Hejtman Václav Šlajs obhajoval před zastupiteli krajskou misi politiků a podnikatelů na Kubu

Hejtman Václav Šlajs obhajoval před zastupiteli krajskou misi politiků a podnikatelů na Kubu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Michal LinhartMichal Linhart

starosta města Janovice nad Úhlavou

Více

Petr RundPetr Rund

Zastupitel města Plzně

Více

Petr CvalínPetr Cvalín

Bez funkce

Více

Hejtman Václav Šlajs obhajoval před zastupiteli krajskou misi politiků a podnikatelů na Kubu

Plzeň, 11.04.2016, aktualizováno 14:49 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O víkendu ukončená cesta některých představitelů Plzeňského kraje, kterou podnikli s několika dalšími regionálními politiky a podnikateli na Kubu pořádně nadzvedla ze židlí opoziční zastupitele Plzeňského kraje. A hejtman Václav Šlajs (ČSSD) měl během pondělního jednání krajského zastupitelstva co vysvětlovat. Vedle hejtmana odletěl na Kubu také jeho náměstek a spolustraník Ivo Grüner a krajský zastupitel a poslanec Karel Sídlo (KSČM).

Kubánská mise byla evidentně nejvíce trnem v oku zastupiteli a europoslanci Jiřímu Pospíšilovi (BEZPP), který chtěl vědět, kolik cesta stála daňové poplatníky a jakou má akce návratnost. „Rozumím tomu, když se navštěvují partnerské regiony, nebo partnerská města v evropských zemích. Ale jezdit na Kubu? Kraj není stát. Nerozumím tomu proč se tam jelo,“ prohlásil Jiří Pospíšil.

V reakci na jeho slova hejtman Šlajs uvedl, že podobné cesty je třeba vnímat v širších souvislostech, připustil však, že okamžitý efekt uvedené cesty je velmi nízký. „Byl jsem požádán hospodářskou komorou, abych posvětil cestu, kterou si oni vybrali. Nebudu ale hovořit o tom, kdo z podnikatelů tam byl, to mi nepřísluší. Z Kuby nám nepřitečou peníze, protože je to velmi chudá země, ale je tam prostor pro podnikání českých firem. Kubu navštívil už náměstek ministra zahraničí, náměstek ministra průmyslu, připravuje se tam cesta ministra průmyslu, byla tam delegace Senátu. Týden před námi tam byla delegace z Dolního Bavorska,“ uvedl hejtman Šlajs s tím, že německý kapitál investoval v zahraničí a dokáže tento také kapitál zhodnotit.

Dále hejtman prohlásil, že Česko by mělo hledat nové i východní trhy a trhy, kde je předpoklad, že jsou nějaké historické vazby z minulosti. „Nežijme v nějakých předsudcích o komunistech. Dnes i v Číně vládne tvrdý byznys a jde jen o peníze. Cesta na Kubu nebyla žádná ideologická akce, šlo o akci na žádost podnikatelů. Byli jsme přijati na ministerstvu zahraničí, zahraničního obchodu, v národním shromáždění, jednali jsme s prezidentem obchodní komory. Konkrétní výsledky hned nebudeme mít. Jde o to aby ČR dokázala oslovit i jiné trhy a aby z toho časem profitovali naši podnikatelé. Ty možnosti jsou tem velké v mnoha oblastech. Z dlouhodobého pohledu byla tato mise velmi prospěšná i ve prospěch celé republiky,“ prohlásil hejtman Šlajs.

Zastupitel a poslanec Jiří Valenta (KSČM) ve svém příspěvku uvedl, že cesta na Kubu určitě nemohla mít ideologický náboj, když tam byl i podnikatel a politik Roman Jurečko (ODS) a technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Oba si cestu hradili z vlastních zdrojů, Šindelář se měl k delegaci připojit v době, kdy byl na Kubě na dovolené. „Tito pánové tam určitě nejeli podporovat politiku Fidela Castra,“ zdůraznil Jiří Valenta.

Europoslanec Pospíšil mu odpověděl, že nemluvil o žádné ideologii. „Na mě to dělá dojem zájezdu, který stál hodně peněz. Chci vědět co to přineslo. Že tam jezdí i z Dolního Bavorska je jejich věc. Řekněte jaké firmy tam jely, s kým jednali a o čem. Jaké investice se tam jeví. Chtěl bych znát bližší obsah jednání a jestli se rýsuje nějaká spolupráce,“ pokračoval dál Pospíšil. Hejtman už pouze dodal, že firmy si cestu hradily samy, podnikatelé si prý přivezli cenné poznatky, které budou prezentovat i využívat dál.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 11.04.2016 22:30, Reagovat

Obávám se, že se supi slétli na možnou budoucí kořist. Pokud by se povedla i tam kontrarevoluce a do života by jim tam měli kafrat disidenti, komedianti, podsvětí či Jurečkové a spol., Pán Bůh s Ostrovem svobody. Doufám, že si Jurečko se Šidlem rozuměli(-: Je mi nějak šoufl, ale Kubáncům držím palce, aby svoji svobodu a nezávislost nevyměnili za Coca colu a McDonalda. Však se k nám také můžou přijet podívat, jaké výdobytky nám tady připravil jeden kulisák a pivovarský nádor se svojí vekslácko-mafiánsko-zednářskou suitou. Asi tak!

Jindřich Doubravka 11.04.2016 22:48, Reagovat

No tŕeba budou vozit uhlí pro teplárnu z Kuby když byl na výletě i ředitel teplárny

Pavel 11.04.2016 21:52, Reagovat

A přiště pojedou ex-komančové do KLDR.

Muf 11.04.2016 15:26, Reagovat

Tak nevím, zda to bylo správné ze strany zastupitele Valenty propojit kmotra z ODS s komunisty

Puf 11.04.2016 16:42, Reagovat

To bude kubánskejm soudruhům zřejmě zcela jedno

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.