Oslavy osvobození v Plzni budou méně bombastické než loni, chybět ale nebudou veteráni, ani vojenské historická technika

Oslavy osvobození v Plzni budou méně bombastické než loni, chybět ale nebudou veteráni, ani vojenské historická technika | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Kvido KuželkaKvido Kuželka

Radní města Rokycany

Více

Daniel MareškaDaniel Mareška

Člen rady krajské organizace SZ Plzeňského kraje.

Více

Lenka BrčkováLenka Brčková

Více

Oslavy osvobození v Plzni budou méně bombastické než loni, chybět ale nebudou veteráni, ani vojenské historická technika

Plzeň, 07.04.2016, aktualizováno 08.04.2016 13:51 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Méně bombastickou podobu než v loňském roce budou mít letošní oslavy 71. výročí osvobození Plzně americkou armádou, které se uskuteční od 5. do 8. května. Nabídnou však řadu tradičních i unikátních akcí. Patří mezi ně například Jom ha-šoa neboli nepřetržité čtení jmen obětí holocaustu. Konvoj historických vojenských vozidel Convoy of Liberty, který byl vždy největším magnetem pro návštěvníky oslav nahradí podstatně komornější Cesta svobody, neboli Ride of Freedom. Na otevřených vojenských džípech veteráni 2. světové války projedou Plzní a navštíví Boleveckou náves i střelecký areál Lobzy.

Na oslavách osvobození nebudou ani letos chybět váleční veteráni | Autor: Richard BenešNa oslavách osvobození nebudou ani letos chybět váleční veteráni | Autor: Richard Beneš

V Plzni se také odehraje ukázka historické bitvy, pro rodiny s dětmi je připravena soutěž Z Normandie do Plzně, nechybí program klubů vojenské historie, American DEPO Street Food Market, nebo ukázka aktivit Armády České republiky.

„Co se týká nejvzácnějších hostů našich slavností, veteránů, zatím máme potvrzenu účast pěti belgických a sedmi amerických, přičemž dva z veteránů budou v Plzni vůbec poprvé od doby, kdy tu byli jako mladí kluci a město osvobozovali. Jsem velmi rád, že znovu budeme mít možnost obdivovat vitalitu těch, kteří Plzni v roce 1945 přinesli svobodu, a prožít setkání, které je vždy velmi emotivní,“ řekl primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD). Mezi veterány, kteří přijedou, nebudou chybět například Earl Ingram, Robert Gilbert nebo George Thompson. Účast potvrdil také vnuk generála Pattona George Patton Waters a syn plukovníka Nobleho Charles Noble.

„Letošní Slavnosti svobody budou vedle tradičních momentů bohatší o nové zážitky. Například setkání s vojenskými veterány se uskuteční na Bolevecké návsi, kam přijedou v džípech v rámci jízdy nazvané Ride od Freedom. Společně s nimi uctíme památku obětí heydrichiády na bývalém popravišti v Lobzích nebo si připomeneme holocaust při akci Jom-ha šoa ve Smetanových sadech. Upozorňovat na důležité historické momenty a fakt, že svoboda není samozřejmostí, patří k Plzni díky Slavnostem svobody již 26 let,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa (ODS).

Hlavní vzpomínkový akt slavností se uskuteční u pomníku G. S. Pattona v sadech Pětatřicátníků pod Velkým divadlem v pátek 6. května v 16. 00 hodin, kam jej organizátoři operativně přesunuli vzhledem k poškozenému pomníku „Díky, Ameriko!“

Ride of Freedom - Cesta svobody, vyráží 7. května v 15.30 hodin z náměstí Republiky. Konvoj historických vozidel, kde nebudou chybět veteráni, ani těžká vojenská technika bude mít několik zastávek. Veřejnost bude mít možnost pozdravit veterány na Bolevecké návsi od 15.45 do 16.20 hodin. V 17.00 hodin se konvoj přesune do střeleckého areálu Lobzy u příležitosti pietního setkání u pamětní desky obětem heydrichiád. O hodinu později dojede Ride of Freedom na náměstí Republiky, kde bude lidová veselice.

Na historickou bitvu mohou lidé přijít v neděli 8. května od 11.00 hodin k Papírenské lávce na pravém břehu řeky Radbuzy. Bojovat se bude na souši, ve vodě i ve vzduchu. Návštěvníci uvidí ukázky dobové válečné techniky, válečný letoun i pyrotechnické efekty. Kompletní program je k dispozici na adrese www.slavnostisvobody.cz.

Jedním z hlavních bodů programu bude v čtvrtek 5. května od 14.00 hodin Den vzpomínání na oběti holocaustu Jom ha-šoa. Hlavní ideou projektu je šířit povědomí o holocaustu jako historické zkušenosti, která zasáhla do vývoje naší společnosti. Akce se od roku 2006 každoročně koná v odpoledních hodinách ve veřejném prostoru v Praze, od roku 2014 v dalších městech ČR. Hlavní programovou náplň akce představuje nepřetržité čtení jmen obětí holocaustu, do něhož se může zapojit každý návštěvník.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 07.04.2016 17:56, Reagovat

No, tak uctívat největšího světového agresora, co má na svědomí zaplevelení Evropy arabsko-africkou verbeží rozhodně nemusím. Půjdu se ale podívat teď v sobotu 9.4.2016 v 15.00 hodin na plzeňské náměstí Republiky, kde má proti této a jiné verbeži demonstraci DSSS. U nastávajících voleb bude toto téma pro mne nejdůležitější.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.