Bojová ukázka s účastí rudoarmějců v rámci Slavností svobody Plzeňany moc nebere

Bojová ukázka s účastí rudoarmějců v rámci Slavností svobody Plzeňany moc nebere | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miroslav PazderaMiroslav Pazdera

starosta obce Babylon

Více

Richard BayerRichard Bayer

reprezentant v rychlostní kanoistice

Více

Jan ŠašekJan Šašek

předseda Kontrolního výboru ZPK, zastupitel PK, místopředseda RS ODS Plzeňského kraje

Více

Bojová ukázka s účastí rudoarmějců v rámci Slavností svobody Plzeňany moc nebere

Plzeň, 19.04.2016, aktualizováno 15:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Čím více se blíží termín kontroverzní bojové ukázky s účastní vojáků Rudé armády, která se uskuteční u příležitosti Slavností svobody 8. května, tím více emocí vyvolává nejen mezi lidmi, ale i na politické scéně. Zatímco město stojí za původním scénářem s ruskou vsuvkou, mnozí patrioti v Plzni se bouří a nedokáží se smířit s představou, že ulicemi města bude prohánět tank T-34 a vojáci v ruských uniformách.

V loňské bojové ukázce účinkovali jen američtí vojáci | Autor: Richard BenešV loňské bojové ukázce účinkovali jen američtí vojáci | Autor: Richard Beneš

Bojové ukázky, jež se odehrají v Plzni mají podle oficiálního stanoviska města vzdát hold všem, kteří se podíleli na osvobozování Československa. Jejich děj není historickou rekonstrukcí skutečných událostí. Cílem je především představit vojenskou historickou techniku, se kterou ve druhé světové válce bojovali američtí, ruští i němečtí vojáci. Komentovaná bitva začne v 11.00 hodin na levém břehu řeky Radbuzy v prostoru u Papírenské lávky.

„Příběh ukázek se neodehrává v Plzni, ale má připomenout situaci v Československu, kde se spojenci z obou front druhé světové války setkali na demarkační linii. Právě setkáním armád přicházejících ze západu i z východu válka v Evropě konečně doopravdy skončila,“ řekl Michal Kindl, autor a organizátor scénáře ukázek. Pokud by měl být děj „někam zasazen“, bylo by to na demarkační linii, kde se skutečně bojující jednotky obou armád setkávaly, tam také zdolávaly poslední odpor nepřítele, čemuž se budou bojové ukázky v Plzni věnovat.

„Demarkační linie vedla za Rokycany, tedy 18 kilometrů od místa bojových ukázek, proto jsem se ji rozhodl připomenout. Řeka Radbuza protékající mezi diváky a prostorem bojových ukázek bude vhodně symbolizovat tuto demarkační linii a může také vzdáleně evokovat i slavné setkání obou armád na Labi,“ vysvětlil Michal Kindl, který akci připravuje ve spolupráci se zástupci různých vojenských historických klubů.

První, kratší a asi pětiminutová ukázka bitvy bude věnovaná Rudé armádě. Na scéně se objeví tank T-34, který se utká s německými samohybnými děly. Ve vzduchu pak budou bojovat stíhačky. V této části bitvy nechá tvůrce scénáře rudoarmějce porazit. Následovat bude druhá, hlavní bojová ukázka, kdy se s Němci utkají americké jednotky. „Ve zhruba 40minutovém bloku budou proti sobě bojovat více než dvě desítky strojů a dvě stovky vojáků. Nakonec zvítězí americké jednotky,“ dodal Michal Kindl.

Ten si uvědomuje, že bojová ukázka, která připomíná Rudou armádu, může v Plzni působit kontroverzně. Je ale přesvědčen, že současná svobodná Plzeň se nemusí bát připomenout všechny spojence, kteří osvobodili Československo. „Minulý režim zakazoval vzpomenout na americké vojáky, a já si proto vážím současné svobody, kdy mohu bez obav připomenout hrdinství i oběti obou armád, které moji vlast osvobodily,“ uvedl Kindl.

Proti účasti ruských vojáků na bojové ukázce jako první protestovali zastupitelé z TOP09 na jednání městského zastupitelstva, které se uskutečnilo minulý týden. „Proč bude v Plzni bude bojovat Rudá armáda? Ať si bojuje v Praze. Nás osvobodila americká armáda,“ prohlásil například zastupitel Petr Suchý (TOP09). Z účinkování rudoarmějců je smutný i starosta centrálního plzeňského obvodu Radislav Neubauer (ČSSD). „V Plzni by logicky neměla válčit Rudá armáda,“ uvedl starosta Neubauer.

Bojová ukázka s ruskou účastí pořádně nadzvedla ze židle i krajského místopředsedu ODS a šéfa Nadačního fondu Plzeň sobě, Romana Jurečka. „Nedovedu si představit, proč tam má být ruský tank a vojáci Rudé armády. Nevím o tom, že by si například do Ústí nad Labem nebo u Prahy zvali na oslavy osvobození americkou armádu. Samozřejmě mě moc mrzí i to, že nejede konvoj vojenských historických vozidel s veterány. Přijde to mi to všechno jako velká skvrna na té události. Ruskou techniku si můžeme připomenout kdykoliv jindy, pochopil bych, kdyby ta bitva byla třeba v září. Jsem zásadně proti tomu, aby v době osvobození jezdily v ulicích Plzně ruské tanky. Z velké části tu akci platí magistrát, měli by se z toho zodpovídat lidé, kteří tu ukázku odsouhlasili,“ konstatoval Roman Jurečko.

Rovněž i historik a publicista Zdeněk Roučka, který vydal řadu knih o osvobození našeho regionu považuje bojující rudoarmějce v Plzni za podraz radnice na Plzeňany a za komediální blamáž.

 

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (17 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 20.04.2016 14:23, Reagovat

Jestlipak se přijede podívat také obecní blázen Šinágl ze Žebráku. Jednou v Plzni tak servilně poskakoval a hrbil se před rozjetým americkým tankem, až ten ho málem přejel. Sakra, to by byla čestná smrt pro takového fanatického šílence. Možná, že by se mu na US ambassy složili i na věnec.

Jaroslav 20.04.2016 08:21, Reagovat

Naprosto v tomto souhlasím s historikem a publicistou Zdeňkem Roučkou, který považuje bojující rudoarmějce v Plzni za podraz radnice na Plzeňany a za komediální blamáž. K tomu netřeba cokoli dodávat. Jsem pro totální defenestraci pomocí volebního práva, které nám zatím mocipáni nesebrali!

Vosí Hnízdo 20.04.2016 11:52, Reagovat

Historii halt nepředělá ani tucet Roučků, Jaroslavů a podobných pomýlenců. Československo osvobodila Rudá armáda a město Plzeň domobrana řízená tehdejší KSČ. Spojenci byli jen kosmetické klišé. Jestliže si chce Plzeň připomenout celostátní oslavy osvobození, musí nutně zmínit i Rudou armádu, která osvobodila velkou většinu území tehdejšího Československa. Jen ta porážka Rudé armády je jaksi stupidní a špatný pokus o vtip, neb každý, kdo chodil alespoň na základní školu ví, že Sověti vítězili na všech frontách. I když připustme si, že 100% to asi nebylo, tak si účastníci mohou myslet, že tato zinscenovaná bitva je ta jedna z mizivého mála, kterou prohráli. Ve skutečnosti by to však bylo tak, že by přispěchala sovětská posila a ta by Němce porazila, nikoli tedy Spojenci a Američani už vůbec ne.

Jaroslav 20.04.2016 14:03, Reagovat

Jo, sovětská posila by přispěchala o týden dýl. To by asi domobrana velmi ocenila! Nebýt politických rozhodnutí nebyla by Praha Rudou armádou osvobozená ani náhodou...

Vosí Hnízdo 20.04.2016 14:16, Reagovat

Zde je vidět, že v pomatené hlavě se zrodí leccos. I blábol je názorem. Já říkám, zaplať pánbůh za ta tehdejší politická rozhodnutí. Jinak nám Američani pro naplnění Marschalova plánu rozmlátili celou republiku. To by mi byli panečku osvoboditelé!!

Jaroslav 20.04.2016 21:47, Reagovat

Urcite by bylo mene ukradenych hodinek a znasilnenych zen!
Halt si Ivan obcas splete kombajn s tankem...

Franta 20.04.2016 15:37, Reagovat

Vůl volem navždy zůstane, to se holt nedá nic dělat, Vosáku, Ty komunistickej vole!

Vosí Hnízdo 20.04.2016 17:36, Reagovat

Dojdou argumenty, nastupují urážky. Jak příznačné pro Havloidy, Knížepánysty, Tibetovce a Kocábisty

Vosí Hnízdo 20.04.2016 06:58, Reagovat

Pana Jurečka nadzvedla ze židle účast Rudé armády. Jestlipak ho také nadzvedával ze židle jeho otec, vysoký důstojník socialistické Československé lidové armády, který zajisté byl jako armádní důstojník vysoce loajální k tehdejší spřátelené armádě Sovětského svazu. Apropo, jestlipak pan Jurečko už splatil všechny dluhy z divoké polistopadové privatizace, kdy se svým otcem rabovali město. Proslýchá se, že za zprivatizované objekty nedal ani korunu. Tak si myslím, že jsou vážnější věci, které by pana Jurečka měly nadzvedávat ze židle, než toto. Ostatně co si myslet o člověku, který opakovaně, zežratý jak zákon káže řídí po městě své auto a ohrožuje tak spoluobčany na zdraví a životě.

Vosí Hnízdo 20.04.2016 06:47, Reagovat

Pan Suchý z TOP09 by se měl vrátit do školy a zopakovat si hodiny dějepisu. Žádná americká armáda Plzeň neosvobodila. Plzeň osvobodila domobrana řízená tehdejší KSČ. A hovoří li se o účasti zahraničních vojsk, co přijeli převzít do Plzně kapitulaci od již poražených Němců, používal bych slovo \"spojenci\", protože vojska se skládala s více národností, nikoli jen US-Army.

Vosí Hnízdo 20.04.2016 06:35, Reagovat

Patrioti se halt musejí smířit s T34 a účastí Rudé armády. Historii nepředělá ani tucet sedmilhářů a eskamotérů a fakt je ten, že nebýt Rudé armády, nepřijeli by do Plzně ani spojenci ve vycházkových uniformách převzít oficiální kapitulaci od Němců, neboť ti ji po předchozí porážce místní domobranou, převážně řízenou tehdejší Komunistickou stranou odmítali vydat do rukou civilistů. Bohužel nyní v Plzni v inscenované bitvě Rusové prohrají (servilita nadevše), vstoupí do toho spojenci a ti jako Němce porazí, což je absolutní historický nesmysl a všichni historici musí skřípat zuby nad takovou blamáží. Ale díky alespoň za tu vzpomínku na naše opravdové osvoboditele - Rudou armádu. Co se Plzně týče, tak tu ve skutečnosti, ať se to někomu líbí nebo ne, osvobodili tehdejší Komunisté!!

Holub 19.04.2016 16:21, Reagovat

Nu, zda mají \"rudoarmějci\" v tom divadelním spektáklu v Plzni vystupovat nebo ne, je mi celkem fuk. Spíš bych se tu podržel Američanů, ale ani kostýmy Rudé armády, která osvobodila převážnou část území ČR, mě v Plzni nijak dramaticky nedráždí.
Ale že je \"tvůrce scénáře\" nechá Wehrmachtem porazit, to je vrcholně legrační. Rudá Armáda hnala před sebou Němce v roce 1945 jako stádo a ti měli jedinou touhu - vzdát se Američanům (což docela chápu, vzhledem k tomu co napáchali na východě). A \"tvůrce scénáře\" je nechá porazit a Američany pak zvítězit.
To musí být opravdový blb. (Pardon, Richarde....).

KAB 19.04.2016 19:22, Reagovat

Přesně :) Je mi to taky fuk a ani neznám nikoho, koho by to v mém okolí zajímalo. Když je ten oslavovací blázinec ve městě, odjíždím vždy na ten víkend pryč, hotel si zabukuju vždy v lednu, letos jakbysmet.

Je fakt, že pro děti byl hezký konvoj a výstava techniky a letošní bitva pro ně bude taky zajímavá a jelikož nejsou postižené politickým fanatismem, tak jim je ukradené, kdo je Rus a kdo Američan a asi i Němec, ony vidí tanky a další historickou techniku.

Ale zarazilo mě, že podle scénáře Rudá armáda prohraje a US Army to zachrání, docela kreativní výklad průběhu 2. světové války :) A vyloženě mě pobavilo, že TOP09 se tomuto brání - to znamená, že scénář ale vůbec nečetli a nemají ani tušení, o co tam jde, jinak by právě tohle museli velmi hlasitě s jejich viděním světa podporovat.

Holub 19.04.2016 23:50, Reagovat

Přesně, také se snažím vypadnout z města, zejména že bydlím v centru. Nejhorší to bylo při zahájení \"Hlavního města kultury\" - to jsme odjeli na celé tři dny do Jizerek, bylo to tu jak v okupační zóně. Sláva, že už to skončilo a ti \"alternativní\" se stáhli do DEPA. Kdyby bylo nové depo PMDP dobré jen k tomu, že pro ně vyklidilo prostor v depu starém aby neotravovali všude jinde, tak už se z mého pohledu vyplatilo. I za těch 12 miliard či kolik to celé bude stát.

Jaroslav 21.04.2016 08:20, Reagovat

Koho to zajímá, že máte haciendu v Jizerkách, ne každému se líbí vše, ale jen kritizovat umí s odpuštěním každý debil! Tak vymyslete něco jinýho, kromě vystoupení těch zpí.čenejch rusáků Alexandrovců, co jim jedna naše popová zpěvačka líže zadky...

:) 21.04.2016 09:01, Reagovat

Myslím že vše je lepší než oslava nějakejch zpí.čenejch amíků, co se zmohli jen na rozbombardování Plzně bez ohledu na civilní oběti aby tak zničili konkurenci svým firmám. Ubožáci.

Jaroslav 21.04.2016 12:45, Reagovat

Plzeň byla bombardovaná aby se zničila konkurence americkým firmám?!
To ste už stý ruský propagandy všichni tak zblblý?
Tomuhle snad soudnej člověk nemůže věřit.
Pověste nám ještě pohádku o tom jak udatný princ na bílém koni alkoholika z hradu vyhnal a budu spokojenej.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.