Laureátem Ceny 1. června se letos stane publicista, spisovatel a dramatik Ivan Binar

Laureátem Ceny 1. června se letos stane publicista, spisovatel a dramatik Ivan Binar | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Luboš RídlLuboš Rídl

člen

Více

Miloslav KuntMiloslav Kunt

Starosta Přimdy

Více

Petr SuchýPetr Suchý

Člen krajského předsednictva TOP09

Více

Laureátem Ceny 1. června se letos stane publicista, spisovatel a dramatik Ivan Binar

Plzeň, 21.04.2016, aktualizováno 10.05.2016 15:04 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Letošní Cenu 1. června získá signatář Charty ´77, novinář, publicista, spisovatel a dramatik Ivan Binar. Prestižní ocenění udělované městem Plzeň obdrží za trvalou obhajobu a prosazování principů demokracie a lidských práv a svobod při slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně dne 1. června 2016. Tento den si Plzeň připomíná veřejné vystoupení Plzeňanů proti totalitnímu režimu v roce 1953.

Publicista Ivan Binar, který se narodil 25. června 1942 v Boskovicích, byl za svoji uměleckou a publicistickou činnost odsouzen za pobuřování, z nepřátelství k socialistickému společenskému zřízení na 12 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykal ve věznici v Plzni na Borech. V lednu 1977 se stal signatářem Charty ´77, na nátlak StB byl vyhoštěn do Rakouska, v letech 1983 - 2004 byl redaktorem rozhlasové stanice Svobodná Evropa. V roce 2003 byl členem Rady České televize, v letech 2003 - 2004 předsedou Obce spisovatelů. Návrh na jeho ocenění podal Petr Náhlík (KDU-ČSL), náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

„Prokázal svou statečnost, celým svým životem a činy obhajoval hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie. Odkaz jeho prací je hluboce humánní a naplňuje smysl uvedené ceny,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Cena je udělována za významný přínos k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti a za důslednou obhajobu lidských práv a svobod prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize, může být udělena i za dlouholetou publicistickou činnost i jednotlivé práce, které, zvlášť významně přispěly k pochopení nebo prosazení principů demokratického právního státu.

„Pan Ivan Binar v tomto smyslu dlouhodobě již od 60. let působil a stále působí ať již jako redaktor, publicista či spisovatel. Do konfliktu s normalizačním režimem se dostal už v době hluboko před listopadem 1989, kdy byl redaktorem měsíčníku Tramp až do zákazu jeho vydávání v únoru 1971. V lednu 1977 se stal signatářem Charty ´77, kdy byl po nátlaku StB donucen odejít s rodinou do Vídně. V Rakousku tlumočil v uprchlickém táboře a spolupracoval s Rádiem Svobodná Evropa. V roce 1983 se stal na dvacet let redaktorem pořadu Hlasy a ohlasy ve stanici Svobodná Evropa v Mnichově,“ doplnil Petr Náhlík.

Dne 1. června se připomíná veřejné vystoupení Plzeňanů proti totalitnímu režimu v roce 1953, říká se mu také \\\\\\\"Den prvního zvonění.\\\\\\\" Tehdy se postavili Plzeňané otevřeně proti komunistickému režimu, aby vyjádřili nesouhlas s probíhající měnovou reformou. Do protestní akce se zapojilo 20 tisíc lidí, kteří na necelý den ovládli značnou část města a až večer jejich neposlušnost potlačily přivolané ozbrojené posily. Během povstání bylo na obou stranách zraněno kolem 250 osob. Toto vůbec první povstání proti komunistickému režimu v Evropě však tehdejší režim potlačil a utajil. V souvislosti s nepokoji bylo v Plzni odsouzeno v politických procesech 331 osob, někteří až na 14 let vězení. Celkem 50 rodin bylo vystěhováno z města do zapadlých pohraničních obcí, celá řada lidí přišla o práci a mnozí byli léta diskriminováni.

Cenu 1. června udělovanou od roku 1993 již v Plzni získalo za významný přínos k prosazování demokracie, svobody a spravedlnosti a za obhajobu lidských práv a svobod v médiích celkem 22 osobností. Držitelem je i bývalý prezident Václav Havel, spisovatel Jiří Gruntorád, získal ji například jako vůbec první Pavel Tigrid, dále Jaromír Štětina, Jefim Fištejn, Ivan Medek, Jan Šibík, Jiří Stránský nebo Jacques Rupnik, Dana Němcová, socioložka Jiřina Šiklová a in memoriam také básník, publicista a politický vězeň Ivan Magor Jirous. V loňském roce cenu obdržel in memoriam sociolog, filosof, politik a disident Rudolf Battěk.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.