Krajští zastupitelé opět řešili statistiku účasti při hlasování, do budoucna už se tabulka nebude zveřejňovat

Krajští zastupitelé opět řešili statistiku účasti při hlasování, do budoucna už se tabulka nebude zveřejňovat | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan SoulekJan Soulek

Starosta Bezdružic

Více

Luděk SefzigLuděk Sefzig

člen Zastupitelstva města Rokycany

Více

Norbert NaxeraNorbert Naxera

Více

Krajští zastupitelé opět řešili statistiku účasti při hlasování, do budoucna už se tabulka nebude zveřejňovat

Plzeň, 13.04.2016, aktualizováno 13:45 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Debata na téma zveřejňování statistiky účasti zastupitelů při hlasování na jednání zastupitelstva, která se pravidelně zveřejňuje v krajském periodiku Plzeňský kraj i na krajském webu, zase zaměstnávala krajské zastupitele na jejich posledním jednání. Opozice opět požadovala, aby se statistika rozšířila i o údaj, který by zaznamenal také počet vystoupení jednotlivých zastupitelů, což by prý lépe dokládalo aktivitu jednotlivých zastupitelů. Slovní přestřelku napříč zastupitelstvem pak ukončil hejtman Václav Šlajs (ČSSD), který ve finále prohlásil, že do konce volebního období stávajícího zastupitelstva se už nebude zveřejňovat žádná zmíněná tabulka.

Debatu otevřel náměstek primátora a zastupitel Martin Baxa (ODS), který požadoval zveřejnění údajů, jak během volebního období jednotliví zastupitelé vystupovali a jak se podíleli na chodu zastupitelstva. „Účast na zastupitelstvu není jen o hlasování, ale i o aktivitě. Sedí zde například i lidé, kteří nevystoupili na jednání zastupitelstva za celou dobu ani jednou. Neznáme jejich názory. Nejsem vždy přítomen na závěr jednání zastupitelstva, kdy se hlasuje o majetkových bodech, protože odcházím na jiná jednání. Navrhuji proto rozšířit tabulku, aby se nesdělovala jen účast při hlasování, ale i počet vystoupení zastupitelů,“ žádal už poněkolikáté Martin Baxa.

Jeho stranický kolega Jiří Šneberger, který se tradičně umisťuje na konci žebříčku, považuje tabulku za absolutní nesmysl a debatu o ní označil za absurdní. „Vyplatilo by se mi chodit na jednání zastupitelstva až v odpoledních hodinách, kdy už se neřeční, udělá se toho nejvíce a nejvíce se také hlasuje,“ prohlásil Šneberger. „Neprotestuji proti vydávání tabulky, beru to ale jako propagandu. Bylo by opravdu lepší mít tabulku o tom, kdo jak vystupuje i hlasuje. Otiskněte i druhé argumenty a fakta vypovídající o aktivitě zastupitelů,“ žádal europoslanec a zastupitel Jiří Pospíšil (BEZPP za TOP 09), který obvykle také figuroval na samém chvostu tabulky.

Poslanec a zastupitel Václav Votava připustil, že voliči mají mít právo vědět, jak pracují jejich zastupitelé. „Ale tak jak je postavena ta tabulka, tak to korektní není. Stačí když člověk na chvíli odejde a už mu klesnou procenta. Když je někdo nemocný, tak by to tam mělo být také uvedeno. Pokud se má něco zveřejňovat, ať je to korektní. Opozice vystupuje častěji, to je jasné. To by se v té tabulce nemělo objevovat,“ řekl Václav Votava.

Ostrá slova zvolil senátor a zastupitel Jan Látka (ČSSD). Požadavky opozice na tabulku aktivity ohledně vystoupení zastupitelů jsou stupidní. „Mohu se hlásit ke každému bodu. Řeknu jednu větu, třeba, že jsem se vším spokojen. A budu mít body,“ prohlásil Látka. Zveřejňovanou statistiku obhajoval i poslanec a zastupitel Jiří Valenta (KSČM). Jeho straničtí kolegové totiž patří mezi nejvzornější zastupitele s mnohdy více jak devadesátiprocentní účastí při hlasování. „Tabulka plnila orientační účel. Lidé potřebovali mít tu základní informaci,“ tvrdil Valenta.

„Statistiku účasti zastupitelů při hlasování jsme se rozhodli zveřejňovat proto, že se řada kolegů během dne vypovídala, ve čtyři odpoledne odešli a my ostatní jsme pak jednali dlouho do noci. Nebudeme dělat žádnou tabulku s přehledem diskutujících. To bychom jen otevírali Pandořinu skříňku. Už žádné tabulky do konce tohoto volebního období nebudou,“ uzavřel debatu hejtman Šlajs.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Radim 14.04.2016 00:10, Reagovat

Pokrytecké gesto politruka.

KAB 14.04.2016 09:59, Reagovat

A co měl jako dělat? Stejně by se o podobě tabulky diskutovalo až do voleb bez jakéhokoliv výsledku, on už ani nekandiduje, tak ať si to vyřeší jeho nástupci. Pokud neumíme objektivně změřit práci zastupitele (taky nevím jak by se to mělo udělat), tak tohle bylo asi nejrozumnější řešení.

XX 14.04.2016 10:40, Reagovat

Souhlasím. Změna jednacího řádu (omezení doby diskuze a počet vystoupení) a zveřejňování účasti na hlasování mělo opodstatnění. Pan Posíšil (když ještě byl členem ODS) a další jeho kolegové z opozice diskutovali a diskutovali, a když bylo kvečeru, tak bystrý úprk pryč ze zastupitelstva! Ostatní pak museli projednávat zbývající body do pozdních večerních hodin.

Josef 19.04.2016 12:54, Reagovat

Když jste členem koalice ČSSD a komačů, holt tam musíte sedět až do večera. Povinně, aby všechno prošlo. Až budete v opozici, tak taky utečete, pokud budou projednávány nesmysly jako \"úspěšný\" projekt Malá Paříž.

XX 14.04.2016 10:47, Reagovat

Oprava: Pospíšil

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.