Zastupitelé kraje si odsouhlasili půlmiliardový revolvingový úvěr, bude však sloužit jen pro strýčka Příhodu

Zastupitelé kraje si odsouhlasili půlmiliardový revolvingový úvěr, bude však sloužit jen pro strýčka Příhodu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal ŠebekMichal Šebek

publicista

Více

Jaroslav LobkowiczJaroslav Lobkowicz

Poslanec PČR, člen krajského předsednictva TOP 09, podnikatel v zemědělství

Více

Petr RundPetr Rund

Zastupitel města Plzně

Více

Zastupitelé kraje si odsouhlasili půlmiliardový revolvingový úvěr, bude však sloužit jen pro strýčka Příhodu

Plzeň, 12.04.2016, aktualizováno 10:34 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vypsání výběrového řízení na poskytovatele revolvingového úvěru ve výši půl miliardy korun si v pondělí odhlasovali zastupitelé Plzeňského kraje. Jak uvedl sám hejtman Václav Šlajs (ČSSD), úvěr není určen přímo k čerpání na nějaké konkrétní projekty, ale je spíše rezervou pro „strýčka Příhodu.“ Má sloužit jako případná rezerva, kterou by mohlo využít nové vedení Plzeňského kraje, které vzejde v podzimních vodách. Podobný úvěr si kraj už v minulosti několikrát vzal. Většinou se však nevyužil, nebo se ho podařilo během roku splatit. Plzeňský kraj tak i nadále zůstal jediným nezadluženým krajem v rámci celé ČR.

„Máme nyní na účtech kraje dostatečné množství prostředků, je to hodně přes 800 milionů korun. Revolvingový úvěr plánujeme jako rezerva pro novou reprezentaci kraje. Předpokládáme, že se nyní čerpat nebude a nebude ho potřeba. Ale schválení úvěru trvá půl roku, nevíme jak dopadnou volby. Může se rozjet financování projektů EU a bude potřeba mít peníze. My z toho zřízení nic platit nebudeme. Chci aby nová politická reprezentace měla po volbách dobrou startovací pozici,“ vysvětlil důvodů zřízení úvěru hejtman Šlajs.

Hejtmanství má připravené množství projektů pro získání dotací, ministerstva ale nebyla dostatečně připravená a čerpání dotací začne naplno až příští rok. Kraj dá letos na individuální projekty 140 milionů, z toho se vrátí z dotací kolem 100 milionů. V původním rozpočtu se ale počítalo až se 200 miliony investic. Až čerpání dotací začne, výdaje na projekty odcházejí v lednu až dubnu, peníze se vracejí až v prosinci. „I když bilance je nakonec neutrální, během roku ten výpadek je a není dobré kraj úplně vydat z peněz,“ řekl hejtman.

Opoziční zastupitel Vladislav Vilímec (ODS) se však postavil proti revolvingovému úvěru. „Loni zůstalo na účtech kraje 800 milionů korun. Považuji to za předčasnou záležitost nyní ten úvěr chystat,“ konstatoval Vilímec.

Bezprostředně po hlasování si dovolil hejtman Šlajs malý žert směrem k opozici, která hlasovala proti zřízení revolvingového úvěru: „Copak ODS, vy si nevěříte ve volbách? Vy se vzdáváte možnosti čerpat po volbách peníze?“

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (8 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 14.04.2016 17:46, Reagovat

Vzhledem k tomu, že to nic nestojí, tak proč takovou rezervu nemít. Je to dobré a rozumné rozhodnutí. A pokud to nové vedení kraje nebude chtít mít v reuervě pro případ nutného profinancování nějakých předem nečekaných projektů, tak ať to zase zruší.

Taky mám kontokorent, nic mě nestojí, nikdy jsem ho nepoužil - ale pro pocit jistoty, že když peníze budu potřebovat, vím kde jsou, je to dobrá věc.

Jaroslav 13.04.2016 08:25, Reagovat

...to se to bude jezdit na Kubu, když nám na to půjčují...

gumák 12.04.2016 13:31, Reagovat

To budou ti samí, takže si to můžou dovolit schválit už teď. Co vím jistě, tak ODs tou reprezentací určitě nebude. Bude soptit dále v opozici.

Věra Rubáková 12.04.2016 11:44, Reagovat

Tak pro tento revolvingový úvěr jsem rozhodně nehlasovala. Naprosto zbytečné hlasování, když PK není zadlužený a navíc jsou peníze v rezervě. O tomto úvěru by měla rozhodovat nová reprezentace, která vznikne z nových voleb na podzim.

XX 12.04.2016 17:57, Reagovat

Hejtman Šlajs ví, co dělá, ve financování kraje se vyzná, souhlasím s ním. V článku je to dobře vysvětleno.

pepe 14.04.2016 18:02, Reagovat

Tak to se hodně pletete. Kdyby věděl co dělá, tak PK nikdy nekoupí hotel za 15 mil. a tehdy řekli, že to pouze bude stát 250 000 Kč na provozních nákladech. Situace dnes stojí to veliké peníze a investice byla poměrně vysoká: Navíc prohlásil na zastupitelstvu, že to budou dotovat, protože z toho bude neziskovka. Úředníci z PK a zaměstnanci příspěvkových org. májí ceny nižší než normální lidé. Super je ten Vás hejtman.

Radim 13.04.2016 07:48, Reagovat

Vedení kraje vlastně je tak hrozně náročná činnost, když je tam prakticky nulová zodpovědnost. Kraj by mohl vést klidně i popelář Čisté Plzně a dopadlo by to stejně.

Jaroslav 13.04.2016 09:44, Reagovat

Dopadlo by to líp. Kraj je taková trafika pro vyvolené, kde se stačí tvářit, že něco dělám pro rádoby dobro občanů!

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.