronesl v době, kdy formou smyšlených restitucí drancoval Česko - v souvislosti s vracením majetku nacistickým kolaborantům řekl: \"Za pár let lidi budou mít problém se nažrat a pak jim bude jedno co se komu vrací\". Víc není snad třeba dodávat.

Jaroslav 25.04.2016 19:25, Reagovat

Skvela zprava, to si kopnu poradnou vopici, jako Vosak...

Vosí Hnízdo 25.04.2016 19:20, Reagovat

Uctění památky padlých by měla být vážná pietní akce a nikoli cirkus a pouťová zábava, jak se to dnes prezentuje. Takže vojenský pochod za účasti vojenské kapely, čestné salvy... tak nějak by to mělo vypadat

Vosí Hnízdo 25.04.2016 19:17, Reagovat

Je lež, že se za socialismu tajila účast spojenců na osvobození. Ale samozřejmě, přikládalo se tomu taková váha, jaká ve skutečnosti byla - velice malá. V květnových dnech vyjížděla kolona delegace v čele s americkým velvyslancem, vojenským přidělencem atd. na okružní jízdu jihozápadními Čechy a u pomníčků padlých spojeneckých vojáků pokládali věnce, samozřejmě za účasti místních lidí - např. Plzeň Litice, Svaté pole u Horažďovic, Lnáře, Strakonice.... atd., tam všude američtí diplomaté jezdili, nikdo jim v tom nebránil, takže je nebetyčná lež, když se dneska říká, že se podíl spojenců popíral. V učebnicích dějepisu SPN se o spojeneckém podílu na osvobození rovněž psalo.

Fery 26.04.2016 15:44, Reagovat

Je pravda, že diplomati jezdili uctít památku, ale např. v Liticích (nevím jak jinde) akt natáčela STB, takže se tam moc občanů nevyskytovalo, protože to věděli a nechtěli pak mít značné problémy, které následovaly. Ten kdo to nevěděl a zúčastnil se, čelil nebývalé šikaně a útlaku celé jeho rodiny.

Vosí Hnízdo 26.04.2016 16:05, Reagovat

Další totální dezinformace, stejně jako nyní vypouštěné fámy zejména TOP 09 o komplotu na Oslavy osvobození. Přišli s tím, že komunističtí záškodníci nařezali pomník, zakázali konvoj atd. Kde by chudáci Komunisti při své pasivitě k tomu přišli? Ale k věci: Tam kde byli přítomni diplomati, dokonce samotný velvyslanec velmoci samozřejmě stejně jako dnes policie (tehdy Bezpečnost)být musela. Co kdyby se tam něco semlelo, takže ochrana být musela. Jak bysme to potom vysvětlovali na mezinárodní půdě, kdyby po velvyslanci třeba někdo něco hodil. Důvodů bylo dost - třeba mezinárodní imperialismus, války a imperialistická nenávist k socialistickému pokroku. Prázdné makovičky si to samozřejmě vysvětlili po svém (co jiného se také v tupé hlavě mohlo zrodit), že jsou tam StBáci aby je perzekuovali. Je pravda, že tam docházelo i k různým špionážním kontaktům, v americké delegaci byli přítomni agenti CIA, takže i to se muselo hlídat, přeci jen byla studená válka a s USA jsme byli v politicky protikladném vztahu. Ostražitost být musela i v tomto ohledu. Takže kdo se pokoušel přebírat například štvavé tiskoviny nebo předávat různé materiály, musel počítat s vyšetřováním a třeba i s vězením, prokázala li se špionáž či vlastizrada. Ale to záleželo na každém, zda platné zákony chtěl porušit za mrzský jidášský americký dolar či je chtěl dodržovat.

Vosí Hnízdo 25.04.2016 19:07, Reagovat

Co se pomníku týče, nechal bych to jak to je, uříznuté pylony nejsou špatné, opatřil bych je nápisem a když holt kvalita kamene byla jaká byla (běžné pomníky drží staletí), nic už do toho neinvestovat. Maximálně pohnat k zodpovědnosti toho, kdo to tehdy zařizoval, zjistit, kolik peněz se mu zadřelo za nehty a jiné čachry kolem toho. To bychom se asi dozvěděli věci!! Peněz za americké pomníky už se vyhodilo dost, poslední byl ten kus šrotu u Velkého divadla, který není ani pořádně vidět. Za ušetřené peníze by se toho panečku udělalo nebo postavilo. Třeba městské byty s regulovaným nájemným, aby měli lidi kde bydlet atd.

Vosí Hnízdo 25.04.2016 18:49, Reagovat

Možná je to tak opravdu lepší: Než lživý výklad historie, kde by se Sověti ukazovali jako nýmandi a napulírovaní spojenci jako hrdinové dne je lépe neukazovat nic. Skromný pietní akt městského významu u pomníčku bohatě postačí. ČSR by bez Sovětů osvobozena nebyla a spojenci měli jen opravdu malinký podíl. Navíc konkrétně Plzeň osvobodila domobrana řízená tehdejší KSČ, takže jestli by se měla svádět opravdu autentická osvobozující bitva, měla by být za přítomnosti rudých praporů a rudé komunistické hvězdy, srpu a kladiva. Po vítězné bitvě bych připustil v závěru krátký příjezd spojenců ve svátečních uniformách převzít oficiálně kapitulaci, protože ta nemohla být složena do rukou civilistů. Tak nějak to bylo. To by bylo autentické. Jinak co je mi známo, tak veřejnost účast Sovětů vítala, přesto, že Sověti byli vypodobněni v deklasující roli a lidem to nevadilo, byli rádi, že se tam odrazí trochu malinko skutečnost účasti Rudé armády. Mnozí politici by si měli zopakovat dějepis, protože kapitulaci a připustme oficiální papírové osvobození zajistili spojenci (příslušníky armád US, VB, Belgie....), nikoli samotní Američané. Takže už i v tomto je to vše lživé a zavádějící. Asi tak!!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.