Ve spalovně odpadu poprvé škrtli pod kotlem, pohltil první tuny odpadu v rámci předkomplexních zkoušek

Ve spalovně odpadu poprvé škrtli pod kotlem, pohltil první tuny odpadu v rámci předkomplexních zkoušek | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr BailerPetr Bailer

Archeolog,asistent ZČU

Více

David SedláčekDavid Sedláček

Právník, VŠ lektor

Více

Jan MudraJan Mudra

soukromý zemědělec, chovatel koní

Více

Ve spalovně odpadu poprvé škrtli pod kotlem, pohltil první tuny odpadu v rámci předkomplexních zkoušek

Plzeň, 20.04.2016, aktualizováno 11:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Pomyslným škrtnutím „sirky pod kotlem“ zahájila ve středu společnost Plzeňská teplárenská předkomplexní zkoušky v nově vybudované spalovně komunálního odpadu v Chotíkově. Spalovna zlikvidovala první tuny komunálního odpadu, který se do zařízení začal navážet minulý týden v pátek. V současné době je v „bunkru“ , což je obří betonový zásobník, připraveno ke spálení zhruba 550 tun odpadu.

Ve spalovně už škrtli pod kotlem | Autor: Richard BenešVe spalovně už škrtli pod kotlem | Autor: Richard Beneš

„Předkomplexní zkoušky slouží k tomu, abychom vyzkoušeli jednotlivé technologické celky nové spalovny, především zda splňují náročné parametry zadané v projektu. Teprve na jejich základě může dojít k převzetí díla od dodavatele a ke skutečnému zahájení zkušebního provozu,“ říká šéf spalovny Pavel Veselý.

Samotný akt „zapálení“ rozhodně není jednorázovou akcí. Jedná se o komplikovaný proces, neboť kotle a jejich vyzdívky se musejí nejdříve předehřát pomocí topného oleje na 850 stupňů Celsia. To trvá přibližně čtrnáct hodin. Teprve poté se zapálí samotný odpad, jehož výhřevnost je pak téměř srovnatelná s hnědým uhlím. Spolu se zahájením spalování komunálního odpadu je samozřejmě v předkomplexních zkouškách i zařízení na čištění spalin, které při procesu spalování vznikají. „Bez toho bychom si nemohli vůbec dovolit odpad spalovat,“ vysvětluje Pavel Veselý. Zkoušky kotle budou trvat přibližně čtyři až šest týdnů. V obdobném režimu budou postupně pracovat i další technologická zařízení, například turbína.

Spalovna ZEVO Chotíkov umožní ročně energeticky využít 95 tisíc tun komunálního odpadu z Plzeňského kraje, kde ho ročně vzniká přibližně 250 tisíc tun. Zařízení bude teplem zásobovat především největší plzeňské sídliště na Severním předměstí, k němuž je už vybudován šest kilometrů dlouhý horkovod. Ten je už zkolaudovaný a připravený k provozu. Elektřina se bude následně dodávat do rozvodné sítě. Pokud předkomplexní zkoušky proběhnou zdárně, což se předpokládá, bude zařízení za dvě miliardy korun uvedeno do zkušebního provozu v létě letošního roku.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Ve spalovně už škrtli pod kotlem | Autor: Richard Beneš
  • Historicky úplně první odpad vysypal do zásobníku nové spalovny tento automobil v pátek 15. dubna | Autor: Plzeňská teplárenská

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Fery 21.04.2016 18:35, Reagovat

Těm pitomcům nahrávají nedokonalé zákony. Protože když je jednou něco schváleno a povoleno, tak musí být taková pravidla, aby už to nešlo donekonečna blokovat(je to i proti logice), v opačném případě ti magoři musí zaplatit všechny ostatní náklady, spojené s prodlevou.

KAB 21.04.2016 17:42, Reagovat

No sláva ! Moc ekoteroristy nechápu - tohle je ta nejvíce ekologická možnost nakládání s odpady, alternativou je naprosto šílené skládkování legální nebo ještě šílenější skládkování nelegální na černých skládkách.

Kdybych já byl ekoterorista, tak bych přece ze zcela logických důvodů spalovnu (stejně jako jadernou energii) podporoval všemi silami.

Ono jim ale o životní prostředí zas až tak moc nejde, že, v tom bude ten háček - jde o čirý byznys: zaplatíš výpalné, postavíš; nezaplatíš výpalné teroristům, budeš mít problémy se stavbou. Dříve se tomu říkalo mafie, dnes se tomu z neznámého důvodů říká neziskový sektor a občanská společnost.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.