Zastupitelé porcovali medvěda, rozdělili 315 milionů korun z přebytku hospodaření města

Zastupitelé porcovali medvěda, rozdělili 315 milionů korun z přebytku hospodaření města | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Gabriela LevorováGabriela Levorová

Mateřská dovolená

Více

Milan HrdýMilan Hrdý

Učitel VŠ

Více

Václav KovářVáclav Kovář

Více

Zastupitelé porcovali medvěda, rozdělili 315 milionů korun z přebytku hospodaření města

Plzeň, 18.04.2016, aktualizováno 10.05.2016 15:03 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Překvapivě velmi hladce prošlo na posledním jednání plzeňského městského zastupitelstva tradiční „porcování medvěda“, tedy přerozdělování přebytku hospodaření města v loňském roce. Plzeň dosáhla za rok 2015 přebytek hospodaření ve výši 315 milionů korun, podařilo se jej zajistit díky úspoře magistrátního úřadu, ale i například díky lepšímu výběru daní nebo prodeji městského majetku. Zastupitelé rozhodli o tom, že peníze z přebytku radnice použije především na strategické dopravní, infrastrukturní stavby a na budoucí výkupy pozemků, část peněz rozdělí na další investiční i neinvestiční akce a kofinancování dotací. S rozdělením peněz tentokrát neměla problém ani jinak velmi kritická opozice.

„Je samozřejmě lepší mít přebytek plus 300 milionů korun, než být ve ztrátě minus 300 milionů. Ale v normálně hospodařícím městě bychom se měli dostat na nulu. Překvapily mě mile ty projekty, které se letos město podpoří na rozdíl od minulých let. Není tam nic zásadního s čím bychom nemohli souhlasit,“ uvedl zastupitel Petr Suchý (TOP09). „Byl bych nerad, pokud bychom šli do minusu. Samozřejmě jednodušší by bylo, pokud by byl přebytek například jen deset milionů. Měl bych s tím méně práce vybírat na co ty peníze dát. Není to jednoduché. Ty vlivy, které mohou za přebytek nemá město vždy ve své moci,“ vysvětlil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

„Většina finančních prostředků z přebytku doplňuje akce předfinancované fondy města na základě usnesení zastupitelstev od začátku letošního roku. Vracíme do fondů zpět finanční prostředky. Dále z přebytku řešíme primárně havarijní stavy v městských nemovitostech a zařazení investičních akcí, které mají aktuální charakter,“ pokračoval dál náměstek Kotas. Ve fondu rezerv a rozvoje budou peníze určeny mimo jiné na výkupy pozemků pro klíčové stavby (15,4 milionu korun), ale třeba i na zajištění služby takzvaného tréninkového bydlení v letech 2017 a 2018 (600 tisíc korun).

Rozpočtové opatření ve výši 70 milionů korun schválili zastupitelé ve vztahu k městské společnosti Plzeňská teplárenská, kdy o tuto sumu sníží, na základě dohody s vedením firmy, její rozpočet příjmu z dividendy. „Jsem rád, že se ta částka za dividendu snížila. Je to pozitivní zpráva,“ uvedl zastupitel Michal Vozobule (TOP09).

Mimo fondy a Plzeňskou teplárenskou nejvyšší sumu z přebytku město uvolní na stavební investici, konkrétně na druhou etapu Úslavského kanalizačního sběrače dostane magistrátní odbor investic 63,8 milionu korun. Rozpočet bude také posílen v případě bytového odboru, na stavební investice získá o 3,529 milionu korun více. Mimo jiné za tři miliony korun upraví ubytovnu v Plachého ulici č. 52, která by měla poskytovat služby lidem bez domova.

Peníze půjdou dále například také na poskytnutí dotace pro Divadlo pod lampou (1,5 milionu korun), na vznik streetworkoutového hřiště (430 tisíc korun), přičemž lokalita se bude teprve vybírat. Peníze navíc dostane také plzeňská zoo, a to na rekonstrukci tropického pavilonu (4,7 milionu korun), dále zoo získá částku 1,03 milionu korun na opravu střechy restaurace Kiboko. Střecha je z rákosu a je značně opotřebená.

O částku jeden milion korun se zvýšily provozní výdaje Městské policii Plzeň, která je využije na platbu za zimní kombinézy pro strážníky (200 tisíc korun) a dále také na obměnu služebních zbraní (800 tisíc korun). Z přebytku půjde také 1,2 milionu korun na opravu havarijních částí vzduchotechniky plaveného bazénu Lochotín, měnit se bude i pískový filtr pro velký bazén, což odstraní zakalování vody. Zahájí se také rekonstrukce výměníku tepla pro vytápění dětského bazénu (600 tisíc korun). Město spustí i projektovou přípravu u akce Parkoviště P + R Dobřanská – Kaplířova (600 tisíc korun). Opatření počítá i s částkou 705 tisíc korun na přípravu a odstranění žulových pylonů pomníku Díky, Ameriko!. Částku 850 tisíc korun získá Hospic sv. Lazara.

Městské obvody, které mají za rok 2015 přebytek ve výši 100 milionů korun, získají do svého rozpočtu navíc 4,119 milionu korun. Konkrétně Úřad městského obvodu Plzeň 2 – Slovany 729 tisíc korun na rekolaudace mateřských škol, šestý městský obvod jeden milion korun na přístavbu k dvoupodlažní budově 56. mateřské školy na Budilově náměstí. Desátý městský obvod získá 1,5 milionu korun na spolufinancování projektu nazvaného Revitalizace návsi a čtvrtý městský obvod 890 tisíc korun jako kompenzaci výdajů spojených s provozováním sběrného dvora v roce 2015.

 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.