Modernější televizory - požadavek doby či jen touha po zisku?

Modernější televizory - požadavek doby či jen touha po zisku? | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Politický propadák

Miroslav BrabecMiroslav Brabec

Starosta a zastupitel MO Plzeň 1, předseda ČSSD Plzeň, předseda ČSSD Plzeň 1

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Zdeněk NovákZdeněk Novák

Radní města Domažlice

Více

Modernější televizory - požadavek doby či jen touha po zisku?

Plzeň, 19.04.2016, aktualizováno 20.04.2016 11:14 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

 

Není to až tak dávno, co jsme byli nuceni si vyměnit televizní přijímač za takový, který umožňoval svému majiteli vyjít vstříc novým technologiím ve vysílání, sloučeným pod odbornou šifrou DVB-T. Jedná se o \\\"Digital Video Broadcasting – Terrestrial\\\", česky o digitální televizní zemní vysílání.

A nyní by se mělo jednat již o další \\\"modernizaci\\\", a to na systém DVB-T2. Smyslem přechodu má být údajné \\\"celoevropské\\\" úsilí o uvolnění části radiového spektra, které doposud obsazují sítě zemského televizního vysílání. Zjednodušeně řečeno, digitální zemní televize přijde v brzké době o celou řadu kmitočtových kanálů, ale prý začně efektivněji a intenzivněji využívat kanály zbývající. Příslušné rozhodnutí na mezinárodní úrovni bylo přijato již v loňském roce, a rozhodnutí celoevropské je již ve fázi konečné přípravy. Občanů, využívajících tzv. kabelové připojení a satelitní příjem, by se zamýšlené změny dotknout neměly.

Technologický pokrok můžeme v tomto ohledu a také do jisté míry pochopit a přijmout, ale akceptovat lze velice obtížně fakt, že tyto, v nadměrně rychlých periodách se pohybující, změny jsou, alespoň podle mého názoru, realizovány úmyslně nesystémově s cílem navýšit produkci největších výrobců televizních přijímačů a sekundárně tak vytáhnout další, a podotýkám že nemalé, finanční prostředky z kapes širokých vrstev.

Domnívám se, že za tímto opatřením stojí sofistikovaně maskovaný lobystický tlak velkých mobilních operátorů, neboť již teď je jasné, že uvolněné spektrum bude využito v souvislosti s dalším rozmachem jejich sítí.

Souvisejícím problémem je ale také velice špatná informovanost obyvatelstva, přestože tuto výtku gesční ministerstvo obchodu a průmyslu vehementně odmítá. Posuďte ale sami: \\\"Víte, že výměna televizoru bude nutná již kolem roku 2020, a že ještě ani dnes nyní nemáte žádnou jistotu, že při koupi zcela nového přístroje narazíte právě na ten do budoucna funkční?\\\" Prý snad až v příštím roce, od podzimu, by se měly certifikované televizory, umožňující stávající i zmodernizovaný příjem DVB-T2/HEVC, objevit na našem trhu.

Na závěr bohužel ještě jedna negativní informace. Zatímco byl v minulosti interval výměny televizorů v domácnostech osm až deset let, průběh procesu digitalizace zkrátil tuto dobu na dobu pět až sedm let.

Připravovaná celoevropská \\\"Strategie\\\" nachází sociálně akceptovatelnou dobu pro výměnu stávajícího přijímače v rozmezí 3 a půl až čtyři roky, avšak tlaky na ještě vyšší urychlení celého procesu také stále ještě rostou. Takže občan bude donucen nejen sáhnout hodně hluboko do své peněženky, ale také ještě hodně rychlým tempem!

 

Jiří Valenta (KSČM) – předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment PS PČR

 

 

 

 

Autor: Jiří Valenta

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Jiří Valenta | Autor: Jiří Valenta

Doporučujeme také


Diskuse (8 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 25.05.2016 14:19, Reagovat

Myslím, že tohle je v zásadě jedno - až mi přestane fungovat stávající televiní přijímač (a je jedno jestli kvůli poruše nebo změně technologie přenosu), tak se odhlásim z placení televizní daně (eufemisticky nazvané koncesionářský poplatek) a nový přístroj si kupovat rozhodně už nebudu.

ČT je dnes čistým propagandistickým kanálem, za který by se ani Goebbels nemusel stydět a obecně na všech kanálech se vysílají buď neuvěřitelně debilní americké seriály, případně stejně neuvěřitelně debilní české nekonečné seriály a nakonec 20 let staré trapné soutěže, to si najdu něco přes 1000 lepších forem trávení času :)

Jaroslav 24.04.2016 09:07, Reagovat

Za pana prezidenta Havla se z komunisty nemluvilo. Za ruskyho svaba a alkoholika v jedne osobe komuniste nemluvi s nami. Jak jinak si vysvetlit to mlceni...

kolik Vám je let? 12.05.2016 16:13, Reagovat

... že si tak málo pamatujete. Havel mluvil s komunisty veeeelmi intenzivně - viz mimo mnoha dalších Čalfa, Komárek, Dlouhý, Dienstbier, oba Barčákové, Ruml, Kantůrek, Kohout, ........

Karel 08.06.2016 13:08, Reagovat

Hehe, Havel s komunisty musel mluvit, když s nimi spolupracoval, že :) Události 1989 byly připravenou změnou režimu, Havel dostal koryto a majetek, tehdejší komunisté zase privatizací firmy (ano, jak kteří, samozřejmě jen ti nahoře, ale to je logické).

Pozor na plzeňské pivo 25.04.2016 13:25, Reagovat

Vaše komentáře jsou tupé, stupidní, urážející, vůbec nevíte, co tlacháte. To máte z plzeňského piva? Noví majitelé přiznali, že i v Plzni začnou vařit z modifikovaných produktů, někomu naroste třetí ucho a Vám to vybrakovalo celý mozek. Už se svými zcestnými žvásty dál neztrapňujte a nekomentujte něco, čemu vůbec nerozumíte. Jste hloupý a nevzdělaný tvor, plný zla, zášti a nenávisti, který se vždy snaží rozmíchávat vlastní genové vybavení i u druhých.

Jaroslav 25.04.2016 14:19, Reagovat

Sakra, psychiatr mi to taky takhle rikal.

Jaroslav 21.04.2016 12:52, Reagovat

Nehledejte soudruhu za vším zlé kapitalisty, prostě naši politici a rádoby odbornící, včetně vás, stojí za vyliž.prdel a vybrali nasazení špatné technologie (asi jako kdysi PAL a SECAM). Ano, je to zbytečné vyhazování peněz za nové televizory, s tím se nedá než souhlasit, ale někdo schválil pozemní vysílání v té podobě v jaké je. To máte jako s mýtným, tam taky celá Evropa budovala satelitní systém a u nás máme mikrovlnky. Milý pane, pouze politická rozhodnutí a vy ste politik, ne já!

proboha 12.05.2016 16:17, Reagovat

- co víte o mýtném - můžete říci, které země budovaly v té době satelitní systém?
- Vy si myslíte, že DVB-T vybrali naši politici? Slyšel jste něco o frekvenčním plánu?

Vaše příspěvky jsou plné KECŮ, bez sebemenšího vztahu k realitě - jste klasický příklad toho, co říkal William Gates - internet bude mít každý, opravdu každý - bez ohledu na inteligenci.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.