Konvoj historických vozidel rozhádal plzeňské zastupitelstvo, politici chtějí jízdu veteránů každý rok

Konvoj historických vozidel rozhádal plzeňské zastupitelstvo, politici chtějí jízdu veteránů každý rok | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jakub DolejšíJakub Dolejší

podnikatel v lesnictví a zahradnictví

Více

Martin PotůčekMartin Potůček

Programátor

Více

Alexandra NágrováAlexandra Nágrová

Zastupitelka PK, starostka obce Hvozd

Více

Konvoj historických vozidel rozhádal plzeňské zastupitelstvo, politici chtějí jízdu veteránů každý rok

Plzeň, 15.04.2016, aktualizováno 13:58 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Opravdu bouřlivá debata se strhla na čtvrtečním jednání městského zastupitelstva na téma konvoje historické vojenské techniky, který letos během květnových Slavností svobody nepojede jako v minulých létech po Klatovské třídě. Zástupci některých vojenských historických klubů, kteří se s městem organizačně podílí na zajištění konvoje se letos dohodli na poněkud komornější jízdě menšího množství vozidel. Velký konvoj by měl projíždět Plzní jednou za pět let. To se však nelíbí zástupcům jiných klubů vojenské historie, kteří si přejí velký konvoj každý rok. Stejný názor měli i někteří zastupitelé. Vše nasvědčuje tomu, že na základě diskuse by měl konvoj vozidel v menším měřítku projíždět centrem Plzně během oslav osvobození každý rok.

Velký konvoj historických vozidel letos Plzní neprojede | Autor: Richard BenešVelký konvoj historických vozidel letos Plzní neprojede | Autor: Richard Beneš

Všechno odstartoval dopis Františka Polívky z klubu 3. armády Plzeň adresovaný všem zastupitelům za podpory dalších pěti klubů. Jejich zástupci v textu kritizovali podobu letošních slavností a uvedli, že přehlídku vozidel na Klatovské třídě vždy považovali za vrchol Slavností svobody. „Vždy jsme to chápali jako projev úcty k veteránům, kteří se těšili, jak z historických vozidel budou zdravit přítomné diváky,“ stálo v dopisu.

Dopis byl překvapením i pro zastupitele Petra Suchého (TOP09). „Šest spolků mělo zájem ten konvoj udělat. Díky nějakým sporům mezi spolky pak konvoj není. Ty lidi se těší, když si oblečou každý rok historické uniformy a mohou se v ukázat,“ konstatoval Suchý. První náměstek primátora Martin Baxa (ODS) vysvětlil, že od loňského podzimu se vedla diskuse o programu a nové koncepci oslav. „Klíčovým klubem, který se podílí na slavnostech byl Military Car Club Plzeň. Na podzim se shodly některé kluby s městem na tom, že konvoj bude jednou za pět let,“ uvedl Baxa.

Městský zastupitel a šéf Military Car dubu Rudolf Bayer (ČSSD) upozorňoval, že letos by už nebylo možné připravit tak velkou přehlídku jako loni, kdy po Klatovské jelo na tři sta vozidel. „Ten konvoj nejsou jen auta, jedou tam i tanky a to není vůbec levná záležitost. Obáváme se toho, že každoroční pořádání konvoje by nemělo být rutinní záležitostí. Mělo by to být něco výjimečného. I proto padlo rozhodnutí jej dělat jednou za pět let,“ uvedl Bayer. Zdůraznil, že tak velký konvoj nelze zajišťovat amatérským způsobem jen za pomoci klubů.

Zcela jiný názor měl jeho stranický kolega, starosta MO Plzeň 3 Radislav Neubauer. „Mrzí mě, že konvoj letos nebude hlavně kvůli veteránům. Je to ostuda,“ uvedl Neubauer. Rovněž starosta Doubravky Michal Chalupný (ČSSD) uvedl, že mu kamarádi z různých military klubů vyčítají, že letos nebude velký konvoj. „Je zbytečné, aby historické tanky jezdily každý rok v konvoji a platit za to. Akce by mohla být skromnější,“ řekl náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL). Zastupitele Davida Procházku (ANO) zase zajímalo, zda veteráni dopředu věděli, že nepojede velký konvoj. „Když sem váží tu dalekou cestu a těší se na to a teď nepojedou na těch autech,“ tázal se Procházka. Kancléř primátora Václav Pach konstatoval, že všichni veteráni dostali v předstihu podrobný program oslav a ví o tom, že velký konvoj nahradí komornější jízda Ride of Freedom.

Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) připustil, že plán pořádat velký konvoj jednou za pět let se ještě změní. ,Je třeba, aby všichni, kteří u toho chtějí být, začali hledat nový koncept oslav,. Konvoj má smysl, ale letos se musíme smířit s tím, že nebude,\\\\\\\" prohlásil primátor.

Vedle konvoje ovšem diskutovali zastupitelé také o ukázce velké historické bitvy, která bude jedním z vrcholů Slavností svobody. Řadě lidí přijde skandální, že se v bitvě objeví i Rudá armáda, která ovšem v Plzni nebojovala. „Proč bude v Plzni bude bojovat Rudá armáda? Ať si bojuje v Praze. Nás osvobodila americká armáda,“ prohlásil například zastupitel Petr Suchý. „Jsem z toho smutný. Neměla by tady logicky válčit Rudá armáda,“ připojil se starosta trojky Neubauer.

Velkou fiktivní bitvu, při níž se bude bojovat nejen na zemi, ale i ve vzduchu, připravuje jako obvykle dlouholetý organizátor podobných akcí Michal Kindl. V úvodu bude podle jeho slov pětiminutový boj Rudé armády s Němci. Rusové v boji podlehnou a pak nastoupí americká jednotka do téměř hodinu trvající fáze americko-německé bitvy. Smyslem akce prý není rekonstrukce historických událostí v Plzni, ale obecná ukázka boje v dobových reáliích. „Bitva má vzdát hold všem, kteří se podíleli na osvobození naší vlasti, tedy nejen spojeneckým vojskům, které osvobodily jihozápadní Čechy, ale i Rudé armádě, která osvobodila daleko větší část naší země, vysvětlil Kindl.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.