Po slavném pomníku zbyly opravdu jen špalky, likvidaci sledovaly na Americké třídě stovky lidí

Po slavném pomníku zbyly opravdu jen špalky, likvidaci sledovaly na Americké třídě stovky lidí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Marie ŠamanováMarie Šamanová

Koordinátorka sociálních služeb

Více

Robert VargaRobert Varga

Advokát

Více

Václav DušekVáclav Dušek

krajský místopředseda

Více

Po slavném pomníku zbyly opravdu jen špalky, likvidaci sledovaly na Americké třídě stovky lidí

Plzeň, 23.04.2016, aktualizováno 20:57 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Stovky lidí sledovaly od sobotního rána postupnou likvidaci jednoho ze symbolů Plzně, kterým byl dvě desetiletí beze sporu památník Díky, Ameriko! Na Americké třídě. Zhruba deset hodin trvaly technicky náročné práce na odstranění dvou poškozených žulových pylonů. Specializovaná firma už v pátek zpevnila mnohatunové kvádry bandáží, aby je stáhla. V sobotu pak pomocí lanové pily oba dva odřízla ve výšce 38 centimetrů nad zemí. Na torzo obou pylonů byl kolem 19.00 hodin nasazen tubus z nerezového plechu, který místo důstojně zakrývá a zůstane do doby, než budou zhotoveny pylony nové. Nechyběla ani kytice růží, kterou někdo z diváků symbolicky umístil na oplocení před pomníkem.

Toto je nová a doufejme, že jen dočasná podoba památníku | Autor: plzen.euToto je nová a doufejme, že jen dočasná podoba památníku | Autor: plzen.eu

„Jsem rád, že se nevyskytly žádné zásadní komplikace, a že se podařilo vše rychle a profesionálně zajistit. Prioritou pro nás byla od počátku bezpečnost občanů. Přestože byl prostor kolem památníku oplocen, nemohli jsme si dovolit jej dlouho nechávat v tomto stavu,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Náročnou operaci se podařilo naplánovat a zajistit tak, že na jednom z nejvytíženějších míst v Plzni, tedy na křížení Klatovské a Americké ulice, dopravu neomezila.

„Při zásahu firma použila pilu se speciálním diamantovým řezným lanem určeným na tvrdý materiál, která pylony odřízla. Pylony pak putovaly na deponii v Jateční ulici. Co se týká tubusu, byl na obě torza nasazen obal z nerezového plechu,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Vrchní deska je zhruba šest centimetrů silná, na ní je ještě dvoucentimetrová kovová deska s vypáleným nápisem, informacemi v českém a anglickém jazyce. Toto řešení vydrží do doby, než se podaří vybrat vhodný kámen pro nový památník a vysoutěžit zhotovitele.

„Odřezávání prvního dvacetitunového pylonu trvalo 3,5 hodiny, tedy o zhruba půl hodiny déle, než jsme odhadovali,“ uvedl Miroslav Kalaš z firmy APB Plzeň, který na akci dohlížel. Ten byl i u toho, když se památník před 22 lety na své místo usazoval. „Tehdy jsem seděl v jeřábu. S pylony se přijelo na Americkou, uzavřela se doprava a prakticky za tři hodiny jsme měli oba pylony umístěny,“ zavzpomínal Kalaš.

K odstranění pylonů přistoupilo město na základě posudků statika i znalců z oblasti petrologie, podle nichž byl stav špatný, v obou kvádrech se objevily praskliny a ty se nebezpečně zvětšovaly. Na přípravu a odstranění žulových pylonů uvolnilo 705 tisíc korun z přebytku rozpočtu za rok 2015. Dalším krokem by mělo být vypsání soutěže na dodavatele kamene, tedy materiálu pro nové pylony. Poté by měla následovat soutěž na zhotovitele. Podoba památníku se měnit nebude.

V souvislosti s poškozením pomníku se letos během květnových Slavností svobody uskuteční hlavní vzpomínkový akt věnovaný osvobození Plzně americkou armádou nově v lokalitě u pomníku generála G. S. Pattona pod plzeňským Velkým divadlem. Na nahrazení poškozených pylonů novými se jednomyslně shodlo vedení města Plzně.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.