Starostové na jednání se Svaz měst a obcí varovali před vylidňováním venkova z důvodu omezování služeb

Starostové na jednání se Svaz měst a obcí varovali před vylidňováním venkova z důvodu omezování služeb | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Igor JakubčíkIgor Jakubčík

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Monika HermannováMonika Hermannová

Asistentka

Více

Ivo GrünerIvo Grüner

Náměstek hejtmana pro regionální rozvoj, fondy EU a informatiku, zastupitel, místostarosta

Více

Starostové na jednání se Svaz měst a obcí varovali před vylidňováním venkova z důvodu omezování služeb

Plzeň, 05.04.2016, aktualizováno 18:25 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nejen o situaci v malých obcích se mluvilo během Krajského setkání pro Plzeňský kraj, které uspořádal ho Svaz měst a obcí. Zúčastnilo se ho na sto starostek a starostů z regionu. Mimo jiné zaznělo, že venkov má obavy z vylidňování kvůli omezování služeb, které státní i soukromé organizace v místě nabízejí. Týká se to katastrálních a finančních úřadů, dopravních spojů, ale také České pošty.

Snahou města Plzeň i Plzeňského kraje mimo jiné je rozhýbat dopravu. Nejen v této souvislosti upozornil člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR a primátor Plzně Martin Zrzavecký (ČSSD) na fondy Evropské unie a možnost 116 obcí Plzeňského kraje čerpat evropské peníze z nástroje ITI. „Nedávno naše zastupitelstvo schválilo strategii čerpání, kterou jsme odeslali na ministerstvo vnitra. Věnujte jí, prosím, pozornost. A pokud vám nebude něco jasné, pomocnou ruku vám kromě Svazu měst a obcí ČR nabídne také Útvar koordinace evropských projektů města Plzně,“ sdělil kolegům starostům Martin Zrzavecký.

„Žijete v druhém nejúspěšnějším kraji v Evropě, nedávno jsme dostali ocenění ve francouzském Cannes,“ připomněl Ivo Grüner (ČSSD), náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast regionálního rozvoje, fondů EU, informatiky. „V žebříčku se hodnotila práce všech, tedy představitelů veřejné správy i podnikatelů. Posuzovala se také zaměstnanost a regionální rozvoj. Za umístění tak patří poděkování i starostkám a starostům, společně Plzeňský kraj dobře rozvíjíme. Letos se o to budeme samozřejmě také snažit. Proto jsme nedávno rozdělili 100 milionů korun na rozvoj venkova. Další dotace budou moci čerpat i hasiči v nejmenších obcích, a to na vozidla a zbrojnice. Peníze pro dobrovolné hasiče uvolnilo Ministerstvo vnitra, zbytek dodal kraj,“ konstatoval náměstek Grüner.

Venkov přitom trápí nejen nedostatek peněz, ale také fakt, že ubývají služby občanům. Ve výsledku to vede k vylidňování vesnic. Malé obce tak na Krajském setkání pro Plzeňský kraj apelovaly na stát, aby na venkov nezapomněl a výrazně mu pomohl. Jednou z cest je projekt Pošta Partner, realizovaný Českou poštou. Jeho podstatou jsou franšízové poštovní služby v místní provozovně, například v obchodě.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.