Památník Díky, Ameriko! přijde o své popraskané pylony 23. -24. dubna

Památník Díky, Ameriko! přijde o své popraskané pylony 23. -24. dubna | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří ŠvecJiří Švec

Starosta Nepomuk

Více

Jiří HrozaJiří Hroza

důchodce, bývalý VŠ učitel, trenér

Více

Martin ŠvejdaMartin Švejda

Moderátor

Více

Památník Díky, Ameriko! přijde o své popraskané pylony 23. -24. dubna

Plzeň, 14.04.2016, aktualizováno 16:33 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Rekonstrukcí poškozeného památníku Díky, Ameriko! se zabývali plzeňští zastupitelé na svém čtvrtečním jednání. Známý už je termín, kdy se odstraní oba poškozené žulové pylony. Bez omezení provozu v okolí pomníku se odříznou ve dnech 23. - 24. dubna. Jak dlouho bude město bez tohoto památníku zatím není známo. Na vztyčení nových pylonů si obyvatelé Plzně počkají minimálně rok.

Vizualizace nové a prozatimní podoby pomníku Díky, Ameriko! | Autor: plzen.euVizualizace nové a prozatimní podoby pomníku Díky, Ameriko! | Autor: plzen.eu

„Pylony se odříznou 40 centimetrů nad úrovní pomníku. Zbydou tam „špalky\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" které se překryjí kovovou deskou šest centimetrů silnou. Na ni ještě přijde dvoucentimetrová kovová deska s vypáleným nápisem,“ popsal stručně likvidaci dvojice poškozených žulových pylonů architekt Jan Soukup, který se v minulosti podílel i na stavbě památníku.

Náklady na odstranění pylonů odhadl technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) na 800 tisíc korun. Peníze na to půjdou z přebytku hospodaření magistrátu, který se shodou okolností rozděloval na aktuální jednání zastupitelstva. „Zatím nevíme, zda se pylonu budou odřezávat v sobotu nebo v neděli, záleží na počasí, které bude 23. a 24. dubna,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář. Podle jeho slov zatím vůbec není jasné, za jak dlouho bude pomník opravený. „Bude to trvat minimálně rok, spíš to ale bude asi déle,“ uvedl Šindelář.

Architekt Soukup dále vysvětlil, že v současné době je v České republice problém najít vhodný lom, kde by se mohly odříznout žulové pylony v potřebné velikosti. „Naše lomy jsou od války zničeny odstřely, které tam prováděli ještě Němci. Kámen musíme dovézt ze zahraničí, zatím nevíme odkud. Budeme složitě hledat dodavatele,“ konstatoval Jan Soukup. Ten také uvedl, že s jedním ze žulových pylonů byly problémy už od samotného začátku, kdy se před 21 léty vyřezal v lomu v Řásné poblíž Mrákotína. „Jeden pylon byl porušen, odřezával se tak dlouho, dokud ta prasklina nezmizela. A ta prasklina se po létech znovu objevila, navíc se zvětšovala. Pak jsem přesně před rokem zjistil, že potrhán je nejen jižní, ale už i severní pylon,“ řekl architekt.

Na výměně poškozených kvádrů za nové se už začátkem března jednomyslně shodlo vedení města Plzně. Vzhledem k aktuální havarijní situaci kolem památníku Díky, Ameriko! se letos během květnových Slavností svobody uskuteční hlavní vzpomínkový akt věnovaný osvobození Plzně americkou armádou nově v lokalitě u pomníku generála G. S. Pattona pod plzeňským Velkým divadlem.

 

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Fotografie k článku

  • Vizualizace nové a prozatimní podoby pomníku Díky, Ameriko! | Autor: plzen.eu
  • Památník, jak ho léta známe, bude už brzy minulostí | Autor: Richard Beneš

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (8 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 15.04.2016 07:02, Reagovat

Myslím si, že město by mělo mít v centru spíš pomník Rudé armádě. Ta osvobodila naší vlast a měla mnoho obětí. Bez ní by ani těch pár napulírovaných spojenců v bílých košilkách s kravatou do domobranou osvobozené Plzně nepřijelo převzít formální kapitulaci, kterou Němci odmítali složit do rukou civilistů.

Vosí Hnízdo 15.04.2016 06:56, Reagovat

Navezl bych tam kupku hnoje a zapíchl bych do ní ceduli s nápisem \"Díky Ameriko - za rozmlácení města na konci války, což ani Hitler neučinil. Díky Ameriko za tvoji imperialistickou politiku, za všechna svinstva, co ve světě provádíš, díky za přivandrovalce, které nejen na naši zemi, ale celou Evropu posíláš\" Fuj tajxl Ameriko, Hanba, hanba, hanba!!!

KAB 14.04.2016 17:02, Reagovat

Kdyby tam z těch pylonů udělali dvě haldy kamenů, kolem toho pár maket mrtvol, mohlo by to pěkně symbolizovat úspěchy US Army při náletech na Plzeň a mohlo by se jednat i o pietní místo pro civilní oběti těchto náletů. A nestálo by to moc, tipuji že do 100 tisíc by se to vešlo.

Jaroslav 14.04.2016 17:49, Reagovat

Vul zustane volem a parez parezem.

KAB 15.04.2016 07:31, Reagovat

Ono popíráním se skutečnost nezmění - to nakonec poznali i komunisté, když popírali roli USA při osvobození západní části země. Lidé to věděli a ta informace se udržela v paměti celých 40 let.

Stejně tak popíráním bombardování Plzně ze strany US Army v době, kdy už bylo reálně po válce a oběťmi mohli být pouze civilisté, se nezmění ten fakt, že se to stalo.

A cynicky se tu oslavuje pouze jedna strana mince, ta druhá je tajná a nesmí se o ní mluvit. A dle vás kdo ji připomene, je vůl :) To je přesně to, co nefunguje, stále budou v Plzni rodiny, jejichž předci byli zbytečně a nepochopitelně zabiti Američany.

Jelikož 26 let město oslavovalo pouze polovinu reality, dalších 26 let by teď mohlo díky mému návrhu oslavovat tu druhou polovinu - a pak v roce 2042 udělat nový pomník, který by byl skutečně vyvážený a pravdivý a informoval by o obojím.

Jaroslav 15.04.2016 13:47, Reagovat

Nastudujte o tom nějakej matroš a potom se o tom můžeme seriózně bavit, zatím tady předvádíte podobný kousky jako totální imbecil Vosí Hnízdo.
Ano, naši vlast osvobodila z větší části Rudá armáda, ale jen díky tomu, že se tak politicky rozhodlo. Ano bombardování Plzně na konci války bylo z dnešního pohledu zbytečné! Ale po bitvě je každý generál. A co Jaltská konference! Nepleťme dohromady dnešní politiku USA s osvobozením západních Čech před více než 70 lety! Ti vojáci, co k nám do Plzně přišli přes půlku Evropy, byli, jsou a budou v mých očích vždy hrdinové a osvoboditelé!!!

KAB 15.04.2016 14:12, Reagovat

Nevím, jestli nediskutujete jen sám se sebou :) Vždyť se mě snažíte ujistit jen o tom, co jsem sám napsal - ale já vidím i druhou stranu mince.

Tedy že na jedné straně Plzeň osvobodili Američané a to nikdo nepopírá - a na druhé straně ji také zbytečně bombardovali a zabili několik set civilistů.

Minulý režim popíral tu první část o sovobození a tento režim zase popírá tu druhou část o bombardování. Obojí je špatně a obojí je trapné, lidi to stejně ví.

O hrdinství všech vojáků asi nemusíme pochybovat, myslím že to co dokázali všichni vojácí všech bojujících stran během 2. světové války bychom dnes už neuměli.

Jaroslav 15.04.2016 23:23, Reagovat

Ukazte mi,kdo a co popira?!
Nemate jen nejake bludy?

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.