Kraj se chce soudit s ministerstvem financí, nesouhlasí se stomilionovou pokutou za údajné chyby při stavbě Klatovské nemocnice

Kraj se chce soudit s ministerstvem financí, nesouhlasí se stomilionovou pokutou za údajné chyby při stavbě Klatovské nemocnice | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,24%
Spokojený44,12%
Zklamaný20,00%
Zdrcený12,94%
Šokovaný14,71%

Celkový počet hlasů: 170

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Zdeněk MartínekZdeněk Martínek

Starosta Meclova

Více

Radek HaladaRadek Halada

finanční poradce, rybář

Více

Jiří ŠtanclJiří Štancl

Místostarosta Klatov

Více

Kraj se chce soudit s ministerstvem financí, nesouhlasí se stomilionovou pokutou za údajné chyby při stavbě Klatovské nemocnice

Plzeň, 11.04.2016, aktualizováno 16:43 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Pořádně rušno bylo na pondělním jednání plzeňského krajského zastupitelstva kvůli téměř stomilionové pokutě, kterou kraji vyměřilo ministerstvo financí za chyby při výběru stavitele a za překročení víceprací při stavbě Klatovské nemocnice. Hejtmanství s uložením pokuty nesouhlasí a je připraveno soudit se s ministerstvem financí. Kraj postavil nemocnici za 1,4 miliardy korun, přičemž 446 milionů tvořila dotace EU z Regionálního operačního programu (ROP). Ministerstvo předloni kraji vyměřilo odvod, ten s úroky dosáhl 783 milionů korun. Po jeho odvolání ministerstvo snížilo odvod a penále na 97,8 milionu. Ani uvedenou sumu ovšem kraj nehodlá zaplatit a připravuje podklady pro podání žaloby ke správnímu soudu.

Nově postavený monoblok Klatovské nemocnice funguje od roku 2012 a v roce 2014 dostal kraj od ministerstva financí platební výměr na 391 milionů korun, což spolu s penále z prodlení narostlo na hrozivých 783 milionů korun. „Dnes je osm let po výběrovém řízení, nemocnice stojí i funguje, poskytuje služby lidem a my teď řešíme tu korekci. To svědčí o impotenci státních orgánů. Korekce má být úročena lichvářským úrokem 36,5 procenta ročně. Všichni přitom víme, jaká je inflace,“ prohlásil hejtman Václav Šlajs. „Řešili jsme to u ministra Andreje Babiše. Řada našich orgánů dělá všechno proto, aby v očích občanů znedůvěrohodnila EU. Kraj se proti výměru odvolal a požádal o prominutí a pozdržení platby,“ uvedl Šlajs.

Posledního března dostalo hejtmanství rozhodnutí ministerstva, které snížilo původně vyměřenou částku na 97,8 milionu. Akceptovalo některé argumenty kraje a vysvětlení o vyčíslení víceprací, jiné námitky neuznalo. Kraj nyní rozhodnutí ministerstva detailně analyzuje, připravuje podklady a chystá se na podání žaloby. Platební výměr zatím ještě není splatný.

Už samotný vznik Klatovské nemocnice byl poměrně bouřlivý a na samotném začátku byl spor ČSSD, jako nového vládce na kraji a končící ODS. Odstupující rada kraje 11. listopadu 2008 rozhodla ve výběrovém řízení o přidělení zakázky na stavbu nové nemocnice firmě Metrostav, což bylo krátce po krajských volbách. Rada v tu dobu ještě vykonávala funkci. A rozhodla o výběru tohoto uchazeče tři dny před ustavujícím zastupitelstvem kraje. Tehdy rada kraje argumentovala tím, že pokud by nedošlo ke zmíněnému zásadnímu rozhodnutí, stavba by se výrazně zpozdila. Hejtman Václav Šlajs na pondělním jednání zastupitelstva s odstupem let konstatoval, že to bylo zřejmě správné rozhodnutí.

Náměstek hejtmana a předseda Regionální rady ROP Ivo Grüner (ČSSD) uvedl, že problém kolem Klatovské nemocnice je stále stejný a vrací se k němu už poněkolikáté. „Akorát se bavíme o výši korekcí, které bychom měli platit. Ministerstvo říká, že jsme pochybili ve výši 25 procent té dotace, kterou jsme měli, což dělá zhruba 98 milionů. My tvrdíme, že to tak není. A další postup je takový, že připravujeme žalobu k nejvyššímu správnímu soudu. Ten jediný může říct, jestli k pochybení došlo. Pokud tomu tak bude, tak z toho budeme vyvozovat důsledky. Bude třeba najít viníka a hnát ho k zodpovědnosti. Jsem přesvědčen o tom, že je neadekvátní ta korekce za pochybení v rámci toho co se stalo, jak velká byla dotace a že to zařízení funguje,“ řekl Grüner.

Dále náměstek hejtmana Grüner upozornil na to, že na rozdíl od ministerského auditu nenašel na výběrovém řízení na nemocnici pochybení žádný z předchozích auditů, kterých proběhlo asi pět. Audity si tehdy kraj zadal, protože vedení kraje se nezdála rychlost výběrového řízení.

Bývalý ekonomický náměstek hejtmana a současný opoziční krajský zastupitel Vladislav Vilímec (ODS) byl v roce 2008 šéfem komise, která vybírala vítěze tendru na stavbu Klatovské nemocnice. Za zmíněným výběrovým řízením i dalším postupem odstupujícího vedení kraje si stojí. „Považuji s odstupem let stanovisko hejtmana i Plzeňského kraje k té věci za adekvátní. Kraj se musí bránit soudní cestou, aby se ta škoda za pokutu minimalizovala,“ dodal Vilímec. Zmínil podobný spor, kde figuroval jako místostarosta města Kdyně, které dostalo pokutu od ministerstva financí za dotaci na stavbu bazénu. Původně vyměřený odvod 110 milionů ministerstvo snížilo na 11 milionů. Město MF žalovalo, soud Kdyni vyhověl a vrátil věc zpět. MF nyní vyměřilo nový odvod 1,5 milionu, město ale chce v soudech pokračovat.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 15.04.2016 07:35, Reagovat

To hodnocení je strašně subjektivní věc - na každém projektu, který má tisíce a často desetitisíce stran, se samozřejmě najde nějaká drobnost jako je chybějící datum, čárka místo tečky, překlep a podobně a na tom se pak ministerstvo točí.

Od ministerstva a úřadníků plnících politické zadání nelze čekat zdravý úsudek, takže obrátit se na soud je správná cesta.

Einori 12.04.2016 07:56, Reagovat

Povídali včera v TV pp. Vilímec a Gruner, že kraj nepochybil ...

----------

A vlastně, původně byla pokuta 400, teď jen 100, tak na tom kraj ještě 300 vydělá ...

Pardel 13.04.2016 07:50, Reagovat

Zdá se Vám 100 mil. málo? Tak samozřejmě viníci Vilímec Gruner budou zatloukat a zatloukat. Vy si myslíte, že jako přijdou a přiznají se, že udělali průser? To by byli hlupáci:))

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.